Pokrycia dachowe

Cena blachy trapezowej w 2023 roku.

Ceny materiałów budowlanych przez ostatnie kilka sezonów mocno poszybowały w górę. Podwyżki spowodowane były m.in. pandemią, wojną w Ukrainie i szalejącą inflacją. Rekordy biły ceny stali, styropianu czy płyt OSB. Wzrost cen, chociaż nie tak drastycznych, można było również zauważyć na rynku blaszanych pokryć. Na szczęście 2023 rok przyniósł stabilizację. Ile teraz musimy zapłacić za blachę trapezową? 

Blachy trapezowe powszechnie pokrywają budynki magazynowe, gospodarcze i przemysłowe. Popularność zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie. Jednocześnie są wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, praktyczne oraz estetyczne. Zalety te dostrzega coraz więcej inwestorów indywidualnych oraz architektów, więc to blaszane pokrycie pojawia się także na dachach, a nawet elewacjach nowoczesnych domów, sprawiając, że cały budynek zyskuje unikalny, elegancki w prostocie charakter. Blachy trapezowe to również świetny zamiennik eternitu, który musi zniknąć z polskich dachów do 2032 r. Są lekkie (lżejsze nawet od eternitu), więc nie obciążą wiekowej konstrukcji dachowej, ponadto łatwo i szybko się je układa – prace nie będą zbyt uciążliwe. I co ważne, nowe pokrycie z blachy trapezowej nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Bo o ile możemy ubiegać się o zwrot kosztów (do 100%) związanych z usunięciem i utylizacją szkodliwego eternitu, to już niestety dofinansowanie nie uwzględnia kosztów nowego pokrycia ani jego montażu.

Blachy trapezowe – co na rynku

Blachę trapezową trudno pomylić z innym materiałem pokryciowym, gdyż wyróżnia się przetłoczeniami – mniejszymi lub większymi – oczywiście w kształcie trapezu. Ma budowę warstwową. Podstawą jest rdzeń, najczęściej stalowy, o grubości od 0,5 do 1 mm, który pokrywa się warstwami dekoracyjno-ochronnymi. Zazwyczaj stosuje się powłoki z poliestru, poliuretanu, polichlorku winylu lub polifluorku winylu. Dostępne są w wielu kolorach, połysku lub macie. To one decydują o trwałości, jakości i ostatecznym wyglądzie. Dostępne są również blachy bez powłok, zabezpieczone wyłącznie alucynkiem lub ocynkiem. Ocenia się, że prawidłowo ułożona ocynkowana blacha trapezowa przetrwa na dachu 25 lat, natomiast wielowarstwowa z powłoką poliuretanową 40-50 lat. O miejscu wykorzystania blachy trapezowej decyduje przede wszystkim profil. Tutaj należy kierować się zasadą – im  mniejszy spadek dachu, tym wyższy trapez. I tak, arkusze o niskim profilu (T3, T7, T14) sprawdzą się podczas budowy powierzchni elewacyjnych i dachowych domów, garaży, niewielkich budynków handlowych czy podsufitki budynków przemysłowych. Nieco wyższe profile (T14, T18, T18Eco) to sprawdzony materiał pokryciowych dachów o większych rozpiętościach, może być również wykorzystany jako wypełnienie paneli w ogrodzeniach. Natomiast najwyższe profile (T35 i T55) – ze względu na swoją wytrzymałość – wykorzystywane są do budowy dużych obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych i konstrukcji nośnych. Wszystkie rodzaje blach trapezowych oferuje firma Hanbud.

Hanbud blacha Trapez

Ile kosztuje blacha trapezowa

Na ceny blach trapezowych wpływa wiele czynników, ale decydujący jest rodzaj zastosowanej powłoki ochronno-dekoracyjnej. Najtańsze będą blachy zabezpieczone alucynkiem i ocynkiem. Za „udoskonalone” zabezpieczenia, a tym samym zwiększoną trwałość trzeba oczywiście dopłacić. Przedstawiamy mocno skrócony cennik blach trapezowych firmy Hanbud – podane ceny są cenami brutto za 1 m2 efektywny:

  • blacha trapezowa T-14 R CLASSIC – od 40,08 do 57,57 zł/m2,
  • blacha trapezowa 18 E – od 39,05 do 56,09 zł/m2,
  • blacha trapezowa 18 N – od 40,40 do 58,02 zł/m2,
  • blacha trapezowa T-35 R – od 39,61 do 56,89 zł/m2,
  • blacha trapezowa T-35 – od 41,48 do 59,57 zł/m2,
  • blacha trapezowa T-55 – od 42,73 do 61, 37 zł/m2.
Hanbud blacha Trapez

Dlaczego tak ważna jest cena za 1 m2 efektywny, a nie 1 m2 całkowity? Ponieważ blachy trapezowe układane są z zakładem, więc arkusz nie jest w pełni wykorzystany. Oczywiście cena za metr całkowity jest niższa niż za efektywny, jednak nie oddaje rzeczywistego kosztu pokrycia. Na stronie hanbud-dachy.pl/do-pobrania-cenniki/ możemy zapoznać się z cenami blach trapezowych (oraz pozostałą bogatą ofertą firmy) – podane są ceny zarówno za metr efektywny, jak i całkowity, netto i brutto, w zależności od rodzaju blachy trapezowej oraz zastosowanych powłok dekoracyjno-ochronnych.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 5 września, 2023

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły