Pokrycia dachowe

Jak wybrać panel dachowy na rąbek

Blaszane dachy z rąbkiem stojącym znane i doceniane są od lat. Jednak kiedyś ich wykonanie wymagało od dekarzy sporych umiejętności, ręczne zaginanie blachy było również pracochłonne. Na szczęście dzisiaj dostępne są panele na rąbek stojący, które swoim wyglądem i jakością przewyższają swój pierwowzór. Ponadto zawsze wyglądają dobrze. I to na każdym dachu.

Panel dachowy na rąbek stojący to eleganckie i ponadczasowe pokrycie dachowe, które jest chętnie wykorzystywane do krycia dachu.. Moda się zmienia, a on zawsze doskonale wpisuje się w trendy. Spotykamy je na dachach sprzed kilku dekad, a także obecnie budowanych. Panele dachowe na rąbek są bardzo chętnie wybierane jako pokrycie dachowe budynków określanych jako „nowoczesna stodoła”, ale świetnie wyglądają również na damach w stylu klasycznym. Co ważne, odpowiednio ułożone i konserwowane przetrwają w niezmiennym stanie na dachu kilkadziesiąt lat. Ich zalety doceniają zarówno inwestorzy, jak i architekci, realizując najbardziej ekscentryczne koncepcje. Jednak zanim panele pokryją nasz dach, należy wybrać odpowiedni produkt – najlepiej od sprawdzonego producenta, np. firmę Hanbud. Wybierzmy mądrze i cieszmy się pięknym dachem przez długie lata. Czym kierować się wybierając panele na rąbek stojący?

Dlaczego panele na rąbek stojący?

Jak wspomniano, panele na rąbek stojący nigdy nie wyjdą z mody. Podkreślają bryłę budynku, nadając mu atrakcyjną formę. Co ważne, dostępnych jest wiele wariantów paneli na rąbek, dzięki czemu dopasowujemy wygląd dachu (oraz domu) do naszych preferencji oraz zasobności portfela. Pamiętajmy jednak, aby cena nie była wyznacznikiem, gdyż wybór najtańszego pokrycia szybko może się zemścić! Firma Hadbud oferuje produkty klasy premium – panele na rąbek PHR355 Revolution i PHR 560 Revolution. Węższa odmiana panelu, czyli PHR355 doskonale sprawdza się także na elewacji, zapewniając elegancki wyglądu budynku.

Pokrycie dachowe dostępne jest w różnych wykończeniach: płaskie, molet (z subtelnymi przetłoczeniami), mikrofala czy trapez. Oferowane są w powłokach: połysk, mat oraz powłokach premium z 50-letnią gwarancją: SSAB GreenCoat i Polar Mat. Panele na rąbek firmy Hanbud oferowane są w kilkunastu kolorach, zaczynając od kilku odcieni modnej szarości, poprzez brąz, kończąc na mniej nieoczywistych zieleniach czy czerwieniach. Niepodważalną zaletą paneli na rąbek jest również to, że jest to pokrycie lekkie i pozwala odciążyć konstrukcję dachu. Ponadto ich montaż, dzięki udoskonalonym rozwiązaniom technologicznym przebiega szybko i łatwo.

Blacha na Rabek Hanbud

Na co zwrócić uwagę wybierając panele na rąbek?

Oczywiście ważny jest wygląd, to najzwyklejsza rzecz, ale wykończenie paneli przekłada się także na ich właściwości użytkowe. Płaskie panele na rąbek doskonale harmonizują z klasycznymi kształtami domu. Tradycjonalistom powinny również spodobać się przetłoczenia w kształcie trapezu, które uatrakcyjniają pokrycie, jednocześnie wzmacniając arkusz. Standard z nowoczesnością znajdziemy w panelach na rąbek z finezyjnym wykończeniem molet, które przełamuje promienie słoneczne w taki sposób, że wygląd dachu zmienia się w zależności od pory dnia, ale zawsze jest intrygujący. Natomiast wykończenie mikrofala, czyli wzdłużne przetłoczenia arkusza nie tylko nadają dachowi elegancji, ale również usztywniają arkusz, poprawiając właściwości użytkowe rąbka.

Blacha na Rąbek - Hanbud

Na estetykę i trwałość pokrycia dachowego wpływa również powłoka, zazwyczaj matowa lub błyszcząca. Producenci często stosują własne nazewnictwo, ale najważniejsze, czy jest ona poliestrowa, czy poliuretanowa – ta druga jest trwalsza i bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. Pewnym wyznacznikiem może być długość gwarancji udzielanej przez producenta. Firma Hanbud udziela aż 50-letniej gwarancji, ponieważ jest pewna wysokiej jakości swoich dekoracyjno-ochronnych powłok premium i stali użytej do produkcji – stalowy rdzeń został od góry pokryty 4 wierzchnimi warstwami zabezpieczającymi, a od dołu 3.  

Wybierając panele na rąbek stojący, sprawdźmy również długość arkuszy, jaką proponuje producent, aby jak najlepiej dobrać je do kształtu dachu. Wszystkie panele PHR Revolution oferowane są w długościach od 40 cm do 10 m, więc dopasujemy je do każdego projektu.

Panel na rąbek PHR Revolution można zamówić z fabrycznie przygotowanymi wycięciami, co znacznie ułatwia prace dekarskie. Warto wiedzieć, że szerokość efektywna panelu PHR560 wynosi 525 mm. Jest to więc jeden z najszerszych paneli dostępnych na rynku.

Dom pokryty blachą na rąbek.

Hanbud oferuje możliwość zamówienia panelu na rąbek PHR Revolution z matą akustyczną SoundControl, która pozwala zredukować poziom hałasu powstającego podczas podmuchów wiatru i opadach atmosferycznych.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 11 lipca, 2023

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły