Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Żurawie KLAAS na przyczepach

Firma Lift Polska to wyłączny autoryzowany dystrybutor dźwigów i akcesoriów Klaas w Polsce. Pod marką KLAAS wytwarzane są między innymi dźwigi aluminiowe zwane potocznie ciesielsko-dekarskimi, które są szeroko stosowane i powszechnie cenione w całej Europie, a których gamę dzieli się na dźwigi montowane na przyczepach oraz takie, które montuje się na samochodach ciężarowych. Niezależnie jednak od rodzaju, wszystkie opisuje się w oparciu o najważniejsze cztery parametry: zasięg, udźwig, wysokość podnoszenia i dopuszczalną masę całkowitą.

Dźwig na przyczepie K21-30 TSR.
Dźwig na przyczepie K21-30 TSR.

Dźwigi na przyczepach jako znaczący segment oferty spółki Lift Polska

Choć z reguły to żurawie samojezdne montowane na samochodach ciężarowych przyciągają najwięcej uwagi, to jednak obecnie mniejsze i bardziej kompaktowe, dźwigi na przyczepach cieszą się największym zainteresowaniem klientów w Polsce. Dzięki swoim imponującym parametrom pracy w stosunku do masy własnej maks. 3,5 tony, są one transportowane przy pomocy haka holowniczego zamontowanego na samochodzie dostawczym typu „bus” lub dużym SUV’ie. Pomimo ograniczonej mobilności dźwigu na przyczepie w stosunku do dźwigu zamontowanego na samochodzie ciężarowym brak konieczności posiadania prawa jazdy kat. C oraz niższe koszty ubezpieczenia i opłat drogowych są czynnikami w przypadku większości klientów decydującymi o wyborze przez nich dźwigów montowanych na przyczepach. Obecnie firma Lift Polska oferuje 3 modele żurawi o udźwigu maks. do 1,5 tony oraz jeden model o udźwigu roboczym przekraczającym 0,8 tony, co ilustruje tabela na stronie obok.

ModelK17-24 TSR-HK21-30 TSRK23-33 TSR CityK400 RSX
Maks wysięg18 m21 m23 m24 m
Maks. udźwig0,8 t1,5 t1,5 t1,6 t / 3,0 t
Maks wysokość24 m30 m33 m34,5 m
Masa całkowita2,5 t3,5 t3,5 t3,5 t
Wysięg z 250 kg18 m21 m23 m24 m
Wysięg z 500 kg~10,0 m14,0 m14,0 m16,5 m
Wysięg z 800 kg6,0 m9,5 m9,5 m~12,5 m
Wysięg z 1000 kg8,0 m8,5 m9,0 m
Wysięg z 1500 kg4,5 m4,5 m~6,0 m
Wysięg z 1600 kg5,0 m

Już pobieżna analiza powyższych danych kieruje uwagę w stronę dwóch skrajnych pod względem udźwigu modeli, czyli K 17-24 TSR-H oraz K 400 RSX. Ten pierwszy to bardzo kompaktowa i lekka konstrukcja o maksymalnym rozstawie podpór wynoszącym 4,97 m i oferująca udźwig do 800 kg przy maksymalnym wysięgu 18 metrów. Świetnie sprawdza się w ciasnych przestrzeniach przy niewielkich inwestycjach, na których średni ciężar dźwiganych elementów waha się w okolicach 250-500 kg. Oczywiście jak zawsze w przypadku sprzętu marki KLAAS, nawet ten najmniejszy model oferuje sterowanie podstawowymi funkcjami z poziomu pilota. Natomiast model K 400 RSX to swoiste „Ferrari” w swojej kategorii, ponieważ łączy zdolność do pracy w ciasnych miejskich przestrzeniach, a jednocześnie oferuje maks. udźwig rozładunkowy do 3 ton i maksymalną wysokość podnoszenia 34,5 oraz wysięg na poziomie 24 metrów. Do tego wszystkiego dochodzi nowo opracowany system podpór w układzie X i cały szereg usprawnień, z których warto wymienić choćby funkcję sterowania układem samojezdnym i teleskopowaniem wierzchołka z poziomu pilota czy system automatycznego samopoziomowania maszyny. Model ten jako jedyny na rynku oferuje funkcje podestu roboczego (kosza) na wysokość 30 m!

Dźwig na przyczepie K 17-24 TSR.
Dźwig na przyczepie K 17-24 TSR.

Natomiast pozostałe dwa modele napędzane silnikiem diesla oferują użytkownikom maksymalny udźwig do półtora tony, wysokość podnoszenia 31 lub nawet 33 metry i wysięg dla ciężaru 250 kg dochodzący do 21-23 metrów. System w pełni hydraulicznych podpór w tych ww. modelach został oparty na układzie w kształcie litery H w którym maksimum rozstawu to 5 metrów, ale główna zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pracy dźwigiem już przy minimalnym rozstawie podpór na szerokość 2,85 m. Zastosowanie przez producenta Klaas swobodnej regulacji każdej z podpór pozwala na pracę tam gdzie jest szczególnie mało miejsca np. w wąskich uliczkach lub ciasnych podwórka miejskich kamienic.

Dźwig na przyczepie K 21-30 TSR.
Dźwig na przyczepie K 21-30 TSR.

Za dźwigami Klaas w wersji na przyczepie przemawia szereg argumentów. Część z nich została już opisana powyżej, natomiast od strony konstrukcyjnej na uwagę zasługuje maszt, który wykonany jest ze specjalnego stopu aluminium osiągającego wytrzymałość większą od wytrzymałości stali klasy ST37 (wg normy DIN) przy znacznie niższej masie własnej tak zbudowanego masztu w porównaniu z taką sytuacją, gdyby skonstruowany był on ze stali. Dodatkowo, co jest cechą charakterystyczną dla maszyn Klaas, wszystkie ww. maszty dźwigów na przyczepach teleskopowane są na linach, co również pozwala na uzyskanie korzystniejszej niż w przypadku rozwiązań z zastosowaniem siłowników hydraulicznych masy własnej masztu, a to jak wiadomo ma bezpośredni wpływ na poprawę osiągów wysięgu takiego masztu.

Dźwig na przyczepie K23-33 TSR.
Dźwig na przyczepie K23-33 TSR.

Warto nadmienić również, że z aspektem budowy masztu wiąże się też bardzo nowoczesna technologia produkcji profili masztowych, która nazywana jest zgrzewaniem tarciowym z przemieszaniem. W tej metodzie nie jest używany ani drut spawalniczy, ani gaz osłonowy, zaś finalnie osiągnięte połączenie daje bardziej jednorodną – a więc i odporną – strukturę niż jakakolwiek inna obecnie znana metoda spawania aluminium. Tej innowacyjnej technologii producent z Ascheberg’u w Niemczech jest na tyle pewny, że obecnie udziela on 10-letnich gwarancji i rękojmi producenckich na wykonane przez siebie profile masztowe.

Dźwig na przyczepie K400 RSX.
Dźwig na przyczepie K400 RSX.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

4.7/5 - (8 votes)

Data publikacji: 23 grudnia, 2020

Autor:

4.7/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły