Okna dachowe

Żeby ciepło nie uciekało – zestawy izolacyjne do okien dachowych

Okna, także dachowe, to potencjalne miejsce ucieczki ciepła. Producenci robią więc wszystko, by nie tylko poprawić parametry szyb i ram w zakresie ich energooszczędności, ale także ułatwić prawidłowy montaż okien. Jakie rozwiązania proponują producenci okien dachowych?

Prawidłowa izolacja dookoła okna to klucz do energooszczędności. W przypadku okien dachowych izolowanie ma dodatkowo chronić wnętrza nie tylko przed ucieczką ciepła, ale zapobiegać wnikaniu do środka wilgoci. Dlatego producenci okien dachowych oferują rozwiązania gwarantujące nie tylko poprawę energooszczędności, ale też ułatwienie szczelnego montażu.

Zestawy uszczelniające – co oferują producenci?

Fot. 2 Montaż wokółokiennej izolacji termicznej BDX.

Fot. 2 Montaż wokółokiennej izolacji termicznej BDX.

Firma ROTO ma w swojej ofercie zestaw izolacyjny, tzw. termo-blok WD, wykonany z estetycznego polipropylenu lub polietylenu, odpornego na promieniowanie UV i proces utleniana. W oknach Designo R4/R7/R3/R5 termo-blok WD wykonany jest z polipropylenu, w oknach Designo R6/R8 – z polietylenu.

Termo-blok zbudowany jest z:
– folii do połączeń z paroizolacją, gwarantującej pewne i szczelne połączenie,
– uszczelki naramowej EPDM poszerzonej dla montażu termo-bloku WD – jej podstawową funkcją jest uszczelnienie i osłona termo-bloku (3 cm) od zewnątrz ościeżnicy okna dachowego i połączenie z kołnierzem uszczelniającym.

Zalety produktu:
– eliminuje pojawienie się mostka termicznego w najbardziej do tej pory narażonym miejscu,
– zapobiega kondensacji pary wodnej,
– uszczelnia okna dachowe pod względem przenikania wilgoci, wiatru i dźwięku,
– stanowi skuteczną ochronę przed utratą ciepła.

Fot. 3 Kołnierz paroszczelny XDS.

Fot. 3 Kołnierz paroszczelny XDS.

Rozwiązanie to gwarantuje wyższe parametry izolacyjne całego okna dachowego: współczynnik Uw jest lepszy nawet o 15%, a temperatura miejsca połączenia ramy z ościeżem wyższa o około 5°C.

VELUX oferuje zestaw izolacyjny BDX zapewniający izolację termiczną i przeciwwilgociową okna oraz prawidłowe połączenie z konstrukcją dachu. Montaż zestawu BDX minimalizuje ryzyko popełnienia błędów przy wykonywaniu izolacji okna.

WZestaw izolacyjny BDX składa się z trzech elementów:
– izolacji termicznej osadzonej w sztywnej ramce wyposażonej dodatkowo w kątowniki montażowe dla zapewnienia łatwej i szybkiej instalacji,
– plisowanej izolacji przeciwwilgociowej (BFX),
– rynienki odwadniającej.

Fot. 4 Kołnierz uszczelniający VELUX EDJ.

Fot. 4 Kołnierz uszczelniający VELUX EDJ.

Fot. 5 Kołnierz EHV-AT Thermo.

Fot. 5 Kołnierz EHV-AT Thermo.

Rama termoizolacyjna: izolacja termiczna wykonana jest ze spienionego nienasiąkliwego i trwałego polietylenu o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (l = 0,04 W/m·K). Izolacja termiczna osadzona jest w cienkim profilu, wykonanym ze stali galwanizowanej. Ramę termoizolacyjną montuje się na zewnętrznej stronie ościeżnicy okiennej w trakcie montażu okna. Plisowana izolacja przeciwwilgociowa (BFX) wykonana jest z wysokiej jakości paroprzepuszczalnej folii polipropylenowej otwartej na dyfuzję (Sd = 0,03 m), dopasowanej rozmiarem do wielkości okna. Służy do łatwego, szybkiego i dokładnego połączenia z izolacją przeciwwilgociową dachu (folią dachową lub papą).

Fot. 6 Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.

Fot. 6 Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX.

Fot. 7 Opaska XWT.

Fot. 7 Opaska XWT.

Teleskopowa rynienka odwadniająca wykonana jest z galwanizowanej stali. Instalowana jest nad oknem w połączeniu z folią dachową i służy do odprowadzania poza obrys okna wilgoci powstającej pod pokryciem dachowym.

Zalety zestawu izolacyjnego BDX:
– zapewnia prawidłową izolację termiczną i przeciwwilgociową na całej długości ościeżnicy okna,
– minimalizuje straty ciepła i zapobiega powstawaniu mostków termicznych,
– umożliwia prawidłowe wykonanie detalu konstrukcyjnego na budowie,
– zapewnia prawidłowy montaż i zachowanie parametrów termoizolacyjnych.

Fot. 8 Wokółokienna izolacja termiczna BDX.

Fot. 8 Wokółokienna izolacja termiczna BDX.

Fot. 9 Warkocz docieplający XWW 01.

Fot. 9 Warkocz docieplający XWW 01.

FAKRO również oferuje zestaw izolacyjny XPD, który służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji paroprzepuszczalnej i termoizolacyjnej okna. Składa się z kołnierza paroprzepuszczalnego służącego do połączenia okna z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. Wykonany jest z najwyższej jakości membrany wysokoparo- przepuszczalnej EUROTOP TPU 210T. Boki kołnierza wykonane są w ten sposób, że umożliwiają założenie kołnierza bezpośrednio na łaty, niezależnie od odstępów między nimi i ich grubości. Materiał termoizolacyjny w zestawie XDP wykonany jest z naturalnej wełny owczej, która jest specjalnie impregnowana i składa się z:
– bloków z wełny owczej o przekroju: 150×50 mm i 70×50 mm,
– warkocza z wełny owczej o przekroju okrągłym o 50 mm.

Materiał termoizolacyjny z wełny owczej posiada optymalną gęstość i dużą sprężystość, zapewnia optymalne docieplenie i szczelność wokół okna.

Fot. 10 Zestaw Izolacyjny XDP.

Fot. 10 Zestaw Izolacyjny XDP.

Fot. 11 Wokółokienna paroizolacja BBX.

Fot. 11 Wokółokienna paroizolacja BBX.

Zestaw izolacyjny XPD:
– zapewnia łatwe i poprawne połączenie folii dachowej z oknem,
– chroni przed zawilgoceniem materiał termoizolacyjny zamontowany wokół okna,
– nie wymaga demontażu łat i nacinania kontrłat,
– zabezpiecza termoizolację przed wilgocią powstającą na oblachowaniu w wyniku przenikania przez nieszczelności szpalety i paroizolacji,
– bloki oraz warkocz z wełny owczej – dzięki swojej sprężystości – dopasowują się do przestrzeni, które wypełniają.

Jak widać – zasada działania dostępnych na rynku zestawów izolacyjnych jest podobna. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie szczelnego połączenia okna z paro- i termoizolacją dachu, by w efekcie montażu nie dochodziło do utraty ciepła i zawilgocenia wnętrz.

4.8/5 - (6 votes)

Data publikacji: 11 października, 2014

Autor:

4.8/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Kami
  piątek, 15 czerwca, 2018

  Bardzo zaskoczył mnie fakt, że zestawy izolacyjne oferowane przez różne firmy – mimo pełnienia praktycznie takich samych funkcji – są tak naprawdę złożone z całkowicie odmiennych elementów! Fajnie jest to opisane w artykule. Chyba najbardziej przemawia do mnie zestaw BDX firmy VELUX, wydaje się być solidny i estetycznie wykonany.

 2. Edyta
  piątek, 15 czerwca, 2018

  Błędy montażowe w przypadku izolacji okien to bardzo częsty przypadek, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zawilgoceniem pomieszczeń. Przyznam szczerze, że jak dotąd nie spotkałam jeszcze mieszkania, gdzie nie byłoby zacieków przy oknach dachowych, powodowanych właśnie przez błąd bądź niewiedzę “fachowca”. Zestawy izolacyjne przedstawione w artykule wydają się doskonałym rozwiązaniem, nie tylko na zawilgocenia ale również na zatrzymanie ciepła w środku.

 3. Lolek
  sobota, 16 czerwca, 2018

  Termo-blok WD to wspaniałe rozwiązanie. Nie dość, że eliminuje mostki termiczne to chorni też przed kondensacją pary wodnej i uszczelnia okno. Firmy FAKRO i VELUX też mają ciekawe zestawy izolacyjne.

 4. patrysina
  sobota, 16 czerwca, 2018

  Jestem właśnie w trakcie remontu poddasza w tym wymiany okien, dlatego artykuł napisany jakby z myślą o mnie. Nie miałam pojęcia że wybór właściwego zestawu do izolacji wokół okna jest tak istotny a przy tym że dostępny jest ich aż tak duży wybór. Przy najbliższych zakupach wiem już czego szukać i na pewno bardziej szczegółowo przyjrzę się zestawom firmy VELUX

 5. PRZYJACIEL
  poniedziałek, 25 czerwca, 2018

  Co do wyboru któregokolwiek polecanego zestawu pozostawiałbym według uznania ale ważnym argumentem jest użycie zestawu, który eliminuje powstawanie tzw. mostków termicznych ponieważ w praktyce nie jest możliwe wyeliminowanie mostków cieplnych. To one prowadzą do powiększonych strat ciepła, zawilgocenia wnętrz i powstawania pleśni. Należy pamiętać również o prawidłowym obsadzeniu okna aby uniknąć wad które też prowadzą do ucieczki ciepła.

 6. robert258
  wtorek, 26 czerwca, 2018

  Nie da się ukryć, że skok technologiczny na przestrzeni lat jest ogromny. Opisywanie jednak takich rozwiązań bez podawania zakresu cenowego nie powinno mieć miejsca.

 7. piok3
  wtorek, 26 czerwca, 2018

  Zestaw izolacyjny służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji paroprzepuszczalnej i termoizolacyjnej okna. Pakiet umożliwia łatwe i szybkie wykonanie prawidłowego montażu i docieplenia okna dachowego.

 8. moralud
  wtorek, 26 czerwca, 2018

  Produkowane obecnie okna dachowe są energooszczędne, pod warunkiem prawidłowego ich zamontowania. Wskazówki montażu okien dachowych ułatwią na pewno prawidłowy montaż, aby uniknąć strat ciepła i zapobiec przenikaniu wilgoci.

Podobne artykuły