Złącza ciesielskie

Złącza ciesielskie metalowe

W nowoczesnym budownictwie tradycyjne złącza ciesielskie stosuje się coraz rzadziej. Zastąpiły je skutecznie i wygodne dla cieśli złącza metalowe.

Ciesielskie złącza mają formę płytek lub kształtowników i można za ich pomocą łączyć drewniane elementy konstrukcyjne na tak zwany styk. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych złączy ciesielskich – zadaniem metalowych łączników jest zespolenie poszczególnych elementów z sobą w taki sposób, aby zapewnić współpracę pomiędzy nimi. Perforowane profile wykonywane są z wysokiej jakości stali i posiadają grubość od 1 do 8 mm. Stosowanie takiego rozwiązania skraca i usprawnia pracę nad więźbą. Dostępność złączy metalowych umożliwia ponadto konstruowanie więźby przez mniej doświadczonych pracowników.

Typy złączy metalowych

Oferty producentów obejmują ponad 450 typów różnego rodzaju złączy metalowych. Wybór konkretnego typu zależy od kształtu połączenia oraz rodzaju łączonych elementów, przy czym istotna jest także siła, która będzie działać w połączeniu. Złącza mają różną grubość, różne wymiary, a także różną liczbę i średnicę otworów na śruby lub gwoździe. Najczęściej stosuje się:

• Złącza płaskie występują w postaci płytek, blachy i taśm perforowanych i są najczęściej stosowanymi złączami podczas konstruowania więźby dachowej. Nabija się je bezpośrednio na krokwie, bez konieczności potrzeby stosowania dodatkowych łat, i bezpośrednio na nich można układać poszycie dachu.
• Złącza kątowe, tak zwane winkle, służą do łączenia ze sobą elementów pod kątem prostym. Można za ich pomocą łączyć dwa elementy drewniane, na przykład słup, belka lub drewno z betonem. Do połączeń z betonem kątowniki powinny posiadać grubość co najmniej 8 mm.
• Knagi najczęściej stosuje się do łączenia płatwi i krokwi w więźbie dachowej. Mogą również służyć, jako wsporniki podpierające belki. Są bardzo odporne na zginanie, co sprawia, że nadają się w te miejsca konstrukcji najbardziej narażone na przechył.
• Wsporniki belek, czyli tka zwane buty, wieszaki, siodełka, służą do prostopadłego mocowania belek do murłat, dźwigarów oraz oczepów. Mogą też być wykorzystywane do połączeń niewidocznych.
• Złącza Gerbera zawsze występują parami, jako prawe i lewe, i służą do podłużnego łączenia belek o tym samym przekroju i uciętych pod kątem prostym.

Ponadto, powszechnie stosowane są również kotwy krokwiowo-płatwiowe oraz kotwy do łączenia drewna z elementami stalowymi, wsporniki słupów, wsporniki kalenicowe, złącza czołowe, złącza w kształcie litery Z oraz inne złącza uniwersalne.

W budownictwie szkieletowym oraz do przygotowywania gotowych konstrukcji dachu, ścian i stropów dość powszechnie stosowane są łączniki kolcowe, nazywane płytkami kolcowymi. Płytki te mają formę czworokąta, mogą mieć różne wymiary i różne rozmieszczenie kolców. Ten typ złącza jest możliwy do wykonania jedynie w sposób fabryczny.

Złącza metalowe nie tylko usprawniają prace nad tradycyjnymi konstrukcjami z drewna – ich dodatkowym walorem jest to, że umożliwiają również wykonywanie lekkich konstrukcji drewnianych. Na takie konstrukcje stosowane są przeważnie elementy o tak małych przekrojach, że wykonanie tradycyjnego złącza ciesielskiego jest praktycznie niemożliwe. Niestety wadą metalowych elementów łączących jest ich cena, która w przeliczeniu na potrzebną liczbę łączników znacznie podnosi koszty wykonania dachu.

Zasady stosowania złączy ciesielskich

Podczas stosowania złącz metalowych należy pamiętać o kilku ogólnie obowiązujących zasadach. Istotne jest, aby w złączach kątowych – karbowane gwoździe umieszczać, jak najbliżej zagięcia złącza. W ten sposób unikniemy bowiem zginania się kątownika. Gwoździ nie należy wbijać we wszystkie otwory, a stosować je tak, by zachować właściwą nośność przekroju drewna. Wybór otworu powinien być dostosowany do poprzecznego przekroju drewna, kierunku włókien oraz kierunku działania siły. Podczas wykonywania połączeń krzyżowych złącza należy umieszczać diagonalnie, czyli po przekątnej, taki bowiem sposób ułożenia łącznika minimalizuje wpływ sił skręcających na wykonane połączenie. Ważny jest również sposób i rodzaj wykonywanych nawierceń pod gwoździe określonych typów.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 17 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły