Łupek jest produktem naturalnym. Przy jego produkcji nie uwzględnia się jakichkolwiek środków celem wyeliminowania powstawania odpadów szkodliwych dla środowiska. Łupek to skała osadowa powstała przed 350 do 400 milionami lat w efekcie odkładania się mas mułu iłowego od wyjątkowo drobnoziarnistej strukturze. Powstałe w ten sposób masy twardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Z kolei w czasie ruchów o charakterze górotwórczym warstwy iłu pofałdowały się w efekcie działania nacisków bocznych.
Ruchy tektoniczne tego typu powodowały porozcinanie się kamieni iłowych a pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż tych delikatnych powierzchni, po czym skrystalizowały w efekcie działania nacisku i ciepła do nowych wysoko wartościowych minerałów (mika).
Jakość łupka na dachu
(Dr Víctor Cárdenes Van den Eynde Geolog i niezależny konsultant ds. łupków dachowych)
Jakość oznacza niezawodność, trwałość, coś, co nie stanie się problemem. Jak rozpoznać tę jakość w łupkach dachowych? Często jakość jest identyfikowana po braku zauważalnych wad, takich jak utlenienia, pęknięcia, wstęgi itp. Łupki pierwszego gatunku są wolne od wad, które mogłyby zmienić estetykę lub właściwości użytkowe po ich zamontowaniu. Istnieją dwie kategorie, cechy wewnętrzne lub cechy dotyczące samej skały oraz cechy zewnętrzne lub cechy zależne od czynników, takich jak produkcja, przechowywanie, transport i instalacja.
Wewnętrzne cechy:
Cechy zewnętrzne: