Zakład Poprzeczny Icopal

Czy zastanawialiście się dlaczego w każdej rolce papy zgrzewalnej wierzchniego krycia po jednej stronie wzdłuż dłuższego boku jest zlokalizowany podłużny pas pozbawiony posypki gruboziarnistej o szerokości zazwyczaj od 8 do 10 cm i wykończony jedynie zwykłą cienką folią polipropylenową? Odpowiecie: „Cóż za pytanie? – przecież to oczywiste – służy do wykonywania zakładu podłużnego papy podczas jej układania na dachu”.
ZGODA – Przyzwyczailiśmy się przez kilkanaście lat, w ciągu których papy zgrzewalne są obecne na polskim rynku, do obecności podłużnego pasa pozbawionego posypki. Jest dla wszystkich oczywiste, że znakomicie ułatwia on wykonywanie szczelnego zakładu podłużnego poszczególnych brytów papy na połaci dachowej. Chyba nikt nie wyobraża sobie papy wierzchniego krycia bez takiego pasa.
Pamiętam kilka lat temu, że wskutek błędu produkcyjnego Icopal S.A. sprzedał klientowi kilka rolek papy wierzchniego krycia pozbawionej owego podłużnego pasa – po prostu cała szerokość rolki pokryta była gruboziarnistą posypką mineralną. Reakcja Klienta była natychmiastowa – reklamacja. Dekarze nie chcieli wykonywać podłużnego zgrzewu papy na takich „felernych” brytach papy – przecież zdawali sobie sprawę, że na szczelność pokrycia dachowego będą musieli wystawić gwarancję a bez owego pasa wystawienie jej jest bardzo ryzykowne. Klient miał oczywiście rację – natychmiast dostarczono mu pełnowartościowe rolki pap.

Fot 1. Zakład poprzeczny papy wierzchniego krycia był do tej pory, ze względów technologicznych w całości pokryty posypką gruboziarnistą. Aby prawidłowo (szczelnie) wykonać zakład poprzeczny na dachu, należało rozgrzać pas papy o szerokości ok. 12 cm , następnie za pomocą rozgrzanej szpachelki wtopić posypkę w bitum i dopiero na tak przygotowany zakład poprzeczny zgrzać koniec drugiego brytu papy. Jedna operacja wykonania zakładu poprzecznego trwała ok. 3 minut.
Skoro tak to dlaczego w taki właśnie sposób producenci nie wykańczają zakładu poprzecznego pap zgrzewalnych? Przecież gdyby na końcu każdego brytu papy na pasie o szerokości np. 10 cm nie było posypki gruboziarnistej to wykonywanie zakładów poprzecznych byłoby o wiele prostsze i pewniejsze?
Odpowiedź jest bardzo prosta: Otóż producenci pap po prostu nie umieją tego robić. Choć może bardziej prawidłowe byłoby stwierdzenie: ”nie umieli tego robić”. Ze względów czysto technologicznych związanych ze sposobem produkcji papy na liniach technologicznych wykonanie poprzecznego pasa papy na końcu każdej rolki było do tej pory po prostu niemożliwe a w każdym razie nikt z producentów nie wpadł na pomysł w jaki sposób tak zmodyfikować linię produkcyjną aby wreszcie stało się to możliwe.
Icopal rozpoczął prace na tym trudnym problemem właściwie w momencie rozpoczęcia produkcji pap zgrzewalnych. Wydawało się oczywiste, że taki zakład na końcu każdej rolki papy po prostu musi być. Skoro wykonujemy specjalnie przygotowany zakład podłużny, to chcąc zachować konsekwencję musimy klientom dostarczyć papę, która na swoim końcu będzie miała zakład poprzeczny również wykończony w taki sam sposób.
Zadanie okazało się niesamowicie trudne. Następowały kolejne próby zakończone niepowodzeniami. Wydano na rozwiązanie tego problemu ponad 100 milionów Euro! a prace trwały 17 lat. W końcu Icopal jako pierwszy producent pap na świecie stworzył papy z zakładem poprzecznym pozbawionym posypki mineralnej!
Co konkretnie daje „fabrycznie” przygotowany zakład Inwestorom?
Zainteresowanych osób, które odniosą konkretne korzyści jest więcej: to inwestorzy, inspektorzy nadzoru oraz przede wszystkim dekarze.
Dla Inwestora najważniejsze jest oczywiście, że poprawi się szczelność dachu – najwięcej przecieków na dachach wynikało właśnie z nieszczelności pokryć papowych na zakładach. Nie będzie trzeba w przyszłości wykonywać napraw dachów i usuwać nieszczelności.
Korzyści odniosą również osoby nadzorujący prace na dachach a więc inspektorzy nadzoru. Powtarzalna szerokość zakładu poprzecznego daje pewność, że wszystkie zakłady na dachu będą miały standardową szerokość a wszelkie zmiany ich szerokości będą bez trudu widoczne na powierzchni dachu i bardzo łatwe do zlokalizowania. Inspektorzy nie będą mieli już żadnych wątpliwości dotyczących sposobu wykonywania zakładów poprzecznych a w szczególności wtapiania posypki.
Najwięcej korzyści z zakładów poprzecznych pozbawionych posypki odniosą jednak dekarze. Dzięki nowym zakładom praca stanie się o wiele prostsza i bardziej ergonomiczna. Zwiększeniu ulegną wygoda i komfort pracy. Dekarze nie będą musieli setki razy w ciągu dnia pochylać się nad wykonywanymi zakładami poprzecznymi. Zaoszczędzą nie tylko czas ale i również sporą ilość gazu, którego nie będzie potrzeba zużywać do wtapiania posypki w bitum.
Icopal S.A. z początkiem nowego sezonu dekarskiego 2010 rozpoczął produkcję dwóch typów pap z zastosowaniem ZPI. Są to papy Termik Top 5,2 Szybki Syntan SBS oraz Extra Wentylacja top 5,2 Szybki Syntan SBS . W następnych miesiącach Zakład Poprzeczny Icopal wprowadzony będzie na pozostałych typach pap zgrzewalnych wierzchniego krycia.
Na koniec zacytuję wypowiedź właściciela firmy budowlanej, którego pracowników poprosiliśmy o przetestowanie pierwszej próbnej partii rolek pap z wykonanym nowym zakładem poprzecznym fabrycznie pozbawionym posypki:
„…zgrzewy wzdłużne w papach, wolne od posypki są przygotowywane od lat przez wszystkich producentów na całym świecie i jest pełna świadomość konieczności takiego rozwiązania. Dlatego papy produkowane również z zgrzewami poprzecznymi bez posypki, nie budzą jakichkolwiek wątpliwości. Wręcz przeciwnie, moi dekarze od lat czekali na takie rozwiązanie…”
Myślę – jestem pewien , że Zakład Poprzeczny Icopal stanie się tak samo oczywisty jak stosowany od dziesięcioleci tradycyjny zakład podłużny i wyznaczy nowe standardy w produkcji pap zgrzewalnych.
Wymierne korzyści zastosowania Zakładu Poprzecznego Icopal (ZPI)
1. Mniej o 40% przecieków i cieknących dachów.
2. Pewna i powtarzalna metodologia wykonywania zgrzewu poprzecznego.
3. 100% odporności pokrycia na ssanie i porywy wiatru, brak ryzyka jego rozszczelnień w trakcie eksploatacji.
4. Wygoda i komfort pracy człowieka, radykalnie mniej czynności do wykonania, mniej pochylania się i klęczenia.
Szczegóły dotyczące nowego zakładu poprzecznego, w tym bardzo ciekawe filmy i zdjęcia są dostępne na stronie www.zgrzewpoprzeczny.icopal.pl
Grzegorz Gładkiewicz
Doradca Techniczny
ICOPAL S.A.
Komentarze