Na rynku

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-Letnisko

Od dziesięciu lat w lipcu do Garbatki-Letniska zjeżdżają się na plener artyści z całego świata. Przyciąga ich atmosfera tego miejsca, lasy Puszczy Kozienickiej oraz uroda, klimat, kultura i historia podradomskiego letniska i okolic.

W tym roku  Garbatka-Letnisko po raz pierwszy powitała artystę z Indii w osobie Siraja Saxeny z New Delhi.

Razem z  Saxeną, rzeźbiarzem  zajmującym się ceramiką i malarstwem, w X MiędX Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-Letniskozynarodowym Plenerze Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka- Letnisko uczestniczyło dwudziestu trzech artystów. Wśród nich:

  • absolwenci i pracownicy naukowi związani z Wydziałem Sztuki Politechniki Radomskiej: Ewelina Białoch (Przemyśl), Andrzej Brzegowy (Radom), Mirosław Dziedzicki (Garbatka-Letnisko), Adam Gugała (Gródek), Aleksander Olszewski (Radom),
  • nauczyciele akademiccy i wykładowcy plastyki w szkołach średnich:  Karolina Chorązka-Pluch (Kraków), Izabela Kita (Częstochowa), Krzysztof Nowak (Zduńska Wola), Katarzyna Słuchocka (Poznań), Jacek Szpak (Radom),
  • grupa artystów z Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Janusz Czumaczenko, Zbigniew Dudek, Wojciech Kuźniewicz, Tomasz Matuszak,
  • oraz  goście zagraniczni: Timur Karim (Tadżykistan, od dwudziestu lat mieszkający w Polsce) Zlatko Krstevski (Macedonia), Josef Lorenc (Czeskie Budziejowice), Elya May Lavapok (Rosja, studiowała i mieszkała w Australii, od dziewięciu lat mieszka w Berlinie), Alan Meyer (Izrael, urodzony w Sankt- Petersburgu, od siedemnastu lat pracuje i mieszka w Berlinie), Daryna Sotnikova i Hanna Tkachenko (Dniepropietrowsk, Ukraina), Nevena Vuksanovic (Belgrad, Serbia).

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-Letnisko

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoPrzez dwa tygodnie (13-30 lipca 2017) uczestnicy pleneru tworzyli artystyczną rodzinę, a każdy z jej członków tworzył, przetwarzał w drewnie, szkle, malarstwie, to, co stanowiło dla niego inspirację do powstania sztuki wziętą z Puszczy Kozienickiej oraz Garbatki-Letniska.

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoPokłosiem pleneru był wernisaż, który odbył się 29 lipca oraz ekspozycja udostępniona w auli miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego i na szkolnych warsztatach. Na placu szkolnym tradycyjnie stały  duże tablice, osiem malarskich zapisów kolejnych plenerów, gdzie jego uczestnicy mogli zaznaczyć obecność, zostawić swój ślad.

 

 

 

 

Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka- Letnisko”Wystawę poplenerową otworzył uroczyście Mirosław Dziedzicki, kurator pleneru, a zarazem dyrektor Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku. Krótko przypomniał z tej okazji dzieje i inicjatora imprezy – nieżyjącego od dwóch lat Starosty Powiatu Kozienickiego Janusza Stąpóra i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślności wydarzenia artystycznego.

 

 

 

 

 

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoJedną z tegorocznych inspiracji w Garbatce-Letnisku dla Karoliny Chorązkiej Paluch, Izabeli Kity, Krzysztofa Nowaka,  Elyi May Lavapok, Alana Meyera była Stacja Garbatka.  Odzwierciedlenie w malarstwie Timura Karima (Willa Marysia Marii i Michała Ochwanowskich), Zlatka Krstevskiego, Daryny Sotnikovej i Hanny Tkachenko, Eweliny Białoch, Jacka Szpaka znalazła architektura willowa Garbatki.

Do nieodłącznych motywów pleneru należą zalew Polanka, stawy w Molendach i Sieciechowie oraz pojawiające się od kilku lat obrazy kwitnących malw, fragment architektury pałacowej w Policznie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, koncert ptaków, żuki, drzewa, lawenda, łąki.

 

 

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoWśród ciekawych prac pokazanych w ramach galerii plenerowej znalazła się rzeźba promująca model ars amandi pod tytułem Na Garbatkę według pomysłu Janusza Czumaczenki, zmysłowa natura kobiety w ujęciu Jacka Szpaka, Zwiastowanie – zaskakująca sakralna wypowiedź Andrzeja Brzegowego w kompozycji opartej na rzeźbie, drewniany stoliczek Zbigniewa Dudka z pustą szklanką i butelką po burbonie, jego Match Tachal, Marzenia o wizach Katarzyny Słuchockiej i wreszcie groteskowy, absurdalny, groźny Balkon dyktatora Tomasza Matuszaka zawieszony na pękniętej ścianie ostatniego budynku warsztatów wykonany z drewna i nie prowadzący do żadnych drzwi, pomalowany na biało balkon bez podłogi, z tralkami zrobionymi z przepychaczek toaletowych, kuchennych wałków. Oto metaforyczne narzędzia dyktatury – wyjaśnia Matuszak – rozpoznajmy jej twarze i mechanizmy.

 

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoŻyjemy od pleneru do pleneru – stwierdziła Katarzyna Słuchocka, wręczając Mirosławowi Dziedzickiemu razem z Katarzyną Chorązką-Paluch statuetkę od uczestników z okazji jubileuszu. – My stąd odjeżdżamy i rozsławiamy Garbatkę, mówiąc wszędzie, jakie wyjątkowe jest to miejsce – dodała.

Wartości pleneru to spotkania, wspólne bycie razem, wymiana artystyczna, podpatrywanie praktyk twórczych – to jedyna w swoim rodzaju sztuka natchniona prowincją, latem, wodą, lasem, Garbatką.

 

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-LetniskoOrganizatorzy Międzynarodowego Pleneru Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby Puszcza Kozienicka. Inspiracje  Garbatka- Letnisko: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatka-Letnisko

 

 

 

 

X Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej w Garbatka-Letnisko

Patronat Honorowy: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Burmistrz Gminy Kozienice dr Tomasz Śmietanka, Teobaldo Fortunato Amministrazione Comunale do Nocera Superiore Assessorato all, Estetica e Belleza della Città, prof. Paweł Nowak prorektor ASP w Warszawie, prof. dr hab. Andrzej Markiewicz, Dziekan Wydziału Sztuki UT-H w Radomiu, dr Janusz Popławski, Prezes ZPAP, okręg Radom, Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Radomiu, dr hab. Janusz Czerepko, Dyrektor IBL w Sękocinie Starym, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, o. Jacek Wróbel Droga ikony, Jacek Rybka Prezes Zarządu Festool Polska, Cilio Agnieszka Baraniok-Lipińska Dluta.pl

 

 

 

 

 

 

 

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 12 sierpnia, 2017

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły