Maszyny dekarskie

Zaginarki Dachdecker – krótka charakterystyka wybranych modeli

Oferta firma DACHDECKER w świecie dekarzy jest doskonale znana, szczególnie dzięki gamie produktów wprowadzanych sukcesywnie od 2008 roku. Na ową kluczową ofertę składają się m.in. walcarki do blach, profilarki, żłobiarki i krawędziarki, bendery, zaginadła ręczne czy prasy i krawędziarki oraz zaginarki modułowe, ręczne i segmentowe. Wśród tych dwóch ostatnich grup produktowych warto omówić dokładniej trzy wybrane modele.

Zaginarka ręczna Dachdecker typu ZRF-LM
Zaginarka ręczna Dachdecker typu ZRF-LM

Zaginarka ręczna typu ZRF-LM

Ten model zaginarki ręcznej to urządzenie oferowane w kilku wariantach dla długości roboczych od 140 do 325 cm przy wadze od 80 do 220 kg. Wszystkie warianty wyposażone są w tarczę oferującą kąt gięcia w zakresie 0-155° w czym pomaga tarcza pomiarowa umożliwiająca szybkie ustawienia i gięcie blachy przy jednej lub kilku sztukach bez ustawiania zderzaka kątowego. Jak każda zaginarka Dachdecker, również ta wykonana jest z wysokiej jakości stali lakierowanej proszkowo, zachowuje bardzo wysoki poziom sztywności, a jej osprzęt i drobne podzespoły zabezpieczone są antykorozyjnie dzięki powłoce cynkowej. Przy tym wszystkim zaginarka ZRF-LM skonstruowana jest tak, by jej operator mógł dokonywać korekty poszczególnych elementów. Wiele z jej podzespołów mechanicznych oferuje możliwość regulacji. Są to m.in. kąt pochylenia belki dociskowej, siła docisku tej belki oraz stopień symetryczność położenia belki dociskowej względem belki dolnej. Na uwagę zasługuje nóż krążkowy wykonany z wysokostopowej stali, który w trakcie przecinania blachy może pozostawać w prowadnicach na skraju zaginarki bez potrzeby jego odkładania. Parametry cięcia i gięcia tego urządzenia są wspólne dla wszystkich wariantów wielkościowych i wynoszą odpowiednio 0,8 mm (cięcie) oraz 0,8 bądź 1,2 mm (gięcie).

Zaginarka ręczna Dachdecker typu ZRD-M
Zaginarka ręczna Dachdecker typu ZRD-M

Zaginarka ręczna typu ZRD-M

Ten model to nieco bardziej kompaktowe urządzenie w porównaniu do zaginarki ZRF-LM, które świetnie sprawdza się na miejscu budowy, choćby na dachu. Większość rozwiązań technologicznych i regulacji jest tożsama z tymi zastosowanymi w wyżej omówionym modelu, jednak istnieje między nimi kluczowa różnica: dzięki niewielkiej wadze i gabarytom (długość robocza 115-215 cm i waga od 100 do 170 kg) zaginarkę tę można bez problemu wnieść na dach, nawet przez klatkę schodową. Ponadto operator z łatwością może ją przemieszczać – podobnie jak wszystkie tu omawiane modele – dzięki zainstalowanemu zestawowi kołowemu. Podstawowe parametry tego urządzenia wyglądają następująco: kąt gięcia 0-155°, cięcie nożem krążkowym do 0,8 mm grubości blachy zaś gięcie do 1,5 mm (wariant najdłuższy do 1,0 mm). Wracając do samego noża krążkowego (waga 5 kg jak w pozostałych modelach), należy wspomnieć o możliwości dokupienia nowego w sytuacji, gdy dotychczasowy ulegnie zużyciu.

Zaginarka segmentowa typu Dachdecker SEG-U
Zaginarka segmentowa Dachdecker typu SEG-U

Zaginarka segmentowa typu SEG-U

Jak sama nazwa mówi, to urządzenie różni się istotnie od pozostałych wyżej omówionych. Dachdecker standardowo oferuje w nim segmenty o wymiarach 50, 75, 100, 150, 200, 250 i 300 mm, jednak na indywidualne życzenie klienta firma może wykonać segmenty o innych długościach. Co ważne, zaginarka ta (jak wszystkie typu SEG-U) otwiera się za pomocą jednej dźwigni podnoszącej całą belkę górną na 9 cm do góry. Na uwagę zasługuje pomiarowa tarcza kąta gięcia oraz jednopozycyjny ogranicznik kąta (0-155°), który blokując go umożliwia powtarzalne gięcie w produkcji seryjnej. Tego typu produkcję w mniejszych lub większych seriach ułatwiają też ograniczniki przednie, dzięki którym wymiar długościowy blachy może być zachowany dla wielokrotnych cięć. Wśród wszystkich wcześniej wymienionych segmentów wart uwagi jest segment 90°, gdyż umożliwia dogniatanie obróbek na wymiar oraz segment trójstronny, umożliwiający zaginanie na 155 stopni 4 stron zamykanego pudła (obie opcje dodatkowo płatne). Tak jak poprzednio omówione, tak i ta zaginarka wyposażona została w układ jezdny, przy czym podobnie jak w modelu ZRF-LM dochodzi tu jeszcze funkcja hamulca czy raczej blokady kół. Pozostałe kluczowe parametry tego urządzenia prezentują się następująco: długość robocza od 125 do 325 cm przy wadze maszyny od 250 do 850 kg, kąt gięcia ponownie 0-155°, cięcie stali do 0,8 mm grubości zaś gięcie od 1,0 do 1,5 mm (1,5 dla dwóch najmniejszych wariantów tego modelu). Wszystkie wyżej omówione modele prezentują bardzo wysoką jakość wykonania, która pośrednio wynika z doskonałych projektów. Każdy z nich został ponadto objęty przez Dachdecker 12-miesięczną gwarancją oraz możliwością tzw. odnowienia przez producenta, co oznacza przywrócenie mu stanu takiego, z jakim fachowcy mają do czynienia przy fabrycznie nowych urządzeniach.

DACHDECKER
ul. Świdnicka 35, 58-250 Pieszyce
tel. (+48) 667 906 185, (+48) 695 595 538
fax. (+48) 74 661 44 29
info@dachdecker.com.pl
www.dachdecker.com.pl

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 29 grudnia, 2020

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. maszynista
    środa, 30 grudnia, 2020

    Zaginarki są jednym z podstawowych maszyn niezbędnych niemal każdemu dekarzowi. Ważnym jest by była poręczna, dokładna i niezawodna. Ciekawym rozwiązaniem jest zaginarka segmentowa umożliwiająca wykonanie segmentów o różnych wymiarach i kątach gięcia.

  2. Jaro
    sobota, 16 grudnia, 2023

    Polecam, mam obie maszyny tego producenta!

Podobne artykuły