Akcesoria dachowe

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Gęsto ułożony śnieg na dachu wygląda zimą bardzo malowniczo. Problem pojawi się jednak, gdy przyjdzie odwilż, a śnieg zacznie topnieć. Zsuwający się śnieg może nie tylko uszkodzić rynny czy elewacje budynku, ale stanowić śmiertelne zagrożenie dla przechodzących osób.

Obfite opady śniegu stanowią w pierwszej fazie uciążliwość jedynie dla użytkowników dróg. Gdy śnieg przestaje padać, a sytuacja na drogach się normuje, dla nikogo śnieg nie stanowi już niebezpieczeństwa. Mało kto jednak bierze pod uwagę, iż śnieg stale zalega na dachach domów i rośnie zagrożenie jego osunięcia. Zachwycamy się tylko pięknem naszego białego, ośnieżonego dachu, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie może ze sobą nieść spadająca z kilku metrów zwała śniegu. Opadający śnieg może zagrażać bezpieczeństwu ludzi, utrudniać wyjście z domu czy wyjazd z garażu, może także doprowadzić do większych lub mniejszych strat materialnych. Dlatego o zabezpieczeniach przeciwśnieżnych powinno pamiętać się już na etapie projektowania domu. Tyczy się to szczególnie obszarów narażonych na obfite opady śniegu. Nie trzeba wcale montować systemów zabezpieczających na całym dachu – wystarczy np. nad drzwiami wejściowymi, nad bramą garażową czy nad ciągami komunikacyjnymi. Akcesoria dachowe można zamówić bezpośrednio u producenta dachówki lub zaopatrzyć się w nie oddzielnie.

Istnieją dwa rodzaje zabezpieczeń przed osuwającym się śniegiem – dachówki przeciwśnieżne i specjalne akcesoria – płotki, drabinki bądź belki. Użycie dachówki przeciwśnieżnej szczególnie uwarunkowane jest w strefach klimatycznych charakteryzujących się częstymi i gęstymi opadami śniegu. Zatrzymują one śnieg na połaci dachu i niwelują ryzyko gwałtownego obsunięcia się zwałów śniegu z dachu – śnieg przylega do połaci, a podczas odwilży powoli topnieje. Liczba dachówek na 1 m2 zależy od spadku połaci i od obciążenia dachu śniegiem.

Zabezpieczenia przeciwśniegoweSposób mocowania płotków przeciwśniegowych za pomocą łączników płotków

Z kolei płotki przeciwśnieżne służą skutecznemu zabezpieczeniu osuwaniu się śniegu z dachu. Systemy te mają za zadanie zatrzymać śnieg na dachu, gdzie będzie się on stopniowo i powoli wytapiał, nie zagrażając ludziom. Łatwo dobrać odpowiedni kształt, kolor oraz wielkość płotków. Dostępne są płotki na wszystkie rodzaje dachówek – cementowe, ceramiczne, bitumiczne oraz na blachodachówkę, płyty faliste i blachę trapezową. Wykonane są zwykle ze stali ocynkowanej ogniowo.

Płotki montowane są do połaci za pomocą wsporników – ich ilość zależy od kąta pochylenia dachu i jego powierzchni. Jednak jak prawidłowo wyznaczyć ich ilość? Posłuży nam tu praktyczne równanie matematyczne – należy poprowadzić prostą linię łączącą skalę nachylenia połaci dachowej z linią wskazującą długość krokwi. Miejsce przecięcia poprowadzonej linii z wytycznymi dotyczącymi płotków wskażą potrzebną liczbę wsporników do montażu płotka. Cena jednego metra płotka przeciwśniegowego ocynkowanego ogniowo wynosi co najmniej kilkadziesiąt złotych. Jego cenę determinują przede wszystkim miejsce montażu i rodzaj dachówki.

red.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 11 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły