Warsztat

Zszywacze do prac budowlano-konstrukcyjnych

Podczas prac konstrukcyjnych, w tym także na dachu bardzo przydatne okazują się zszywacze – zarówno w wersji pneumatycznej, jak i ręcznej. Firma PREBENA również i w tej dziedzinie posiada szeroki wachlarz urządzeń.

W tym artykule opiszemy zszywacze, które z pewnością przydadzą się podczas wielu prac dekarsko-ciesielskich.

Fot. 2 Taker HPPF14.

Fot. 2 Taker HPPF14.

Zaczniemy od małego kalibru, czyli urządzeń ręcznych. Najbardziej popularne są zszywacze młotkowe. Tutaj możemy znaleźć modele HFPF09 oraz HFPF14 na zszywkę typu PF o długości 6-14 mm (grzbiet 10,6 mm). Ich główne zastosowanie to mocowanie folii, izolacji, membran, mat bitumicznych, a także gontów czy papy.

Innym typem ręcznych zszywaczy są takery. Tutaj mamy więcej typów, ze względu na typ zszywki. Na tę samą zszywkę co do wyżej wspominanych urządzeń młotkowych (typ PF) jest model HPPF14 – długość łącznika 6-14 mm. Oprócz tego modelu znajdziemy także nieco mniejsze, na zszywki typu VX oraz VZ o długości od 6-8 mm. Wszystkie idealne nadają się do mocowania folii, membran, paroizolacji, wykładzin i innych materiałów sztucznych.

Fot. 3 4C-L50.

Fot. 3 4C-L50.

W przypadku urządzeń pneumatycznych, również znajdziemy zszywacz na zszywkę typu PF – model DNPF16 – długość łącznika 6-16 mm. Zużycie powietrza to zaledwie 0,75 l/min. To urządzenie ma identyczne zastosowanie jak wyżej opisane urządzenia ręczne, lecz dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza, praca jest zdecydowanie wygodniejsza i szybsza.

Fot. 4 Zszywacz 4C-WS38.

Fot. 4 Zszywacz 4C-WS38.

Nieco większy kaliber to urządzenia, umożliwiające zbicie konstrukcji drewnianych – zszywacze z grupy 4C. Są to modele 4C-L50, 4C-WS38 oraz 4C-Z50 – trzy typy różniące się szerokością grzbietu zszywki (od 10,7 do 26,5 mm), w zależności od naszych potrzeb. Znajdą zastosowanie przy budowie domów drewnianych, mocowaniu płyty OSB, zbijaniu ram drewnianych, podłóg itp. Zszywka typu Z jest zgodna z wymaganiami normy Eurokodu5.

Fot. 5 9X-WP130.

Fot. 5 9X-WP130.

Dla osób mocujących maty oraz płyty izolacyjne z wełny mineralnej, celulozy, miękkich włókien przydatne może się okazać urządzenie 9X-WP130 lub 9X-WP160. Szeroki grzbiet zszywki oraz długość aż do 160 mm pozwala na solidne zamocowanie nawet tych grubszych płyt izolacyjnych. Na dodatek zszywka posiada certyfikat budowlany Z-9.1-728 oraz są zgodne z normą Eurocodu5.

Jak widać, gama zszywaczy jest szeroka co z pewnością usprawni i skróci czas wielu prac budowlano-konstrukcyjnych. Kolejny raz podkreślamy także o wysokiej jakości, na którą kładzie nacisk niemiecki konstruktor maszyn i urządzeń, a także na dostępność części zamiennych i serwisu.

Szymon Rajczak
PREBENA-Polska


Data publikacji: 2 grudnia, 2015

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek
    środa, 23 października, 2019

    zawsze w torbie z narzędziami mam zszywacz ręczny ale do grubszych prac wolę mieć zszywacz pneumatyczny. nie trzeba używać tyle siły, sprężone powietrze wykona swoją robotę. zszywacze to świetna sprawa zamiast gwoździ, mocujemy delikatnie ale na lata.

Podobne artykuły