Warsztat

Znaczenie dokładności pomiarów w dekarstwie: Jak zapewnić precyzyjne wyniki przy użyciu urządzeń pomiarowych?

Wykonanie dokładnych pomiarów jest niezwykle istotne w wielu pracach: nie tylko dekarskich, ale też budowlanych, ciesielskich, remontowych, hydraulicznych czy elektrycznych. Ogromne znaczenie ma tu nie tylko wybór profesjonalnych urządzeń pomiarowych, ale też prawidłowa technika pomiaru. Sprawdź, jakich błędów unikać!

Dlaczego dokładność pomiarów w dekarstwie jest tak ważna?

Zgodnie z definicją, dokładność pomiaru to parametr określający zgodność wymiaru rzeczywistego z wynikiem podanym na urządzeniu pomiarowym.Wykorzystywanymi w branży dekarskiej narzędziami pomiarowymi są m.in. dalmierze, kątowniki, suwmiarki, miary, poziomice tradycyjne i laserowe, przymiary liniowe i tarczowe, wzorniki wykorzystywane do trasowania itp.

Od doświadczonego fachowca nieraz możesz usłyszeć opinię, że nie ma doskonałego pomiaru. W grę zawsze wchodzi czynnik błędu. Sztuką nie jest więc oczekiwanie doskonałości, ale zminimalizowanie niedokładności.

Precyzja pomiarów ma ogromne znaczenie. Nawet milimetr przesunięcia w pracach dekarskich może spowodować poważne utrudnienia na dalszym etapie. Dach w najlepszym wypadku będzie wyglądał nieestetycznie. W najgorszym przypadku może doprowadzić do problemów na etapie konstrukcji. Trudności narastają, gdy do pierwszego błędu dojdzie kolejny błąd. Skumulowanie pomyłek może wręcz doprowadzić do katastrofy.

Precyzyjny pomiar dachu jest czynnikiem determinującym m.in. zapotrzebowanie na pokrycie. Podczas wyliczeń należy uwzględnić wszystkie połacie, lukarny, wykusze itp. Wymiary pokrycia stanowią sumę poszczególnych modułów. Niezwykle istotny okazuje się też pomiar kąta nachylenia dachu. Wraz z jego wzrostem, zwiększa się zapotrzebowanie materiałowe. Oczywiście kwestię tę można zweryfikować już na etapie prac dekarskich. Jednak wykonanie precyzyjnego pomiaru jeszcze przed rozpoczęciem działań oszczędza czas i likwiduje problem oczekiwania na brakujące materiały. 

Narzędzia pomiarowe – liczy się jakość

Podstawą precyzyjnej pracy dekarza jest wybór profesjonalnych narzędzi pomiarowych. Kwestia jakości okazuje się szczególnie istotna np. przy poziomicach. O ile bowiem zwijanej miary raczej nie posądzamy o dramatyczną niedokładność, o tyle z poziomicami bywa różnie. Zamiast oszczędzać na siłę lub kupować pierwszy lepszy sprzęt z marketu, wybierz produkty sprawdzonej marki. Dobrym przykładem są narzędzia pomiarowe Hoegert Technik – spełniają one m.in. wymagania dyrektywy unijnej o przyrządach pomiarowych.

W ofercie tego producenta znajdziesz też bardziej skomplikowane sprzęty, np. dalmierze z elektronicznym wyświetlaczem, pozwalające na jednoczesne użycie funkcji poziomnicy, pomiaru długości, powierzchni i kubatury, dodawania i odejmowania pomiarów itp. W przypadku tego rodzaju narzędzi pomiarowych jakość zyskuje jeszcze większe znaczenie. Praca z takimi przyrządami jest prostsza i szybsza, jednak wybór nieprecyzyjnego sprzętu może spowodować sporo problemów.

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych

Nawet najwyższej jakości przyrząd pomiarowy używany w pracach dekarskich może stracić swoją precyzję w wyniku intensywnej eksploatacji lub różnych czynników zewnętrznych. Pewność dokładności pomiaru zapewni wzorcowanie, czyli sprawdzenie, czy pomiar wykonany przy użyciu danego przyrządu jest zgodny z pomiarem wzorcowym. Specjalistyczne narzędzia warto regularnie przekazywać do laboratorium. Jeśli pomiary okażą się zgodne, specjalistyczna placówka wyda świadectwo wzorcowania. Jeśli nie – może dokonać kalibracji, czyli czynności polegającej na przywróceniu zgodności pomiaru faktycznego z wzorcem. 

Znaczenie techniki pomiaru

Nawet najbardziej profesjonalne narzędzia pomiarowe okażą się nieprecyzyjne i nieskuteczne, jeśli użytkownik popełnia podstawowe błędy. Dlatego to takie ważne, by przygotować się do pomiarów i wykonywać je w odpowiednich warunkach. Nawet światło słoneczne, które razi w oczy, może przyczynić się do pomyłki w obliczeniach. Dlatego tak ważne jest nie tylko używanie odpowiednich narzędzi, ale też przystosowanie sprzętu i środków ochrony indywidualnej dekarza to warunków pracy. W przytoczonym przykładzie wpływom refleksów zapobiegną specjalistyczne okulary ochronne.

Podstawą dokonywania precyzyjnego pomiaru jest nauka prawidłowej obsługi danego przyrządu. Wskazówka ta może wydać się błaha – w końcu co może być trudnego w obsłudze poziomicy czy dalmierza? Okazuje się jednak, że do błędu może przyczynić się np. złe nastawienie lub ustawienie narzędzia, nieprawidłowe ułożenie mierzonego przedmiotu itp.

Znaczenie ma też czystość – zapylone czy zalane przyrządy mogą utrudniać odczyt. W niektórych przypadkach ważna okaże się też czystość powierzchni, chociażby przy używaniu poziomnicy. Dość typowy jest też tzw. błąd paralaksy, czyli patrzenie z ukosa na powierzchnię podziałki. Źle spisany wynik może być początkiem serii nieścisłości, które finalnie zepsują efekt końcowy pracy. Pamiętajmy też, żeby raz na jakiś czas sprawdzić używane narzędzia.

Ważne! Zachowanie precyzji może wymagać powtórzenia pomiaru nawet kilka razy. To bardzo istotne przy obliczeniach kluczowych dla danego projektu. Pojawiające się różnice mogą wskazywać na nieprawidłowość działania narzędzia lub na błędy użytkownika. Warto je wtedy skonsultować z innym specjalistą.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 10 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły