Pokrycia dachowe

Daszki i zadaszenia – poznaj możliwe rozwiązania

Daszki, zadaszenia i markizy skutecznie ochraniają miejsce tuż nad drzwiami przed deszczem, śniegiem, wiatrem i nadmiernym słońcem oraz są elementem architektury budynku.

Oferta katalogowa zadaszeń wejściowych jest na tyle bogata, że umożliwia zarówno stosowanie typowych daszków o różnorodnych kształtach i rozmiarach, jak i fantazyjnych rozwiązań uzupełniających styl budynku i tworzących oczekiwaną estetykę.

Istotny jest wybór stelaża zadaszenia

Przy wyborze zadaszeń trzeba dobrać materiał, z którego będą wykonane mocne, ale nieprzytłaczające całości, stelaże. Najczęściej wykorzystywane są tu drewniane i metalowe profile, choć z uwagi na rosnącą popularność daszków ze szkła, coraz częściej używa się również stalowych lin do podwieszania.

Wybór profilów w dużej mierze zależy też od stylu budynku, na którym zadaszenie będzie montowane. Dlatego przy domach tradycyjnych częściej wykorzystuje się elementy drewniane i metalowe, zaś przy budynkach nowoczesnych profile stalowe, aluminiowe i wiązania.

Stelaże drewniane

Drewno jest niezwykle plastyczne. Odpowiednio zabezpieczone jest trwałe, mocne i estetyczne. Jest materiałem dającym ponadczasowe rozwiązania i umożliwiającym osiągnięcie efektu przytulności.

Dużą zaletą profili drewnianych jest możliwość montowania na nich praktycznie każdego rodzaju wypełnienia, czyli płyt poliwęglanowych, blachodachówki, szkła, tradycyjnej dachówki ceramicznej i płyt betonowych.

Stelaże metalowe

W ofercie stelaży metalowych dominują zadaszenia aluminiowe oraz ze stali malowanej proszkowo. Elementy te są wytrzymałe na działanie zróżnicowanych temperatur i słońca. Przy odpowiednim zabezpieczenia antykorozyjnym nie ulegają rdzewieniu. Są też lekkie.

Na stelażach metalowych najczęściej montowane są pokrycia z poliwęglanu, szkła lub panele z żagla ogrodowego. Nie zaleca się nakładania na nie ciężkich dachówek, płyt betonowych czy cięższych żerdzi drewnianych.

Rodzaje wypełnienia stelaży daszków i zadaszeń

Na odpowiednio zamontowanych profilach podtrzymujących, osadza się systemy pokrywające. Przy ich wyborze większość osób kieruje się przede wszystkim estetyką rozwiązań. Tymczasem każdy materiał ma właściwości techniczne, które koniecznie trzeba rozważyć.

Zadaszenie poliwęglanowe

Poliwęglan jest obecnie najpopularniejszym materiałem pokryciowym. Wykorzystywany jest w postaci jednolitych lub komorowych, lekkich płyt, które przepuszczają światło i są stosunkowo odporne na działanie zmiennych temperatur i słońca.

Niestety materiał ten jest mało odporny na działanie podczerwieni i po latach staje się matowy. Dlatego wielu producentów zadaszeń z plexi i poliwęglanu zaleca wybieranie grubych i przyciemnianych płyt, które wykazują znacznie większą odpornością na działanie promieniowania UV.

Zadaszenie z tkanin

Płócienne żagle ogrodowe, poziome rolety, markizy i podwieszane pasy tkanin osłonowych są rozwiązaniem coraz modniejszym. Są lekkie, wytrzymałe i niezwykle estetyczne. Odpowiednio dobrane szybko tworzą zamierzony efekt i można je łatwo wymienić.

Niestety zadaszenia z tkanin nie chronią przed silnym wiatrem oraz deszczem.  Wymagają również demontażu po sezonie, częstego czyszczenia i wymiany z uwagi na płowienie materiału.

Zadaszenie szklane

Wybierając daszki szklane, warto zwrócić uwagę na ich parametry wytrzymałości. Zdecydowanie polecamy montowanie szkła hartowanego, zbrojonego lub laminowanego. Przy dużych zadaszeniach polecamy rozważyć zakup szkła, po którym można chodzić, ponieważ to ułatwia odśnieżanie czy czyszczenie powierzchni.

Poza tym technologia toczenia tafli szklanych umożliwia uzyskanie szkła giętego oraz różnobarwnego, dzięki czemu można nimi podkreślać nowoczesną i minimalistyczną zabudowę, wprowadzając do otoczenia lekkość i przestronność. Szklane dachy nie pasują jednak do każdego stylu budynku.

Zadaszenie z blachodachówki

Z kolei, decydując się na montaż blachodachówki, uzyska się przyjemny cień i dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Materiał ten jest bowiem trwały, nieprzepuszczalny dla słońca, deszczu i wiatru, a przy tym wyróżnia się estetyką i korzystną ceną. Blachodachówka jest też lekka.

Przy korzystaniu z tego materiału, trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest tu użycie krokwi, łat drewnianych, do przytwierdzenia blach, oraz podbitki, która poprawia estetykę wykończenia.

Zadaszenie z dachówki ceramicznej

Choć to materiał trwały, niezwykle estetyczny i ponadczasowy, dachówki ceramiczne stosowane są coraz rzadziej. Na ich niekorzyść przemawia konieczność zbudowania solidnej konstrukcji podtrzymujące zadaszenie oraz waga. Przy zadaszeniach dachówkowych trzeba się też liczyć z dużymi nakładami finansowymi.

Zadaszenie w postaci pergoli poziomej

Pergole poziome są ostatnio bardzo modne. Podkreślają charakter nowoczesnego i minimalistycznego otoczenia oraz odświeżają wygląd domów klasycznych.

Najczęściej wykonuje się je z profili drewnianych, metalu oraz proszkowo malowanego aluminium. W każdym przypadku nie dają jednak idealnego zacienienia i ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To bowiem konstrukcje zdecydowanie bardziej estetyczne niż praktyczne.

Zwróć uwagę na certyfikaty zadaszeń

Wybierając daszek, koniecznie zwróć uwagę na dokumentację produktu. Tylko bowiem gwarancja producencka oraz udokumentowany Certyfikat Zgodności wydany przez ITB, dają pewność zakupu rozwiązania o najwyższych parametrach wytrzymałości.

4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 18 czerwca, 2019

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. gość
    wtorek, 18 czerwca, 2019

    Zadaszenie nad wejściem do budynku poza właściwościami ochronnymi winno stanowić również element dekoracyjny, komponujący się w architekturę obiektu. Mając tak duży wybór jaki został przedstawiony w artykule, z pewnością każdy inwestor znajdzie coś odpowiedniego. Ważnym jest, by konstrukcja takiego zadaszenia spełniała wymagania budowlane i posiadała stosowne certyfikaty i atesty.

  2. lisek
    środa, 19 czerwca, 2019

    Ja przy swoim domu posiadam daszek nad drzwiami wejściowymi i jest on konstrukcji drewnianej,a pokryty jest taką dachówką jak dach.Jeśli kiedyś zdecyduję się na wymianę obecnego daszku,to wybiorę raczej zadaszenie szklane ponieważ bardzo mi takie rozwiązanie odpowiada.

  3. daszki szklane
    poniedziałek, 10 lutego, 2020

    Bardzo dobrze sprawdzają się daszki szklane z zastosowaniem szkła hartowanego> Okucia ze stali nierdzewnej również wydają się najlepsze. Szeroki wybór elementów oraz trwałość i wytrzymałość na warunki atmosferyczne powodują, że nierdzewka jest idealna do wszelkich okuć daszków.

Podobne artykuły