Dachówka ceramiczna

Zalety dachówek ceramicznych

Stosowana od tysiącleci dachówka ceramiczna nigdy nie wyszła z mody. Należy do elity wśród materiałów budowlanych.

Duża ilość modeli i bardzo szeroka paleta barw sprawiają, że jest doskonałym materiałem zarówno dla budynków o tradycyjnej architekturze, jak i bardzo nowoczesnych. Jest to także materiał wyjątkowo trwały – właściwie ułożony może cieszyć wiele kolejnych pokoleń mieszkańców.

Koszty

Wbrew obiegowej opinii dachówka ceramiczna nie jest wcale znacznie droższa od innych pokryć. Szeroka gama oferowanych na rynku modeli pozwala znaleźć każdemu zainteresowanemu produkt odpowiadający mu cenowo. Na koszty korzystnie wpływa także fakt, iż jest to pokrycie bardzo proste w montażu i w zasadzie nie wymagające konserwacji. Natomiast dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom dachówki ceramiczne są produktem bardzo uniwersalnym. Można je stosować na dachach o bardzo skomplikowanej formie geometrycznej i kącie nachylenia od 22° (zależnym od modelu), a w przypadku zastosowania pod nimi odpowiedniej warstwy wodoszczelnej w postaci membran dachowych możliwe jest zmniejszenie tego kąta nawet do 15°.

Zalety ciężaru

Dachówki ceramiczne faktycznie sporo ważą, jednak ich ciężar jest ściśle związany z modelem dachówki, a różnice między nimi potrafią być naprawdę duże, wobec czego zainteresowani bez problemu znajdą również produkty lżejsze. Ponadto, wbrew panującym opiniom, ich ciężar jest niezaprzeczalną zaletą, gdyż cięższy dach jest bardziej odporny na działanie wiatru. Warto również zauważyć, że obecnie konstrukcje dachów są najczęściej projektowane tak, aby zmieściła się między nimi warstwa izolacji termicznej o grubości nie mniejszej niż 20 cm, co oznacza, że analizując względy konstrukcyjne, elementy więźby dachowej najczęściej są przewymiarowane, bez względu na materiał użyty do pokrycia dachu. Również w zestawieniu obciążeń mających wpływ na wymagane wymiary więźby ciężar pokrycia jest jedynie jedną ze składowych, a bardzo duży wpływ ma szereg innych obciążeń, jak choćby obciążenie śniegiem lub wiatrem.

Ciche pokrycie

Masa dachówek ceramicznych decyduje o doskonałej izolacyjności akustycznej tego pokrycia, doskonale izolując pomieszczenia zarówno od dźwięków otoczenia, jak i spadających na dach kropli deszczu, zapewniając spokojny sen mieszkańcom budynku.

Uszkodzenia

Odpowiednia waga zapewnia także stabilność – dzięki ciężarowi dachówki ceramiczne tworzą pokrycie bardzo trudne do uszkodzenia przez wiatr. Korzystnie wpływa na to także fakt, że poszczególne elementy dachu są małe i nie tworzą jednej dużej bariery na dachu, dzięki czemu nie stawia on oporu niczym żagiel. Do zerwania lub naruszenia integralności tak pokrytego dachu nie wystarczy byle wietrzyk, potrzebny byłby solidny huragan. Ale nawet, gdyby taki się pojawił, naprawa dachu krytego dachówką ceramiczną jest stosunkowo prosta i nie wymaga ani wysokich nakładów, ani użycia specjalistycznego sprzętu. Ponadto wystarczy wymienić pojedyncze sztuki dachówek, a to znacząco minimalizuje koszt ewentualnych napraw.

4.8/5 - (11 votes)

Data publikacji: 18 grudnia, 2012

Autor:

4.8/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karina
    niedziela, 29 września, 2019

    Stabilne i ciche pokrycie to podstawia. Dodatkowo dachówka taka jest bardzo odporna na uszkodzenia, więc warto zastanowić się nad dachówką jako alternatywą dla popularnej blachy.

Podobne artykuły