Membrana dachowa

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe

Narażane na ekstremalne działanie czynników atmosferycznych dachy wymagają użycia odpowiednich materiałów, które będą zarówno maksymalnie funkcjonalne, jak i odpowiednio trwałe.

Jednymi z wyjątkowo funkcjonalnych warstw dachu skośnego są oddychające membrany dachowe. Pomimo niewielkiej grubości i masy w stosunku do całości dachu mają do spełnienia dwa główne, bardzo ważne zadania:
– Zabezpieczyć termoizolację i konstrukcję dachową przed zawilgoceniem od zewnątrz – a więc muszą być wodoszczelne.
– Umożliwić parze wodnej wydostanie się na zewnątrz budynku – a więc muszą być paroprzepuszczalne.

Aby membrany te mogły spełniać w dachu powyższe funkcje, powinny być wykonane z wyjątkowo dobrych surowców oraz w odpowiedniej technologii, pozwalającej na pełne wykorzystanie funkcjonalności tych produktów. Inwestorzy często nie doceniają roli jaką pełnią te produkty w dachu, nie tylko podczas montażu, ale przede wszystkim w trakcie długiego eksploatowania budynku. Dlatego postaramy się nieco przybliżyć poszczególne, bardzo istotne funkcje tych membran, tak aby umożliwić Dekarzom wykorzystanie odpowiednich argumentów w rozmowach z klientami na temat doboru odpowiedniego produktu.

Niestety ani dekarz, ani tym bardziej kupujący nie są w stanie w pełni zweryfikować danych podawanych przez producentów, dlatego najlepszą oceną w tym przypadku jest ocena wizualna – należy poprosić o próbki i porównać ich jakość.

Dobre produkty cechuje stabilna struktura (jeden z producentów wypuścił na rynek membranę o strukturze plastra miodu) w miarę gładka powierzchnia oraz sztywność produktu. Oczywiście należy pamiętać, że im większa gramatura (masa produktu, podawana w jednostkach g/m2) tym membrany są trwalsze, mocniejsze, stabilniejsze oraz bardziej odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Nie należy zatem wybierać tych najlżejszych, chcąc być pewnym sprawnego funkcjonowania dachu przez długie lata.

Dla dekarzy bardzo ważną cechą membran dachowych jest parametr rozrywania przez gwóźdź. I słusznie! Wyobraźmy sobie sytuację kiedy dekarz rozwija rolkę membrany na dachu, wstępnie ją przybijając na początku połaci, męczy się aby ją rozwinąć i kiedy dochodzi do krawędzi połaci, membrana się rozrywa i mocowanie należy poprawić… Dekarz traci czas, energię i pokonuje dwa razy tą samą drogę, ponadto musi naprawić rozerwaną membranę. Parametr ten nie tylko ma znaczenie przy montażu, ale również podczas funkcjonowania już gotowego dachu.

Wodoszczelność

Ktoś powie: „ale przecież pod pokryciem zasadniczym nie ma wody! ” Odpowiedź brzmi: woda jest i to sporo. W newralgicznych miejscach dachu takich jak kosze, kominy, okapy może zbierać się wyjątkowo dużo wody, która przedostaje się pod pokrycie dachowe poprzez nieszczelności, naturalne miejsca połączeń, podwiewanie z wiatrem, wtedy potrzebna jest wodoszczelność membran.

Paroprzepuszczalność

To nieco kontrowersyjny parametr, używany przez producentów membran jako karta przetargowa o klienta, niepotrzebnie wprowadzając nabywców w błąd przez podawanie wysokich parametrów paroprzepuszczalności. Prawda jest jednak taka, że paroprzepuszczalność podawana w jednostce g/m2/24 h jest bardzo zależna od warunków badania, ponieważ ogromny wpływ na swobodny przepływ pary wodnej ma temperatura i wilgotność. No więc co robić? Jak znaleźć dobry produkt na rynku nie wpadając w błędną interpretację podawanych przez producentów parametrów? Rozwiązanie jest bardzo proste: każdy producent, ma obowiązek zastosować się do norm bezpieczeństwa i zbadać swój produkt według wytycznych normy europejskiej PN-EN 13859. Tak więc każdy producent musi podać paroprzepuszczalność według tego samego parametru, określanego jako współczynnik „sd” – równoważona dyfuzyjnie grubość powietrza dla danego materiału. Zasada jest taka, że im mniejsza jest wartość tego współczynnika (np. 0,02 jest bardziej paroprzepuszczalny niż 0,2) tym większą rzeczywistą paroprzepuszczalność ma dany produkt. Użytkowość oraz jakość membrany o najniższym współczynniku jest więc zdecydowanie wyższa! Tak więc drodzy konsumenci nie sugerujcie się dużymi cyframi przy określaniu paroprzepuszczalności – popatrzcie na współczynnik „sd”, który jest jedynym miarodajnym i porównawczym parametrem określającym tą cechę membran.

Przy wyborze membran dachowych można również zwrócić uwagę na świadomość producenta, jego wiadomości w zakresie produktów które sprzedaje. Być może oferuje on pełen system dachowy, pozwalający na prawidłową wentylację membrany dachowej, np. elementy wentylacyjne okapu, kalenicy, kominki wentylacyjne itp. Z doświadczenia wiemy, że systemowe rozwiązania są bardzo często skuteczne, ponieważ są opracowywane tak, aby optymalnie ze sobą współdziałały.

4.6/5 - (10 votes)

Data publikacji: 23 czerwca, 2013

Autor:

4.6/5 - (10 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły