Cieśla

Zostań cieślą, zostań dekarzem

Bogusław Szumilas przedstawia, jak w sposób profesjonalny i skuteczny zdobyć doskonałe i poszukiwane na rynku zawody cieśli i dekarza.

System kształcenia zawodowego osób dorosłych reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych i w tym rozporządzeniu można znaleźć obszerną wiedzę na temat kształcenia osób dorosłych. Poniżej postaram się w kilku słowach przedstawić, jak w sposób krótki, rzetelny i wygodny można zdobyć te zawody. I tak – młodzież po ukończeniu gimnazjum może uczyć się zawodu w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej, a dorośli mogą zdobyć zawód cieśli i dekarza na zawodowych kursach kwalifikacyjnych. Natomiast osoby, które już pracują w zawodzie jako cieśla lub dekarz ponad trzy lata i mają udokumentowany staż pracy, mogą podejść do egzaminu na zasadach eksternistycznych, czyli nie muszą uczestniczyć w kursach.

W Polsce szkół zawodowych kształcących w zawodach cieśla i dekarz jest jak na lekarstwo, a te nieliczne są rozsiane po całym kraju. Mimo bardzo dużego zapotrzebowania na kształcenie w tych zawodach, z uwagi na duże rozproszenie chętnych, trudno znaleźć grupę szkolną. W związku z tym w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce-Letnisku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom jako jedni z pierwszych w Polsce umożliwiamy tym osobom zdobycie zawodu cieśli i dekarza.

Obecnie w Centrum w Garbatce-Letnisku realizowany jest kurs kwalifikacyjny dla zainteresowanych nauką zawodu cieśli. Kurs jest BEZPŁATNY, trwa 3 semestry i realizowany jest w formie odbywających się co 2 tygodnie zjazdów sobotnio-niedzielnych. Wszystkie zajęcia praktyczne przeprowadzane są w warsztatach szkolnych w Garbatce, natomiast część zajęć teoretycznych realizowana jest przez internet. Uwzględniając preferencje uczestników zjazdy zostały skumulowane w czasie jesienno-zimowym, tak by uniknąć kolizji z ich pracami zawodowymi na placu budowy. Oprócz treści wymaganych programem nauczania podczas kursu organizowane są spotkania z architektami, przedstawicielami handlowymi producenta łączników i okuć ciesielskich, pokryć dachowych i dociepleń, producentami budynków drewnianych oraz przedstawicielami innych firm, m.in. firmy Dietrich’s, która oferuje program do projektowania budynków drewnianych.

We wrześniu rozpocznie się nowy kurs kwalifikacyjny w zawodzie cieśla, dekarz i stolarz na warunkach opisanych powyżej. Rozważana jest również możliwość skrócenia kursu do 12–15 miesięcy. Informacje o kursach zainteresowani kształceniem w CKU w Garbatce znajdą w czasopiśmie Fachowy Dekarz&Cieśla oraz w firmach współpracujących z CKU w ramach kształcenia zawodowego – takich jak producent narzędzi Festool oraz właściciel profesjonalnego oprogramowania do projektowania budynków drewnianych firmy Dietrich’s. Do współpracy zapraszamy również firmy z branży budowlanej zatrudniające stolarzy, cieśli, dekarzy i innych oraz stowarzyszenia branżowe, cechy rzemiosł i instytucje organizujące wyjazdy za granicę w poszukiwaniu pracy. Dzięki współpracy możemy wielu osobom pomóc w uzyskaniu kwalifikacji zawodowych, a posiadającym doświadczenie zawodowe w krótkim czasie zdobyć potwierdzenie kwalifikacji i przyczynić się do podniesienia świadomości technicznej w zakresie wykonywanego zawodu.

Zainteresowanym uzyskaniem kwalifikacji w drodze egzaminów eksternistycznych, oferujemy seminaria, na których doświadczeni wykładowcy prowadzą zajęcia przygotowujące słuchaczy do tej formy egzaminu.

Zainteresowanym uzyskaniem kwalifikacji w drodze egzaminów eksternistycznych, oferujemy seminaria, na których doświadczeni wykładowcy prowadzą zajęcia przygotowujące słuchaczy do tej formy egzaminu.

Na wszystkie pytania dotyczące kształcenia oraz form współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce- Letnisku odpowiemy telefonicznie pod numerem:

(48) 621 00 47 lub 608 844 948, albo mailowo: warsztaty.zsp@vp.pl.
Szczegóły na www.drzewna.com.

Bogusław Szumilas

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 1 maja, 2014

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły