Na rynku

Zrobić dach. Proste? Tak, jeśli zrobi to fachowiec.

Zapewne wszyscy, którzy budowali bądź remontowali dom przekonali się o tym, że istnieją fachowcy i „fachowcy”. Na ten temat mógłby powstać cały szereg dowcipów, podobnych do tych o blondynkach. Jak zatem znaleźć tego kompetentnego? Zwłaszcza, gdy w planach mamy tak istotną pracę jak wykonanie dachu.

Budowa domu jest procesem długotrwałym i skomplikowanym. Wymaga zaangażowania wielu sił i ich współdziałania. Ważne są wprawdzie wszystkie elementy budowy, ale niektóre mają największe znaczenie. Do takich bez wątpienia należy dach. W przypadku dachu popełnienie błędów wykonawczych może okazać się prawdziwą katastrofą.

Kto robi dach?

Popularne powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego to zapewne jest do niczego, w większości przypadków sprawdza się w odniesieniu do fachowców. Pewne elementy domu wymagają bowiem prawdziwego speca. Dachem jako newralgiczną częścią domu bez dwóch zdań musi się zająć dekarz. Wykonuje, konserwuje, a także naprawia on bowiem jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, jakim jest poszycie dachu. Poszycie jest tak ważne, ponieważ jest to część, bezpośrednio chroniąca przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz powinien być osobą wszechstronną, nie tylko dobrym fachowcem w swojej dziedzinie i rzemieślnikiem, ale przede wszystkim powinien myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli do tego będzie twórczy, otrzymamy wzór dekarza idealnego, „Super dekarza” jak mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Dach wykonuje się z różnych materiałów. Dekarz musi znać się na rodzajach dachówek, drewnianych lub kamiennych płytkach, blasze płaskiej, falistej, słomie czy papie bitumicznej. Jednak dekarz wykonuje nie tylko poszycie dachu, ale również wszystkie inne prace dachowe, dotyczące m.in. zabezpieczenia budynku i dachu przed zawilgoceniem, takie jak montaż rur spustowych, rynien czy izolacji chroniących przed wilgocią – wyjaśnia Bogdan Kalinowski. Na tym jednak nie koniec. Dekarzowi musimy także zaufać w sprawie doboru materiałów, ich rodzaju oraz użycia maszyn, sprzętu i narzędzi. Odpowiada on także za koordynację dostaw materiałów i sprzętów na budowę oraz wszelkich elementów poszycia dachu, co jest bardzo ważną kwestią i determinuje całą budowę. Od jakości pracy dekarza oraz jakości wybranych i zastosowanych przez niego materiałów zależy bowiem – jak podsumowuje Bogdan Kalinowski – solidność, wytrzymałość i trwałość, a także estetyka naszego domu.

Kto pyta, nie błądzi

Wybierając fachowca niewątpliwie należy z nim porozmawiać i zapytać o wcześniejsze realizacje i budowy. Warto także sprawdzić referencje osób, które wcześniej korzystały z jego usług. Zdaniem Bogdana Kalinowskiego, nie warto łakomić się na wszelkiego rodzaju przechwalania. Dobry fachowiec jest konkretny i konstruktywnie odpowiada na zadawane pytania, nie robiąc wokół swoich działań aury niesamowitości, lecz rzeczowo przedstawiając siebie, swoją firmę i kompetencje. Powinien także udostępnić tzw. portfolio wcześniej wykonanych pokryć dachowych i je fachowo zaprezentować. Liczą się jedynie umiejętności, a nie przechwałki – dobry dekarz jak każdy fachowiec uczy się i doszkala całe życie, a przede wszystkim ma w sobie sporo pokory względem tego co robi i co robią jego koledzy po fachu – tłumaczy dalej Bogdan Kalinowski i odradza współpracę z dekarzem, który krytykuje wszystko, co zrobili inni, chwaląc się przy tym swoimi umiejętnościami i dokonaniami, podkreślając, że o fachowcu nie świadczą słowa, a jego prace.

Dlaczego fachowiec?

Wykonania dachu powinien podejmować się jedynie specjalista, jest to bowiem skomplikowana i trudna do wykonania konstrukcja, a grożące bardzo poważnymi konsekwencjami błędy popełnić można w zasadzie na każdym etapie jego wykonywania. Błędy mogą zostać popełnione zarówno w samej konstrukcji dachu, jak i pod jego pokryciem i nad nim. Niestety niekiedy znaczące wady konstrukcyjne mogą grozić nawet zawaleniem się dachu. Jeżeli nie jesteśmy pewni wykonanej przez dekarza pracy, można zamówić specjalną ekspertyzę u rzeczoznawcy. Warto pamiętać o tym, że budynek z tak rażącymi błędami konstrukcyjnymi nie zostanie dopuszczony do użytkowania dopóki właściciel ich nie usunie.

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 12 listopada, 2012

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Sabina
    czwartek, 2 kwietnia, 2020

    Na pewno to kto robi dach jest równie ważne jak to z jakich materiałów ten dach jest zrobiony. Nawet najlepszy materiał niewłaściwie użyty może się nie sprawdzić. Najlepiej wybierając fachowca wybrać go z polecenia i zobaczyć jego poprzednie realizacje.

Podobne artykuły