Na rynku

Wymogi prawa budowlanego przy remontach

Wszystkie kwestie związane z szeroko pojętym budownictwem reguluje kodeks budowlany. Znajdziemy tu powszechnie obowiązujące akty normatywne i wytyczne obejmujące sprawy projektowania, budowy, nadzoru, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów. Dlatego zanim zabierzemy się do wykonania jakichkolwiek prac budowlanych sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy i jakich formalności musimy dopełnić, aby działać zgodnie z literą prawa.

Czeka cię remont dachu? Obowiązkowo zgłoś to w starostwie lub urzędzie miasta

Trzeba to uczynić najpóźniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Należy określić dokładnie zakres, rodzaj, a także sposób wykonania robót. Musimy też podać termin ich rozpoczęcia. Niezbędne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jeżeli od daty doręczenia zgłoszenia minie 30 dni, a właściwy organ nie wniesie w drodze decyzji, sprzeciwu, możemy rozpocząć prace budowlane. Należy pamiętać, że na ich zakończenie mamy nie więcej niż dwa lata licząc od daty, jaką podaliśmy za termin rozpoczęcia.

Kiedy urząd mówi NIE ?

Jeśli inwestor będzie chciał wykonać prace, wymagające uzyskania pozwolenia na budowę, a będzie chciał ominąć tę kwestię i jedynie zgłosić rozpoczęcie prac, wówczas urząd wyśle swój sprzeciw i nie będzie nam wolno rozpocząć planowanych prac budowlanych. Dzieje się tak w przypadku przebudowy dachu, na którą należy uzyskać pozwolenie na budowę, a także wtedy, kiedy budowa lub prace budowlane ujęte w zgłoszeniu naruszają np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy też inne przepisy.

Jeżeli budowa może stwarzać zagrożenie lub pogorszyć warunki sanitarno-zdrowotne czy też stan środowiska, Urząd Nadzoru Budowlanego ma prawo zobowiązać nas do uzyskania właściwego pozwolenia na budowę. Zrobi to także w przypadku, gdy zajdzie podejrzenie, że prowadzona budowa może być uciążliwa dla terenów sąsiednich czy w jakikolwiek sposób je ograniczać.

Zabytki tylko za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków

Jeśli jesteśmy właścicielem budynku wpisanego do rejestru zabytków, w przypadku remontu jesteśmy zobligowani do uzyskania wcześniej pozwolenia na budowę i musimy działać w porozumieniu i za zezwoleniem konserwatora zabytków. Mało tego, wszelkie prace mogą wykonywać tylko fachowcy z praktyką w konserwacji zabytków, zaś zatrudniając kierownika budowy, na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, musi on mieć oprócz właściwych uprawnień budowlanych, przynajmniej dwuletnią praktykę, przy pracy na tego typu obiektach.

Na co jeszcze trzeba mieć zgodę?

– wszelkiego typu rozbudowy
– przy adaptacji poddasza albo jego przebudowie/nadbudowie jesteśmy zobowiązani do uzyskania stosownego pozwolenia na budowę, bez względu na to, czy jest to zwykły budynek czy zabytkowy.
Musimy tu także uzyskać wcześniej decyzję o warunkach zabudowy, w przypadku gdy budynek jest umiejscowiony na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co możemy zrobić bez zgody urzędu?

Jedynie drobne naprawy, należy do nich między innymi konserwacja pokrycia dachu, czyli usunięcie drobnych przecieków.

ASZ

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 26 września, 2013

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły