Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas

Firma Lift Polska zajmuje się sprzedażą i wynajmem żurawi dekarskich Klaas. Oprócz tego do dyspozycji klientów jest szeroka gama wind dekarskich i akcesoriów tego samego producenta.


Żurawie dekarsko-ciesielskie, niezależnie od sposobu zabudowy, określa przede wszystkim maks. zasięg (m), maks. udźwig (t) oraz maks. wysokość podnoszenia (m). Jako podstawową klasyfikację żurawi można przyjąć sposób zabudowy – na przyczepach lub na autach.

Żurawie dekarsko-ciesielskie na przyczepach

W przypadku maszyn zabudowanych na przyczepach maks. zasięg wynosi od 17 do 23 m, przy maks. wysokości podnoszenia 24–33 m oraz maks. udźwigu mieszczącym się pomiędzy 650 kg a 1,5 t. Warto przy tym podkreślić niewielką masę maszyn, która nie przekracza 3,5 t, przez co żuraw może być ciągnięty przez samochód dostawczy lub SUV.

Poziomowanie maszyny

Zależnie od modelu, poziomowanie i rozkładanie maszyny odbywa się bezpośrednio z pilota. Oprócz tego zastosowano precyzyjne i proporcjonalne do potrzeb funkcje pracy masztem, obrotu i teleskopowania. Przydatny jest podest roboczy (kosz) montowany bezpośrednio na platformie.
W niektórych przyczepach zastosowano system jednoosiowy, będący gwarancją dobrej zwrotności przy niewielkiej masie maszyny. Jednostkę napędową stanowi nowoczesny silnik wysokoprężny.

Żurawie dekarsko-ciesielskie na autach

Żurawie na autach mają maks. zasięg od 27 do 46 m, przy maks. wysokości podnoszenia mieszczącej się pomiędzy 32 a 51 m i maks. udźwigu 1,5–6 t. Warto podkreślić szybkie funkcje operacyjne masztu – teleskopowanie, obrót oraz wszystkie funkcje maszyny sterowane z poziomu pilota.

Nowoczesne technologie

Wszystkie żurawie łączą cechy wspólne w postaci nowoczesnego systemu podpór, dynamicznego dopasowania zasięgu (DRA), elektronicznej kontroli podpór (ASC), szeregu rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, a także pełnej obudowy, systemu mocowania akcesoriów, napędów z silnikiem wysokoprężnym oraz możliwości pracy na platformie.

Lekki wysięgnik

Nowoczesne technologie stosowane w maszynach firmy Klaas obejmują również konstrukcję żurawia, zapewniając zdecydowanie niższą jego masę. We wszystkich żurawiach, również w tych, które produkowano 20 lat temu, stosuje się wysięgniki aluminiowe. Jednak od czasu pierwszych maszyn maks. masa przenoszona przez żuraw wzrosła z 500 do 6 tys. kg. Uzyskano to dzięki zastosowaniu ekstremalnie mocnych stopów aluminium, które są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od stali klasy ST37.

Zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem

Metalowe profile są tak spawane, jakby były wyfrezowane z jednego elementu. Proces taki jest nazywany zgrzewaniem tarciowym z przemieszaniem (ang. friction stir welding). Metale lekkie, takie jak aluminium można łączyć ze sobą bez dodatku drutu spawalniczego i gazu osłonowego. Ponadto podczas spawania wymagana jest mniejsza ilość ciepła (proces spawania na zimno).
Warto podkreślić, że obracające się narzędzie o specjalnym profilu wytwarza ciepło tarcia i przejeżdża wzdłuż połączenia, zespalając dwa obrabiane elementy. Podczas tej czynności metal ulega plastyfikacji, a więc jest odkształcany. Przy przesuwaniu wzdłuż spoiny narzędzie miesza materiał łącząc go w całość.
Zalety zgrzewania tarciowego z przemieszaniem:

 • wyeliminowanie strat wytrzymałości spoiny,
 • brak obróbki zarówno przed, jak i po spawaniu,
 • wysoki poziom dokładności i jakości wysięgników,
 • możliwość dokładnego i szybkiego reprodukowania spawów,
 • wyeliminowanie konieczności wprowadzania ciepła (powyżej 2000°C podczas spawania aluminium) z zewnątrz, bowiem powstająca temperatura tarcia wynosi ok. 550°C,
 • technologia produkcji nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka i środowisko naturalne,
 • niskie zapotrzebowanie na energię.

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas

AKCESORIA DO ŻURAWI
Żurawie dekarskie mogą być wyposażone w szereg akcesoriów, takich jak:

 • chwytaki kleszczowe,
 • platformy do transportu osób,
 • dystrybutory dachowe,
 • niecki,
 • zawiesia dźwigowe.

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas

Oferta firmy Lift Polska zawiera nie tylko żurawie dekarsko-ciesielskie firmy Klaas. Warto chociażby wspomnieć o wyciągarkach i windach dekarskich, wyciągarkach meblowych na autach oraz nowości w postaci podnośnika koszowego Klaas Theo 25.

Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas zabudowane na przyczepie
Typ (Klaas) Maks. zasięg (m) Maks. wysokość podnoszenia (m) Maks. udźwig (t)
K17-24 TSR (Light) 17 24 0,65
K17-24 TSR-H 17 24 0,8
K21-30 TSR 20 30 1,5
K21-31 TSR 21 31 1,5
K23-33 TSR City 23 33 1,5
Żurawie dekarsko-ciesielskie Klaas zabudowane na autach
Typ (Klaas) Maks. zasięg (m) Maks. wysokość podnoszenia (m) Maks. udźwig (t)
K27-32 TS 27 32 1,5
K750 RSX 30 37 4,0
K29-34 TS 29 34 3,5
K900 RXS 31 35 5,0
K950 RSX 36 42 5,0
K1000 RSX 46 51 6,0

Lift Polska logo

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 8 grudnia, 2016

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły