Warsztat

Zalety metody cięcia laserowego

Cięcie laserem to jedna z metod obróbki blach i innych elementów. To metoda nowoczesna i niezwykle skuteczna.

Szybkość i precyzja cięcia

Głównymi zaletami metody cięcia laserowego są: szybkość i precyzja cięcia. Obrabiane krawędzie są idealnie gładkie, dzięki czemu obrabiane materiały mogą być użyte od razu po wykonaniu cięcia, a to ma duży wpływ na skrócenie czasu obróbki. 

Powtarzalność elementów

Kolejną zaletą cięcia laserowego jest powtarzalność elementów. Pożądane rozmiary i kształty można uzyskać na wielu elementach. Efekty za każdym razem są takie same. To też możliwość wycinania nawet bardzo skomplikowanych motywów i wzorów. 

To metoda ekonomiczna

Wycinanie laserowe oferowane przez firmę ciecielaser.pl to metoda ekonomiczna. Ryzyko strat i uszkodzeń materiału jest bardzo niskie. Dzięki temu, że wiązka lasera działa tylko na niewielkiej powierzchni i bardzo precyzyjnie trafia we właściwy obszar, nie dochodzi do uszkodzeń czy zmian w strukturze obrabianego materiału. 

Dzięki obróbce laserowej można wykonać nawet bardzo małe elementy i detale. Dzięki temu że to rodzaj obróbki bezkontaktowej metoda ta gwarantuje utrzymanie czystości w miejscu, gdzie odbywa się cięcie laserem. 

To metoda uniwersalna

Cięcie laserem to metoda uniwersalna, urządzenia do cięcia laserowego stosuje się w przypadku różnych materiałów – metalu, stopu metalu, aluminium, ale też szkła, drewna, a nawet papieru. Stosowanie tej metody to minimalizacja ilości emitowanych zanieczyszczeń chemicznych – gazów i oparów. 

W zależności od surowca wykorzystuje się różne metody cięcia laserowego. To m.in. cięcie przez wypalanie (materiał zostaje poddany wypalaniu poprzez strumień tlenowy lub strumień mieszaniny z tlenem), cięcie przez odparowanie (materiał zostaje poddany odparowaniu w gazie obojętnym), cięcie poprzez topienie i wydmuchiwanie (obrabiane materiały są stapiane i wydmuchiwane przez gaz), tworzenie pęknięć termicznych (materiały formuje się poprzez pękanie).

Wady cięcia laserem

Wadą metody cięcia laserowego są wysokie koszty tej technologii. Niewiele firm stać na zakup urządzeń do tego zadania. Poza tym laser świetnie poradzi sobie tylko z cienkimi blachami, maksymalna grubość to 25 mm. W przypadku blach o większej grubości i twardości należy zastosować inne technologie. Laser to narzędzie proste w obsłudze, jednak powinien być obsługiwany tylko przez osoby odpowiednio przeszkolone.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 22 lutego, 2021

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. blacharz
    poniedziałek, 22 lutego, 2021

    Metoda cięcia laserowego jest obecnie najdokładniejszą i najprecyzyjniejszą metodą obróbki. Cięcie laserem jest dosyć proste, ale ma pewne wady. Ograniczona grubość blachy do 25mm uniemożliwia zastosowanie tej metody dla blach grubszych. Poza tym cięcie laserem jest dosyć kosztowne.

Podobne artykuły