Trzcina

Z czego i jak go zrobić – ekologiczny dach

Z czego i jak go zrobić - ekologiczny dach

Ekologiczny dach z trzciny oprócz estetycznego wymiaru posiada również właściwości termoizolacyjne i akustyczne.

Ekologiczne dachy są modne i zdrowe. Co to jednak znaczy, że dach jest ekologiczny? Obecnie do krycia dachów ekologicznych wykorzystuje się specjalne gatunki trzciny. Trzcina taka musi spełniać kilka wymogów – powinna być cienka, długa, sprężysta, wysuszona, bez liści i mieć piękny, słomkowy kolor. Trwałość i odporność trzcina zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości krzemionki w łodydze.

Technologie krycia pozwalają wykorzystać wszystkie zalety trzciny i uzyskać ekologiczny dach. Obecnie do wiązania trzciny używa się drutu ze specjalnego stopu chromoniklu, dzięki czemu strzecha jest trwalsza i bardziej odporna na zapalenie się, bowiem chromonikiel nie utlenia się i jest niezwykle wytrzymały na wysokie temperatury. Trzcinę układa się w snopkach w tak zwany kopiec lub luźno w tak zwane deki. W Polsce najczęściej trzcina układana jest w snopki, które przytwierdza się do łat poziomymi prętami – jest to tak zwane poszycie pod pręt. Do wyłożenia 1 m2 pokrycia trzcinowego potrzeba 10-12 snopków trzciny przytwierdzanych do dachu drutami. Snopki można również przywiązywać drutem bezpośrednio do łat lub umieszczać między łatami i prętami, które je otaczają.

Pamiętajmy również o wykończeniu i wzmocnieniu kalenicy dachu. Do tego celu można użyć trzciny, a także słomy, wrzosu albo gąsiorów ceramicznych. Do wzmocnienia kalenicy można użyć siatki metalowej albo drewnianych żerdzi.

Ekologiczny dach pokryty trzciną wymaga solidnej i wytrzymałej konstrukcji, ponieważ trzcina jest bardzo ciężka. Waży podobnie jak dachówka ceramiczna – średnia waga 1 m2 wynosi 50-75 kg.

Na dachach o dużych spadkach zaleca się układać strzechę, co gwarantuje dłuższą żywotność pokrycia. Jak podkreślają projektanci domów, minimalny kąt nachylenia powinien wynosić co najmniej 35°, a szerokość dachu konstruowanego pod krycie trzciną nie powinna przekraczać 8 metrów. Przekroczenie tej szerokości może spowodować wrażenie ciężkości i bryłowatości dachu w odniesieniu do samego domu.

Jeżeli pragniemy mieć ekologiczny dach musimy zatrudnić profesjonalną firmę, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu pokryć dachowych. Zyskamy wówczas gwarancję osiągnięcia zamierzonego efektu.

5/5 - (30 votes)

Data publikacji: 6 czerwca, 2014

5/5 - (30 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ewunias
    poniedziałek, 19 lutego, 2018

    Zdziwiła mnie wiadomość, żę dach z trzciny jest ciężki, ponieważ wygląda na lekki. Bardzo podobają mi się dachy trzcinowe, ale obawiam się, że trzeba go częściej wymieniać niż tradycyjny

  2. Iwona
    piątek, 18 stycznia, 2019

    Choć wygląda pięknie i jest ekologiczny co bardzo cenię chyba nie zdecydowałabym się na taki dach z uwagi na częsta wymianę pokrycia.Dachówka przetrwa wiele długich lat,natomiast taka trzcina? Jestem ciekawa.

Podobne artykuły