Blachy dachowe

Z jakimi materiałami można łączyć blachę cynkowo-tytanową?

Dzięki ochronnej warstwie patyny na swojej powierzchni, blacha tytan-cynk jest trwała i odporna na korozję. Zdarza się jednak, że niewłaściwe połączenie blachy cynkowo-tytanowej z innymi materiałami spowoduje jej uszkodzenie. Warto przeczytać, z czym należy łączyć tytan-cynk, aby uniknąć korozji elektrochemicznej.

Blacha cynkowo-tytanowa to stop oczyszczonego elektrolitycznie cynku oraz dobranych proporcji miedzi i tytanu. Przy kontakcie tytan-cynku z innymi metalami może dojść do reakcji elektrochemicznej, a tym samym do niekorzystnych oddziaływań na blachę. Warto pamiętać, że ołów, stal nierdzewna, ocynk, oraz aluminium mają z nim neutralny kontakt.

Mimo iż miedź jest elementem składowym tytan-cynku, należy unikać kontaktu pomiędzy nim a materiałami wykonanymi z miedzi, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do korozji. Najlepiej umieścić blachę powyżej surowców miedzianych w kierunku spływu wody, inaczej bowiem jony miedzi będą spływać wraz z nią i uszkodzą powierzchnię materiału, doprowadzając w rezultacie do szybszej korozji. Tymczasem miedź pokryta cyną ma już neutralny kontakt ze stopem tytan-cynk.

Podobne kłopoty mogą wystąpić przy kontakcie blachy cynkowo-tytanowej z powierzchniami bitumicznymi, które pod wpływem promieniowania UV, wilgoci atmosferycznej i związków chemicznych zawartych w powietrzu, wytwarzają związki o kwaśnym odczynie, powodując korozję. Również w tym wypadku blachę montuje się poza zasięgiem wody deszczowej spływającej wcześniej po powierzchni bitumicznej. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyeliminować kontaktu tytan-cynku z produktami rozpadu środków bitumicznych, należy pokryć blachę ochronnymi powłokami chlorokauczukowymi lub na bazie żywic akrylowych.

Problematyczne okazać się mogą także żelazo i stal, które niezabezpieczone szybko ulegają korozji, czego efektem jest powstawanie rdzawych zacieków. Nie powodują one wprawdzie korozji, ale psują estetykę blachy tytan-cynk, dlatego wybierając mocowania, na przykład śruby czy gwoździe, pamiętajmy o tym, by sprawdzić z jakiego materiału są wykonane.

W przypadku przemieszczania i instalowania blachy cynkowo-tytanowej, należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, z którym się styka – nie powinna ona mieć bezpośredniego kontaktu z betonem oraz gipsem. Zadbać należ również o odpowiedni odczyn pH drewna, używanego jako podszyciem, który nie może być mniejszy niż 4,5, w przeciwnym razie może dojść do reakcji z cynkiem. Zwróćmy również uwagę na skład środków impregnujących, mogą bowiem zawierać substancje powodujące korozję.

Choć blacha tytan-cynk nie wymaga skomplikowanej konserwacji i pielęgnacji, należy pamiętać, by nie łączyć jej z niektórymi materiałami, dzięki czemu będziemy się cieszyć jej estetycznym wyglądem przez długie lata.

4.8/5 - (12 votes)

Data publikacji: 4 września, 2014

Autor:

4.8/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robert
    czwartek, 5 września, 2019

    wydaje się, że blacha tytanowo-cynkowa jest odporna na wszystko. na warunki atmosferyczne jest odporna ale już nie na wszystkie metale. chemia robi swoje. warto sprawdzić przed montażem na co kładziemy taką blachę aby uniknąć niepożądanych reakcji.

Podobne artykuły