Na rynku

Ogromne zainteresowanie dotacjami solarnymi

Zainteresowanie dotacjami na systemy solarne przerosło oczekiwania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwotnie budżet projektu przewidziano na 300 milionów złotych, ale w związku z bardzo dużą ilością wniosków zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków o kolejne 150 milionów złotych.

Przypomnijmy, wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Dotychczas z programu skorzystało prawie dwadzieścia dziewięć tysięcy wnioskodawców, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.

Program dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych rozpoczął się w połowie 2010 roku. Do wykorzystania w latach 2010-2015 przeznaczono pierwotnie kwotę 300 milionów złotych. Od początku program cieszy się ogromnym zainteresowaniem – aż 28,8 tys. beneficjentów otrzymało dopłaty o łącznej wysokości ponad 190 milionów złotych.

Z miesiąca na miesiąc liczba składanych wniosków o wypłatę dotacji rośnie. Przy tak dużym zainteresowaniu, zaplanowany budżet zostałby wyczerpany na początku 2013 roku. W związku z tym zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na program o 150 mln zł, tj. do 450 mln zł. Wnioski o dotację można składać do końca 2014 roku.

Skuteczny system solarny

Kolektory słoneczne to urządzenia pozwalające przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną i następnie przeznaczyć ją do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń.

Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie – mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Jak pozyskać dotację na solary?

Ogromne zainteresowanie dotacjami solarnymi Braas Solar TCA2 Fot. Braas

45-procentowa dopłata obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. W jaki sposób pozyskać dotację na solary?

Na początku wnioskodawca składa w odpowiednim banku wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Następnie, po zawarciu umowy kredytowej oraz pisemnej umowy z wykonawcą, może już przedkładać w banku faktury. Po ukończeniu realizacji kredytobiorca i wykonawca muszą sporządzić protokół końcowego odbioru i przekazania do eksploatacji oraz złożyć w banku odpowiednie dokumenty. Najpóźniej do dwóch miesięcy od daty otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów, fundusz wpłaca na rachunek banku dotację, wynoszącą do 45% całej inwestycji. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Należy jednak pamiętać, że od pozyskanej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek.

Akcja skierowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2014 roku.

Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/doplaty-do-kredytow/doplaty-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne/informacje-o-programie/ oraz http://www.braas-solar.pl/dotacja.aspx

Kiedy nasza inwestycja ma szansę się zwrócić? Sprawna instalacja zapewnia 60% zapotrzebowania na energię i o tyle samo zmniejsza nasze rachunki. Im droższe paliwo (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna) i większe zapotrzebowanie na wodę tym inwestycja zwraca się szybciej. Średnio następuje to po czterech, pięciu latach, w przypadku gdy woda podgrzewana jest przez energię elektryczną.

Warto pamiętać, że solary to jedynie część kompletnego systemu dachowego. Dopiero synergia wszystkich jego elementów zapewnia efektywność energetyczną na najwyższym poziomie.

Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 5 grudnia, 2012

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sabina
    piątek, 3 kwietnia, 2020

    Nie wiedziałam, że aż tak szybko instalacja ma szansę się zwrócić. Poza oszczędnościami istotne jest to, że jest to bardzo ekologiczne. Wiele osób, nawet w środku upalnego lata nadal pali w piecu aby podgrzać wodę. W dodatku zdarza się to nawet w nowych domach, to się w głowie nie mieści. Moi sąsiedzi np. kopcą latem.

Podobne artykuły