Wykończenie komina łupkiem
Odpowiednie wykończenie komina nadaje dachowi szczególnych walorów estetycznych, tym samym, podkreślając charakter architektoniczny budynku. Łupek jako materiał, z którego wykonywane jest wykończenie dachu cieszy się dużym uznaniem.
W szeregu norm i przepisów prawnych dotyczących kominów i techniki kominowej w zasadzie nie ma wymagań jednoznacznie odnoszących się do materiałów, z których wykonuje się wykończenie kominów. Stąd też architekci, projektanci i dekarze na etapie wyboru materiału kierują się trwałością oraz odpornością na działanie szeregu czynników atmosferycznych. Nie mniej ważna jest przy tym nietopliwość i niepalność oraz wytyczne eksploatacyjne producenta konkretnego materiału.
W przypadku zastosowania materiałów bez aprobat technicznych nie tylko może być zagrożone życie użytkowników budynku, ale również mogą mieć miejsce problemy z wypłatą odszkodowania w przypadku pożaru, problemy z oddaniem budynku do użytkowania (brak odbioru kominiarskiego), dodatkowe koszty związane z wymianą komina na produkt dopuszczony do obrotu czy też wyższe koszty eksploatacji budynku.
Cechy łupka
Bez wątpienia łupek jako materiał wykończenia kominów spełnia powyższe wymagania, a do tego zapewnia niepowtarzalne walory estetyczne dachu. Łupek jest produktem naturalnym i nie wpływa niekorzystnie na środowisko. Łupek to skała osadowa, która powstała przed 350 do 400 milionami lat w efekcie odkładania się mas mułu iłowego o wyjątkowo drobnoziarnistej strukturze. Powstałe w ten sposób masy twardniały pod wpływem dużego ciśnienia. Z kolei w czasie ruchów o charakterze górotwórczym warstwy iłu pofałdowały się w efekcie działania nacisków bocznych. Ruchy tektoniczne powodowały rozcinanie kamieni iłowych, a pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż delikatnych powierzchni, po czym skrystalizowały w efekcie działania nacisku i ciepła do nowych wysoko wartościowych minerałów (mika). Warto podkreślić, że łupek znajduje zastosowanie jako pokrycie dachu i kominów, a także okładzina elewacji. Z łupka coraz częściej wykonuje się parapety, schody, murki oporowe oraz tarasy.
Konstrukcja nośna
Jak zatem przygotować konstrukcję nośną na kominie pod zabudowę łupka? Łupek zazwyczaj jest mocowany na konstrukcji wolnostojącej, wspartej na konstrukcji dachowej tak, aby nie ingerować w strukturę komina. Przewiduje się również mocowane mechaniczne do komina, pod warunkiem, że takie rozwiązanie dopuszcza producent komina oraz wymagania stawiane kominom. Na konstrukcji przewiduje się pełne deskowanie lub drewnopochodną. Jeżeli materiał nośny pod łupek wymaga dodatkowej ochrony, uwzględnia się warstwę folii budowlanej. Do tak przygotowanej konstrukcji przykręcany jest łupek. Pomiędzy ścianami komina a konstrukcją pod łupek powinna być szczelina, wynosząca 2 – 3 cm. Przestrzeń tą wypełnia się warstwą ognioodpornej wełny mineralnej.
O popularności łupka zadecydowało przede wszystkim naturalne pochodzenie i szerokie możliwości w zakresie aranżacji. Można powiedzieć, że materiał ten jest elegancki i prestiżowy. W praktyce przewiduje się przynajmniej kilka rodzajów krycia dachów łupkiem. Najważniejsze z nich to krycie staroniemieckie, dzikie, prostokątne, a także uniwersalne i łuskowe. Istotną rolę odgrywa krycie ośmiokątne, karpiówkowe i francuskie.
Więcej przykładów zastosowań naturalnego łupka na stronie www.rathscheck.pl.
Dawid Koziołek
Śląskie Kruszywa Naturalne – Rathscheck
Komentarze