Pokrycia dachowe

Dofinansowanie wymiany dachu 2023

Usuwanie z dachu materiałów zawierających azbest jest niezwykle ważne. Eternit jest szkodliwy – zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. Z tego powodu instytucje państwowe prowadzą różnego typu programy wspierające likwidację pokryć dachowych wykonanych w tej technologii. Mogą z nich skorzystać zarówno rolnicy, jak i osoby nieprowadzące gospodarstw rolnych. Dowiedz się, jakie możliwości Ci przysługują.

Kto może skorzystać z dofinansowania wymiany dachu? 

Wsparcie finansowe przeznaczone na wymianę pokryć dachowych jest skierowane przede wszystkim do rolników. Program ten prowadzony jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Adresowanie takich działań głównie do osób prowadzących gospodarstwa wynika z tego, że w Polsce wciąż można spotkać tysiące obiektów rolniczych pokrytych eternitem. Są to głównie płyty płaskie i płyty karo.  

Azbest jest niebezpieczny dla zdrowia, a jego usunięcie wymaga zastosowania skomplikowanej procedury. Właśnie dlatego urzędy państwowe wspierają rolników, którzy chcą wymienić przestarzałe i szkodliwe pokrycia na nowe. 

Z programów usuwania azbestu mogą skorzystać także osoby nieprowadzące działalności rolnej. Są dla nich przeznaczone lokalne działania prowadzone przez urzędy miast i gmin. Za środki przeznaczone na ten cel odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”. 

Na czym polegają programy dofinansowań usuwania azbestu z dachów? 

W przypadku każdej z grup – rolników oraz osób nieprowadzących działalności rolnej – sposób uzyskania wsparcia państwowego wygląda nieco inaczej. Różnica polega między innymi na tym, jakie obiekty mogą wziąć udział w programie.  

Rolnicy mogą dostać dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego wyłącznie na budynkach wykorzystywanych gospodarczo, to znaczy na: 

  • oborach, 
  • chlewniach,  
  • stodołach,  
  • obiektach służących do przechowywania maszyn rolniczych.  

Nie mogą natomiast korzystać z programu, jeśli chcą usunąć eternit z domu jednorodzinnego czy garażu na samochody osobowe. 

Osoby niezajmujące się rolnictwem mogą natomiast zgłosić się po wsparcie niezależnie od tego, gdzie znajduje się azbest. Wynika to z tego, że to oni są odpowiedzialni za jego usunięcie. Muszą dokonać tego we własnym zakresie i samodzielnie opłacić wykonanie takich prac.  

Urzędy gminy, działające w ramach dotacji od NFOŚiGW, są zobowiązane jedynie do odbioru eternitu i jego bezpiecznej utylizacji. Mimo, że w tym przypadku uczestnicy programu nie otrzymują bezpośredniego wsparcia finansowego w postaci przelewu na konto, to i tak powinni z niego skorzystać.  

Warto wziąć pod uwagę, także fakt, że utylizacja azbestu wiąże się z kosztami. Korzystając ze wsparcia państwowego, można ich uniknąć. 

Usuwanie azbestu a ulga termomodernizacyjna 

Innym sposobem na obniżenie wydatków na wymianę pokrycia dachowego jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Celem jej wprowadzenia jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych. Nie jest to zatem program bezpośrednio związany z usuwaniem eternitu, choć również może okazać się bardzo przydatny. 

Ulga termomodernizacyjna nie przewiduje żadnej wypłaty środków dla beneficjenta. Zamiast tego może on odliczyć od podatku dochodowego wydatki związane z modernizacją budynku, na przykład z wymianą pokrycia dachowego czy też ociepleniem ścian. Jeśli zatem planujesz z niej skorzystać w ramach pozbywania się eternitu, musisz pamiętać, aby zadbać także o odpowiednią izolację nowego pokrycia.  

Kiedy zgłaszać się do programów? 

Wymienione programy państwowe mają charakter cykliczny. Oznacza to, że nabór wniosków jest prowadzony co określony czas. Informacje o tym, kiedy można się do nich zgłaszać, można znaleźć na rządowych stronach poszczególnych programów, a także w BIP (internetowym Biuletynie Informacji Publicznej) oraz w jednostkach samorządu lokalnego.  

Aby skorzystać z możliwości odbioru usuniętego eternitu, należy zgłosić się do urzędu gminy. On z kolei musi przystąpić do programu prowadzonego przez NFOŚiGW. Najlepiej zasięgnąć informacji u źródła, czyli urzędników instytucji w Twoim miejscu zamieszkania.  

Pamiętaj że przed usuwaniem eternitu wykonawca musi zgłosić swoje prace co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Nadzoru Budowlanego i do Państwowej Inspekcji Pracy. Wykonawca musi posiadać wymagane badania oraz sprzęt do odpowiedniego zabezpieczenia płyt azbestowych. 

Nie warto zaniedbywać usuwania szkodliwego eternitu. Tym bardziej, że obecnie istnieje wiele możliwości, aby zrobić to taniej lub wręcz na tym zyskać. Jeśli natomiast planujesz położenie nowego pokrycia, zakup materiałów na dach w tym blachodachówki zapoznaj się z ofertą Florian Centrum – specjalisty w dziedzinie blachy na dach.

4.5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 8 maja, 2023

Autor:

4.5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły