Pokrycia dachowe

Jak pokryć dach nad poddaszem użytkowym

W nowym budownictwie coraz częściej spotyka się poddasza zagospodarowane na przestrzeń użytkową. Wybierając tę opcję, należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny i pokrycie dachowe, ponieważ to od tych czynników zależy, czy pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem będą komfortowe i funkcjonalne.

Przez zaadaptowanie poddasza do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak przy tym zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały określone warunki. Przede wszystkim powinna w nich panować odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

Jak ograniczyć hałas

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest właściwe wytłumienie hałasów na poddaszu. W przypadku, gdy brak odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Często bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców, zwłaszcza, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Z tego względu najlepiej uwzględnić te aspekty już na etapie wyboru materiałów budowlanych. – Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, na przykład dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak n przykład pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, gdy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi również odgłos padającego deszczu – mówi Łukasz Budzyński, laureat branżowego programu Superdekarz.

Optymalna temperatura zimą i latem

Ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolację dachu odpowiadają dwa czynniki. Kluczową rolę odgrywają dobry materiał izolacyjny i pokryciowy. Koniecznie należy zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców – w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa, a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli popełnione zostaną błędy, odbije się to na mieszkańcach domu – na przykład, jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas należy się liczyć z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawienie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) wygenerują dosyć wysokie koszty. W parze z właściwie wykonaną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdza się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna – zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem pozwala nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również chroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Ponadto dachówka dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów niż na przykład blachodachówka – dodaje Łukasz Budzyński.

Prawidłowa wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie robiąc wentylacji poddasza, można zniszczyć dom, ponieważ skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego. – Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, chroni bowiem warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może spowodować przedostawanie się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. Zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji, a destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie lokatorów – przestrzega Łukasz Budzyński. Dlatego pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Natomiast na połaci montuje się dachówki wentylacyjne. Pamiętać należy także o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dlaczego dachówka?

Dachy pokryte dachówką od wieków są częścią polskiego krajobrazu, na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Nieco krótszą tradycję niż ceramiczne mają dachówki betonowe. Pierwsze powstały w fabryce Kröhera w Staudach w 1844 roku i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Od początku stanowiły tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji wspierany jest najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki posiadają wiele zalet – są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne (powstają z naturalnych składników). Warto także podkreślić ich walor zdrowotny – sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu. Jako drobne elementy dachówki znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a jeśli dojedzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego to łatwo można wymienić zepsuty element. Cecha ta jest szczególnie istotna, ze względu na powtarzające się w Polsce wichury. W przypadku pokryć wielkoformatowych wymiana nie jest taka prosta. Wichura może zerwać całe pokrycie, co oznacza wymianę dachu i duże obciążenie dla domowego budżetu – ostrzega Łukasz Budzyński. Jeżeli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki wydaje się rozwiązaniem rozsądnym i korzystnym.


Data publikacji: 13 listopada, 2012

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły