Pokrycia dachowe

Z czego wykonać pokrycie dachowe?

Wybór pokrycia dachowego jest niezwykle istotny, ponieważ od niego będzie zależała szczelność, izolacyjność oraz funkcjonalność Twojego dachu. Niestety ten etap budowy wiąże się często z wysokimi kosztami i wybierane są materiały o mniejszej żywotności, co z kolei zmusza do częstszych remontów. Jakie pokrycie będzie zatem najlepiej spełniało swoją rolę i czy każde pokrycie nadaje się na każdy dach?

Kształt i nachylenie dachu mają znaczenie

Przed przystąpieniem do przeglądu typów połaci dachowych, należy zwrócić uwagę na sam kształt i kąt nachylenia dachu – nie każdy materiał będzie tak samo sprawdzał się na płaskich i spadzistych dachach. Producenci pokryć przy sprzedaży produktów informują o tym, do dachów o jakim kącie nachylenia nadaję się dany materiał. Istotne jest również ukształtowanie dachów – im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym mniejszy pozostaje wybór pokryć dachowych.

Dachówka ceramiczna

Jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna. Jest wysoko ceniona ze względu na swoją trwałość, estetykę oraz łatwą konserwacje. Szacuje się, że taki rodzaj materiału jest w stanie wytrzymać około 100 lat bez konieczności większych napraw – ewentualne uszkodzenia są proste do reperowania, ponieważ wystarczy zamienić zniszczone elementy nowymi. Pokrycie wykonane z niewielkich dachówek jest odpowiednie dla dachów o skomplikowanym kształcie, ponieważ można je idealnie dopasować do całej konstrukcji. Klasyczna dachówka ceramiczna posiada czerwoną barwę, kojarzoną z tradycyjnym wyglądem domów, choć oczywiście przy dzisiejszych technologiach można wybierać również modele w innych odcieniach.

Dachówka cementowa i bitumiczna

Materiałami, które pozwalają uzyskać podobny efekt wykończeniowy nieco niższym kosztem są dachówki cementowe oraz bitumiczne. Modele cementowe są równie atrakcyjne i uniwersalne w czasie układania co ceramiczne, jednak cechują się mniejszą trwałością. Dużo tańszym, lecz mniej wytrzymałym pokryciem są dachówki bitumiczne, które idealnie sprawdzają się na dachach posiadających słabsze więźby – są materiałem lekkim.

Blachodachówki

Wybór pokryć blaszanych jest najczęściej determinowany niską ceną materiałów i dobrym stosunkiem jakości do ceny takiego pokrycia. Wybierając modele odpowiednio zabezpieczone warstwami ochronnymi, można stworzyć dach wytrzymujący nawet 200 lat w dobrym stanie. Dodatkowo szeroka gama kolorów, w których dostępne są blachodachówki, daje możliwość wykończenia budynku zgodnie z własnym wyobrażeniem domu. Minusami takiego rozwiązania jest mniejsza estetyka dachu, niż w przypadku dachówek ceramicznych oraz dość duży hałas powstający przy uderzaniu deszczu o pokrycie.

Pokrycia bezspoinowe

Ten rodzaj pokrycia jest chętnie wybierany na dachy płaskie – pozwala tworzyć dach pozbawiony spoin, wyróżniający się znakomitą szczelnością. Wygląd takiego dachu nie ma większego znaczenia, ponieważ z poziomu gruntu pozostaje on niewidoczny. Jednocześnie pokrycie to jest stosunkowo tanie oraz trwałe.

Inne pokrycia dachowe

Na rynku dostępne są również inne materiały stosowane na dachach, które możesz zobaczyć na przykład tutaj: castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe.html. Popularne są lekkie płyty wielkowymiarowe, których montaż jest wyjątkowo prosty. Ciągle popularne pozostają także papy i folie na dachach płaskich i delikatnie pochylonych.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 28 kwietnia, 2017

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły