Pokrycia dachowe

Dachy solarne to przyszłość

Wywiad z Pawłem Musiałem, Partner Managerem SunRoof.

Paweł Musiał, Partner Manager SunRoof
Paweł Musiał, Partner Manager SunRoof

Tradycyjne dachy odchodzą do lamusa. Przyszłość to dachy solarne 2w1?

Kiedy w październiku 2016 roku Tesla zaprezentowała swój dach solarny, przyciągnęła uwagę całego świata. Rewolucyjny pomysł Elona Muska na dachówki połączone z ogniwami solarnymi zwiastował przełom w budownictwie i domowej energetyce. Jednak od tego czasu dachy solarne Tesli zostały zainstalowane tylko w kilku stanach USA, a plan wprowadzenia ich do Europy nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony.
Na europejskim rynku lukę tę wypełnia innowacyjny startup – SunRoof. Firma powstała w 2013 roku w Szwecji, a pierwsze lata jej działalności upłynęły głównie na opracowywaniu i rozwijaniu autorskiej technologii dachów solarnych i fasad 2w1. Połączenie unikalnego wyglądu i wyjątkowej trwałości tej słonecznej innowacji nadało fotowoltaice zintegrowanej z budynkiem (BIPV) nowy wymiar. W 2019 roku SunRoof wprowadził dachy solarne do Polski i z sukcesami realizuje kolejne projekty.

Dach solarny SunRoof połą czony z tradycyjną dachó wką .
Dach solarny SunRoof połą czony z tradycyjną dachó wką .

Dwa w jednym, czyli po co kolejna warstwa dachówki?

Dach solarny SunRoof 2w1 pełni jednocześnie dwie funkcje – chroni budynek przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych i produkuje energię elektryczną. Z technologicznego punktu widzenia dach solarny składa się z trzech warstw. Pierwsza warstwa to system izolacji zapewniający 100% wodoszczelność. Warstwa środkowa to podkonstrukcja montażowa. Natomiast zewnętrzna warstwa zbudowana jest z modułów monokrystalicznych typu glass-glass, które przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Z punktu widzenia inwestora nie ma więc sensu inwestować w tradycyjną dachówkę, jeżeli w przyszłości planuje ją przykryć instalacją PV.
Dach SunRoof integruje się z materiałami o różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu świetnie komponuje się z architekturą w każdym stylu. Do jego budowy potrzeba znacznie mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnego dachu z panelami PV, dlatego jest to technologia znacznie lżejsza, łatwiejsza w montażu, szybsza w realizacji (czas montażu to 3-10 dni w zależności od rodzaju dachu) oraz bardziej ekologiczna. Jak widać dachy solarne SunRoof to innowacyjny projekt, który będzie rozwijany przez najbliższe dekady. Energia słoneczna to najczystsze i najbardziej dostępne dla wszystkich źródło energii, dzięki któremu każdy, kto ma dach solarny staje się niezależny energetycznie. Fakt, że produkowanie energii ze słońca nigdy nie było tak proste i dostępne, a także coraz większa ilość nowych inwestycji w Polsce skłania nas do pozyskania specjalistycznych grup wykonawców dachów solarnych, w tym dekarzy i cieśli. Chcemy dzielić się wiedzą technologiczną i inżynieryjną, aby wyznaczać trendy ekologicznego budownictwa. Taka współpraca przyniesie dwustronne korzyści. My zyskamy specjalistów z branży dachowej, a potencjalni wykonawcy dostęp do pionierskiego, innowacyjnego rozwiązania, jakim jest dach solarny 2w1. Według naszych analiz, w ciągu najbliższych kilku lat dachy solarne będę standardowym rozwiązaniem dla inwestora końcowego.

Dach SunRoof w Szwajcarii.
Dach SunRoof w Szwajcarii.

Jakie są różnice między systemem SunRoof a zwykłymi?

Panele fotowoltaiczne montuje się do już zbudowanych dachów. Natomiast SunRoof jest rozwiązaniem 2w1 – to dach, który spełnia wszystkie podstawowe funkcje pokrycia dachowego i jednocześnie produkuje energię elektryczną. Wśród największych różnic warto wymienić:

  1. Świetny design i estetyka SunRoof. Typowa fotowoltaika niejednego inwestora postawiła przed trudnym wyborem pomiędzy tym, co opłacalne a estetyczne. Z SunRoof uzyskujemy unikatowy dach bez kompromisów na nieatrakcyjne instalacje PV. Skandynawska technologia wygląda jak nowoczesna, piękna dachówka i doskonale wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne.
  2. W przypadku montażu tradycyjnych paneli PV na zwykłym dachu, inwestor organizuje firmę, która zainstaluje panele po zakończonych pracach dachowych. Powoduje to, że na dachu są dwie ekipy montażowe, co podnosi koszt całej inwestycji. Wybierając dach 2w1 decydujemy się na jeden produkt, który jest tańszy niż tradycyjne rozwiązanie.
  3. Integracja osób trzecich w pokrycie dachu. Coraz częściej spotykamy się z opiniami od inwestorów i dekarzy, że mimo idealnie wykonanego pokrycia dachowego, przy pracach montażowych PV zdarzają się jego uszkodzenia. Generuje to oczywiście dodatkowe koszty i przede wszystkim w przyszłości może wpłynąć na szczelność dachu.
  4. Gwarancja i szczelność prac budowalnych. Decydując się na SunRoof inwestor końcowy otrzymuje gwarancję na prace budowlane na 10 lat. Jesteśmy pewni naszego systemu i dlatego możemy wydłużać gwarancję. Korzystając z tradycyjnego rozwiązania dach + panele PV tak naprawdę w razie sytuacji kryzysowej nie wiemy do kogo się zwrócić. Taka sytuacja nigdy nie ma miejsca w przypadku SunRoof, który buduje cały dach zintegrowany z fotowoltaiką.
  5. Dach SunRoof ma najmniejszy ślad węglowy w swojej kategorii. To nas wyróżnia.

SunRoof od samego początku przyjął sobie za cel stworzenie pięknego dachu solarnego i budowanie świata opartego na odnawialnych źródłach energii. Tak powstał dach o najmniejszym śladzie węglowym CO2 wśród konkurencyjnych rozwiązań w swojej klasie i całkowicie biodegradowalnej konstrukcji.
W tradycyjnym rozwiązaniu na pokrycie dachowe instalowana jest podkonstrukcja pod panele PV. W systemie SunRoof warstwy montażowe ograniczone są do minimum Stosujemy małą ilość komponentów, co przekłada się na najniższy ślad węglowy.
W rozwiązań zintegrowanych, gdzie ogniwa są wbudowane w np. dachówkę, stosuje się zazwyczaj folię fotowoltaiczną. Taką technologię ma np. Tesla. To rozwiązanie jest bardziej elastyczne i mniej wrażliwe na zacienienia, ale jest droższe w produkcji, ma niższą efektywność i przede wszystkim jest mniej ekologiczne.

Kolorowy dach solarny SunRoof w Polsce.
Kolorowy dach solarny SunRoof w Polsce.

Program dla partnerów?

Nasz Program Partnerski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zaczynamy od spotkań informacyjnych w formie webinarów. W kolejnym kroku natomiast omawiamy możliwości współpracy i proponujemy dołączenie do programu.
Webinar dla zainteresowanych współpracą prowadzimy co 2 tygodnie. Można zapisać się na naszej stronie https://sunroof.se/ pl/wspolpraca/. Serdecznie zapraszam 🙂

Jak wygląda współpraca z firmami partnerskimi?

Chcemy dać szerokiemu gronu naszych partnerów możliwość włączenia pionierskiej technologii SunRoof do swojej oferty i zaproponowania klientom znacznie więcej niż tradycyjnego dachu. Dlatego przygotowaliśmy kilka rodzajów umów współpracy – umowa dla Ambasadora, Partnera i Montażysty.
Ostatnio zaobserwowaliśmy, że również hurtownie dachowe zainteresowane są włączeniem dachu solarnego 2w1 do swojego asortymentu i już od tego sezonu wprowadzamy nowy rodzaj umowy – umowa dla Dystrybutora. Wiemy, że hurtownie dachowe to są te miejsca, gdzie końcowi inwestorzy podejmują finalne decyzje o zakupie dachu. To tutaj rozmawiają o wartościach i korzyściach danego pokrycia dachowego. Zależy nam zatem, aby nasze rozwiązanie było dostępne również w ofercie hurtowni dachowych.
Dach SunRoof 2w1 to początek całego ekosystemu. W kolejnych miesiącach będziemy rozwijać nasz produkt, uzupełniając go o kolejne urządzenia peryferyjne. Obecnie firmy, które podejmą współpracę z nami, nie tylko rozszerzą swój asortyment, ale również rozwiną swój biznes i będą mogły budować przyszłość nowoczesnej fotowoltaicznej architektury już teraz.

Jakie są szkolenia dla firm wykonawczych?

Oferujemy pełen wachlarz szkoleń dla firm wykonawczych. Rodzaj szkolenia zależy od tego, na jakim poziomie zdecydują się z nami współpracować.
Dla podwykonawców przeprowadzamy kilkuetapowe szkolenie. Jeśli firmy wykonawcze chcą samodzielnie wykonywać montaże, po kilku wspólnie zrealizowanych pracach otrzymują certyfikat. Pozwala im to profesjonalnie działać na lokalnym rynku przy współpracy z hurtowniami dachowymi.
Dodatkowo prowadzimy cykliczne szkolenia w Łodzi, gdzie jest nasza główna siedziba w Polsce. Wraz z rozwojem Programu Partnerskiego SunRoof planujemy również organizację szkoleń w poszczególnych województwach.

Wspolnota mieszkaniowa w Szwecji.
Wspolnota mieszkaniowa w Szwecji.

Pytania dotyczące wykonawstwa:

  1. jakie wsparcie techniczne
  2. jakie wsparcie projektowe
  3. jakie szkolenie
  4. jakie wsparcie na placu budowy
  5. jaka dokumentacja techniczna
  6. jakie detale wykonawcze?
  1. Do wykonania dachu solarnego 2w1 montażyści potrzebują typowego sprzętu używanego na co dzień w branży dekarskiej, rozszerzonego o sprzęt do montażu instalacji PV (obieraczki do kabli, zaciskarki do złączy MC4 oraz podstawowy miernik elektryczny). Duża elastyczność i łatwość systemu SunRoof w montażu pozwala doświadczonym dekarzom w krótkim czasie sprawnie poruszać się w nowym obszarze działalności.
  2. Certyfikowane ekipy monterskie dostają pełną dokumentację projektową. Zarówno rysunki warsztatowe, pokazujące układ poszczególnych elementów na dachu, jak również wszystkie detale ich kształtowania i wykończenia. Przy bardziej skomplikowanych inwestycjach przygotowywane są wizualizacje 3d, pozwalające przeprowadzić prace montażowe bez problemów.
  3. Każda ekipa monterska przechodzi kilkuetapowe szkolenie techniczne. Składa się na nie: – szczegółowe szkolenie teoretyczne z omówieniem zasad budowania dachu SunRoof, wytycznych i standardów jakościowych, czytania dokumentacji projektowej, analizy sprzętu i dobrych praktyk, – pierwszy etap szkolenia praktycznego na budowie – przedstawiciele kandydujących ekip biorą udział w montażach wykonywanych przez certyfikowanych monterów SunRoof, – drugi etap szkolenia praktycznego – montaż pierwszego dachu pod nadzorem przedstawiciela doświadczonej, certyfikowanej ekipy monterskiej, – samodzielne montaże przy wsparciu Project Managera oraz działu projektowego SunRoof.
  4. Materiały potrzebne do wykonania dachu SunRoof dostarczane są na budowę w komplecie samochodami wyposażonymi w sprzęt do rozładunku tak, aby maksymalnie ułatwić pracę ekipom monterskim.
  5. Dokumentacja projektowa, zawierająca wszystkie niezbędne szczegóły oraz detale rozwiązań wraz z niezbędnymi opisami materiałowymi i konstrukcyjnymi oraz wizualizacjami 3d przekazywana jest i omawiana odpowiednio wcześnie, umożliwiając bezproblemowy montaż na miejscu budowy.
  6. Na każdym etapie prac podwykonawcy mogą liczyć na pełne wsparcie całego zespołu operacyjnego SunRoof.

Po więcej informacji zapraszamy na www.sunroof.se/pl/wspolpraca/

5/5 - (34 votes)

Data publikacji: 11 marca, 2021

Autor:

5/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    piątek, 12 marca, 2021

    Ciekawa koncepcja i chętnie skorzystałbym z takiej propozycji. Jestem na etapie montażu fotowoltaiki na istniejącyn dachu. a tak miałbym już to z głowy. Ciekawe tylko jakby było to na dachu złożonym. Wtedy pewnie byłoby pokrycie pozostałej powierzchni jakimś tradycyjnym materiałem.

  2. praktyk
    piątek, 19 marca, 2021

    Bardzo podoba mi się ta koncepcja dachów solarnych,takie połączenie praktyczności z innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznym są z pewnością na czasie.Chciałbym móc u siebie mieć zamontowany takie solarne pokrycie dachowe.

  3. Solarika -prąd ze słońca
    poniedziałek, 26 lipca, 2021

    My też podejmiemy się takiego zadania 😀 https://solarika.pl/

Podobne artykuły