Na rynku

Wzrasta ranga drewnianych konstrukcji

Polacy początkowo podchodzili do nich z dużym dystansem, jednak ostatnio, stają się coraz bardziej popularne. Mowa o drewnianych domach szkieletowych. Ten nowoczesny system budownictwa zdobył uznanie w Skandynawii i krajach Europy Zachodniej. Dlaczego coraz więcej ludzi przekonuje się do konstrukcji szkieletowych?

Budownictwo szkieletowe jeszcze do niedawna było w Polsce rzadkością. Głównie ze względu na brak tradycji konstrukcyjnego wykorzystania drewna (nie licząc kilku regionów), a także brak nowoczesnych technologii obróbczych. Nie pomagało również powszechnie funkcjonujące przekonanie o niskiej żywotności drewnianych domów szkieletowych.

„W ostatnich latach branża zaczęła korzystać z nowocześniejszych technologii obróbki. Zwiększyła się także dostępność jakościowego surowca. Poza tym ewoluowały oczekiwania samych konsumentów. W dzisiejszych czasach niezwykle cenny jest czas, a domy szkieletowe stosunkowo szybko się stawia” – komentuje Waldemar Zieliński, Prezes Fabryki Konstrukcji Drewnianych S.A. z Nowego Tomyśla.

Jednym z głównych atutów domów szkieletowych jest o wiele krótszy czas trwania budowy. Profesjonalne firmy konstrukcyjne przygotowują większość komponentów we własnej hali produkcyjnej przywożąc na plac budowy gotowe do zamontowania elementy. Dzięki temu, że stosowane są w głównej mierze materiały suche takie jak drewno, płyta gipsowo- kartonowa czy płyta OSB, nie ma potrzeby przerywania prac na czas schnięcia tynków. Do wnętrza domu nie wprowadza się też dodatkowej wilgoci, przez co jest on gotowy do użytkowania od razu po zakończeniu prac wykończeniowych.

Drewno jako budulec daje szerokie możliwości architektoniczne. Takie właściwości jak niska waga, duża wytrzymałość oraz łatwość w obróbce pozwalają na wyeliminowanie większości barier konstrukcyjnych. Poza tym, dom szkieletowy bardzo łatwo jest przebudować. Przykładowo, zmiana miejsca kontaktu czy doprowadzenie światła w inne miejsce zajmuje kilkanaście minut i nie wymaga kucia ścian. Dotyczy to nie tylko drobnych przeróbek. Rozbudowa domu również nie stanowi większego problemu. W krótkim okresie można dołączyć do inwestycji nowe pomieszczenia lub kondygnacje. Modernizacja jest możliwa m.in. zimą, ponieważ większość produktów powstaje w hali, a ich montaż nie jest skomplikowany.

„Wprawdzie budowa drewnianych domów szkieletowych postępuje szybko, ale jest oparta na bardzo wymagającej technologii. Dlatego wybierając dostawcę materiału i wykonawcę projektu należy poszukać firmy oferującej drewno wysokiej klasy, a także wykorzystującej nowoczesne technologie w procesie produkcyjnym. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że dom powstanie z wytrzymałych, pełnowartościowych i, co także ważne, dobrze wyglądających materiałów” – radzi Waldemar Zieliński.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 15 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    poniedziałek, 20 kwietnia, 2020

    Wiele osób do tej pory sceptycznie podchodzi do domów drewnianych. Kojarzą się one przede wszystkim z przestarzałą technologią. Zaletą tych domów jest niewątpliwie czas ich wykonania. Warto wspomnieć także o szerokich możliwościach architektonicznych.

Podobne artykuły