Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Żuraw na przyczepie Klaas K280 RS przebojem zdobywa polski rynek

Rok temu informowaliśmy na łamach Fachowego Dekarza i Cieśli o znaczącej zmianie w ofercie popularnych w Polsce żurawi ciesielsko-dekarskich Klaas. Mianowicie, producent wspomnianych maszyn, niemiecka firma Klaas, zdecydowała się zastąpić model żurawia na przyczepie K17-24 TSR nowym modelem K280 RS. Dlatego postanowiliśmy wrócić i sprawdzić w firmie Lift-Polska – wyłącznego autoryzowanego dystrybutora marki Klaas w Polsce – jak rodzimy rynek przyjął tę zmianę i czy nowy model K280 RS cieszy się takim samym zainteresowaniem, jak zastępowany przez niego model K17-24 TSR.

Aleksander Jamróz ALEX-DACHY, woj. małopolskie.
Aleksander Jamróz ALEX-DACHY, woj. małopolskie.

„K280 RS to najlepiej sprzedający się żuraw w Polsce!”

Tak, z pozoru lakonicznie, odpowiedział nam przedstawiciel firmy Lift-Polska na zadane przez nas pytanie o zainteresowanie tym modelem. Po chwili jednak dodał, że po roku od wejścia modelu do oferty i sprzedaży kilkudziesięciu sztuk można dopiero teraz określić jakie czynniki wpływają na wspomnianą popularność modelu. Jego zdaniem, pierwszy czynnik, to sprawdzone rozwiązania zastosowane w modelu. Drugi czynnik to bardzo dobra jakość oraz ogólna reputacja, jaką cieszą się żurawie Klaas. Trzeci czynnik natomiast, to dopasowanie charakterystyki modelu K280 RS do profilu większości firm ciesielsko-dekarskich (zabudowa jednorodzinna i szeregowa) oraz nisze DMC przyczepy. Czwarty, to niezwykle atrakcyjna cena, która powoduje, że model ten pozostaje w zasięgu finansowym większości firm. Piąty, niemniej ważny czynnik, to fakt, że sprzęt ten jest doskonałą inwestycją środków pieniężnych, chroniącą je przed wpływem zjawiska inflacji.

BLACHARZ-DEKARZ MARCIN KUZNOWICZ, woj. wielkopolskie.
BLACHARZ-DEKARZ MARCIN KUZNOWICZ, woj. wielkopolskie.

Charakterystyka modelu K280

Przy projektowaniu modelu Klaas K280 zamysłem projektantów oraz inżynierów Klaas było kierowanie się takimi samymi założeniami, jak przy modelu K17-24 TSR i jedynie, jeśli to tylko wykonalne, zaadaptowanie możliwie największej ilości nowych rozwiązań technicznych, które firma wdrożyła już z sukcesem w innych produkowanych przez siebie modelach, które pojawiły się w ofercie od czasu premiery K17-24 TSR. Dlatego też K280 pozostał uniwersalnym, niezwykle kompaktowym żurawiem dedykowanym dla firm ciesielsko- dekarskich i ogólnobudowlanych, pracujących głównie przy niewielkich inwestycjach i/lub na dość ciasnych przestrzeniach.

„DACHY LESZCZYŃSKI” CIESIELSTWO DEKARSTWO MATEUSZ LESZCZYŃSKI, woj. wielkopolskie.
„DACHY LESZCZYŃSKI” CIESIELSTWO DEKARSTWO MATEUSZ LESZCZYŃSKI, woj. wielkopolskie.

K280 osiąga maksymalną wysokość haka na poziomie 25,5 metrów i jest w stanie udźwignąć ładunek o wadze 250 kg na wysokość niemal 15 metrów przy wysięgu 18,5 metra. W przypadku ładunku o wadze 300 kg jest to wysokość 17,5 metra przy wysięgu 16,5 metra, zaś dla maksymalnego ładunku 800 kg jest to odpowiednio 19 m i 6,50 m. Wszystko to model K280 uzyskuje przy rozstawie podpór w układzie H, wynoszącym od 3,55 do 4,88 metra (dostępne są 2 szerokości rozstawu), co oznacza, że dźwig ten świetnie sprawdzi się w ciasnych przestrzeniach oraz przy niewielkich inwestycjach.

Zakład Remontowo-Budowlany `REM-BUD` Tomasz Pawulich, woj. opolskie.
Zakład Remontowo-Budowlany `REM-BUD` Tomasz Pawulich, woj. opolskie.
Oznaczenie modeluK280
Maks. zasięg18,5 m
Maks. udźwig800 kg
Maks. wysokość25,5 m
Masa całkowita2,9 t
Zasięg z 250 kg18,5 m
Zasięg z 800 kg6,5 m

Dodatkowo model K280 wyposażony został w napęd samojezdny na osi, który pozwala na bardzo precyzyjne i szybkie przemieszczanie się w warunkach budowy tak, aby z jak najlepszej pozycji podać ładunek. Manewrowanie tym modelem żurawia jest wygodne i proste, podobnie jak sterowanie pozostałymi jego funkcjami (oczywiście obie te czynności, jak już przyzwyczaił nas ten producent, odbywają z poziomu zdalnego sterowania). Natomiast hydraulicznie otwierany wierzchołek K280 oraz dwa siłowniki na maszcie głównym znacznie podnoszą tempo i komfort pracy. Wśród ulepszeń w stosunku do zastępowanego modelu na uwagę zasługują pojedyncza oś przyczepy, wzmocniona i udoskonalona konstrukcja ramy oraz nowy sposób obudowania burty.

Firma Dach Center, woj. podlaskie.
Firma Dach Center, woj. podlaskie.
Firma Śląskie Dachy, woj. śląskie.
Firma Śląskie Dachy, woj. śląskie.
ZAKŁAD DEKARSKO-CIESIELSKI SŁAWOMIR WYROCIK, woj. dolnośląskie.
ZAKŁAD DEKARSKO-CIESIELSKI SŁAWOMIR WYROCIK, woj. dolnośląskie.
ZG Dach-Bud Maciej Kuszczak, woj. śląskie.
ZG Dach-Bud Maciej Kuszczak, woj. śląskie.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl


Data publikacji: 2 października, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły