Dachy płaskie

Zastosowanie izolacji natryskowej z piany poliuretanowej na dachy płaskie – wszystko co należy wiedzieć

Dach niewątpliwie pełni bardzo ważną rolę w konstrukcji całego budynku. Coraz więcej inwestorów decyduje się na dachy płaskie. Warto zdecydować się na zewnętrzną izolację termiczną dachu poliuretanowym natryskiem. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania.

Dlaczego warto zdecydować się na izolację termiczną zewnętrzną dachu płaskiego przy użyciu poliuretanowego natrysku? 

Dachy płaskie cieszą się dużą popularnością, choćby ze względu na niższą cenę. Jednak nadal bardzo dobrze się prezentują i wpisują w nowoczesną estetykę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że powierzchnia dachu jest niezwykle ważnym elementem budynku. Dochodzi do wymiany temperatury pomiędzy wnętrzem a środowiskiem zewnętrznym, co niestety w przypadku braku dobrej szczelności może wiązać się z ucieczkami ciepła, co przekłada się na naprawdę duże rachunki za ogrzewanie. Także latem ta sytuacja jest naprawdę problematyczna, gdyż może dochodzić do napływu bardzo ciepłego powietrza do budynku, a wtedy temperatura w nim staje się bardzo wysoka, a przebywanie utrudnione. Nie można też zapominać, że przez nieszczelny dach będzie dochodzić do przecieku, choćby spowodowanego opadami atmosferycznymi. Tradycyjne materiały izolacyjne często ulegają rozszczelnieniu, co przekłada się na zalania. Izolacje natryskowe muszą być odpowiednio wykonane, gdyż w domu może też pojawić się grzyb czy pleśń, co bywa niebezpieczne. Dach jest konstrukcją, która silnie pracuje pod wpływem naprężeń oraz odkształceń może dochodzić do uszczerbków oraz uszkodzeń systemów izolacyjnych, co znowu będzie przekładać się na nieszczelności. Aby uniknąć takich problemów należy zdecydować się na zewnętrzną izolację termiczną dachu poliuretanowym natryskiem. 

Poliuretanowa izolacja natryskowa – dobry wybór dla wymagających   

Izolacja termiczna wykonana w technologii natryskowej z pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej jest mocna, odporna na odkształcenia, uszkodzenia, a także zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki wykorzystaniu technologii natryskowej powstaje warstwa izolacyjna, która jest monolityczna. Nie ma też żadnych łączeń czy zgrzewania. W ten sposób nie trzeba obawiać się, że pod wpływem naprężeń konstrukcyjnych dojdzie do uszkodzenia instalacji, co spowoduje np. zalanie. Niewątpliwie na uwagę zasługuje sama piana poliuretanowa, która wykorzystywana jest podczas izolacji połaci. Wnika ona w każdą przestrzeń nawet małą i trudno dostępną, bardzo dokładnie ją wypełnia, a dzięki temu uzyskuje się niezawodną warstwę termoizolacyjną. Nie jest też zgrzewana, dzięki temu nie dochodzi do jej uszkodzenia mechanicznego. Izolacja jest dodatkowo zabezpieczana specjalną warstwą, która tworzy powłokę. W ten sposób uzyskuje się ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dzięki poliuretanowej izolacji natryskowej obrabia się także kominy, wywietrzniki oraz wszelkiego rodzaju łączenia. Na początek oczywiście stosuje się termoizolacyjną oraz hydroizolacyjną pianę poliuretanową. Jest to materiał zamkniętokomórkowy, który ma zastosowanie właśnie do dachów płaskich. Dotyczy to zarówno budynków użytku publicznego, budynków mieszkalnych czy też przemysłowych. Wykonana izolacja ma ponadprzeciętną wytrzymałość na różnego rodzaju naprężenia. Po wykonaniu izolacji stosuje się jeszcze farbę do malowania pianek poliuretanowych, która zapewnia ochronę. Ten materiał ma dużą zawartość cząstek stałych. Wykazuje odporność nie tylko na promieniowanie UV, ale również działanie wody.               


Data publikacji: 12 kwietnia, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły