Pokrycia dachowe

Jak wybrać dekarza

Dach jest jednym z najważniejszych elementów domu. Przy budowie nowego budynku, jaki przy remoncie starego domu ważny jest wybór odpowiedniego pokrycia, aby przez lata spełniało swoją funkcję. Zaleca się aby przed innymi pracami, naprawić lub zmienić stary uszkodzony dach. Niezwykle istotną sprawą będzie wybór odpowiedniej osoby, która wykona zadanie wymiany pokrycia. Odpowiedni dekarz to gwarancja dobrze wykonanej pracy. W ostatnim czasie bardzo modne są skomplikowane kształty dachów, tylko dobra firma jest w stanie wykonać swoją pracę w 100% dobrze. W poniższym artykule zostanie pokazane, w jaki sposób wybrać dekarza z odpowiednimi umiejętnościami.

Kim jest dekarz

Jest to osoba, zajmująca się naprawianiem bądź pokrywaniem dachu materiałami takimi jak:

 • dachówka
 • blachodachówka
 • blacha trapezowa
 • naturalna szczecha lub kamień
 • gont drewniany, bitumiczny

Nazwa zawodu pochodzi z języka niemieckiego, gdzie ,,Decker” oznacza osobę pokrywającą dachy.

Gdy konstrukcja dachowa zostanie ukończona przez cieślów, dalszą część pracy przejmuje dekarz. Po wykonaniu pokrycia, wraz z izolacją termiczną oraz założeniu rynien spustowych, dach zostanie ukończony.

Jak wybrać odpowiedniego dekarza

Wybierając firmę dekarską większość osób, będzie szukać najtańszej oferty. Jest to zasadniczy błąd, niskie koszty mogą okazać się pozorne. Często możemy trafić na pseudo” specjalistów”, którzy źle wykonają swoją pracę. Przez to stracimy dużo czasu i pieniędzy na poszukiwanie odpowiedniej ekipy po raz kolejny.

Często bywa tak, że za niskimi cenami stoi fakt, że działalność dekarzy jest niezarejestrowana, co wiąże się z brakiem gwarancji i odpowiedzialności wykonanej pracy. Jeśli nie podpiszemy umowy, w razie źle wykonanej pracy nie będziemy mogli prawnie domagać się zwrotu pieniędzy czy naprawienia szkód.

Wybierając firmę dekarską należy zwrócić uwagę na:

 • odpowiednie zaplecze techniczne,
 • wykwalifikowanych pracowników, którzy mają odpowiednie umiejętności i doświadczenie,
 • portfolio wykonanych prac,
 • ubezpieczenie i gwarancje,
 • odpowiednią cenę, jakość oraz jasno określony termin ustalonych prac.

Wykonanie pokrycia dachowego to swoista sztuka, która wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Dlatego bardzo często ekipy dekarskie są firmami rodzinnymi, w których umiejętności przekazywane są z ojców na synów.

Solidnie wykonany dach musi sporo kosztować. Cena dachu uzależniona będzie od ceny materiałów, z jakich chcemy wykonać dach, jego metrażu oraz renomy ekipy.

solidne pokrycie dachowe

Gdzie szukać dekarzy

W obecnych czasach większość poszukiwań ekipy od pokryć dachowych, rozpoczyna się w internecie. Można zobaczyć, jakie dana firma ma opinie Klientów.

Jeśli posiada stronę internetową Klienci, mogą zapoznać się z portfolio i zobaczyć realizacje wcześniej wykonanych prac. Często na stronie internetowej znaleźć można cennik, to pozwoli wstępnie oszacować koszty wykonanej inwestycji.

Można sprawdzić lokalne fora internetowe, na których mieszkańcy danego regionu wypowiadają się na temat jakości wykonanych prac danej firmy.

Kolejnym sposobem na znalezienie odpowiedniej ekipy będzie zapytanie wybranego przedstawiciela firmy sprzedającej blachę, który może posiadać wiedzę na temat umiejętności ekip działających w danej okolicy.

Ze względu na to, że firmy często przeprowadzają szkolenia, na których zaproszeni dekarze mają okazję zapoznać się z technologią wykonania materiału i sposobem jego montażu. Jest nam w stanie polecić odpowiednią ekipę. Przez to klienci zyskają pewność, solidność wykonania i często mogą otrzymać zniżkę na materiał za wynajęcie renomowanego przez daną firmę specjalisty od pokryć dachu.

Zdecydowanie najlepszą opcją będzie polecenie fachowca przez kogoś znajomego, który ma za sobą krycie dachu. Polecenie przez zadowolonego Klienta to najlepsza reklama, jaką może mieć przedsiębiorstwo. Największą zaletą jest to, że możemy zobaczyć efekty na skończonym dachu u znajomych. Zostaniemy poinformowani, jakie mniej więcej koszty ponieśli oraz ile czasu cała inwestycja zajęła.

W jakim okresie szukać dekarzy ?

Prace firm zajmujących się zmianą pokryć dachowych uzależnione są od warunków atmosferycznych. Dlatego ekipy dekarskie pracują od wiosny do późnej jesieni.

W tej chwili w branży budowlanej trwa tzw. ,,boom,, wiele firm ma terminy nawet na rok w przód. Nie inaczej jest z dekarzami, aby rozpocząć pracę w planowanym terminie, powinniśmy kilka miesięcy wcześniej umówić się przed rozpoczynającym się sezonem. Wówczas łatwiej będzie można ustalić termin u najlepszych specjalistów, których usługi są niezwykle pożądane na rynku i już na początku sezonu mają bardzo dużo zleceń. Będziemy mieć również czas, aby porównać ekipy, które możemy wybrać.

Jeżeli uda się znaleźć odpowiednią firmę, powinniśmy bez zastanowienia powierzyć jej zakup materiałów na pokrycie dachu. Specjaliści doradzą nam jaki rodzaj pokrycia najlepiej kupić i najczęściej znają się z przedstawicielami różnych firm zajmujących się sprzedażą materiałów. Przez to mogą wynegocjować korzystną cenę, nawet z 15% rabatu.

dekarze w trakcie pracy

Jaki koszt za dobrego dekarza ?

Jeśli dach będzie miał niestandardowy kształt, zapłacimy wiele więcej, ze względu na większą ilość obróbek blacharskich niż na przykład przy prostym kryciu konstrukcji dwuspadowej.

Podczas analizy projektu możemy obliczyć, jaki wyjdzie koszt całej inwestycji, musimy liczyć się z tym, że w trakcie budowy cena może wzrosnąć. Przed rozpoczętą pracą przez ekipę, powinniśmy spisać z nią umowę, aby mieć pewność poniesionych kosztów. Pozwoli to również na otrzymanie gwarancji solidnego wykonania, jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze będziemy mieć prawo do roszczeń aby firma wywiązała się z umowy.

Nielegalne firmy będą kusić nas o wiele niższymi kosztami, jednak nie otrzymamy wtedy pewnej gwarancji, ani żadnej faktury za wykonaną pracę.

Nie warto oszczędzać na profesjonalnej firmie, która wykona nasz dach.

Ze względu na iż dach jest bardzo ważnym elementem budowy, powinniśmy zdecydować na wybranie jak najlepszej firmy dekarskiej. Dzięki temu będziemy mogli przez długie lata cieszyć się solidnie wykonanym dachem. Wyspecjalizowany dekarz nie tylko wykona pokrycie naszego dachu, ale również pomoże przy wyborze jak najlepszej jakości materiałów.

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 24 grudnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Grzesiek
  wtorek, 25 grudnia, 2018

  Rzeczywiście większość ludzi kieruje się ceną za wykonaną usługę przy wyborze. Lepiej jednak zapytać o rekomendowane firmy lub poszukać, obejrzeć ich realizacje i opinie. To jest dowód jak wykonują swoją pracę. Lepiej wydać więcej a porządnie niż taniej a płacić dwa razy.

 2. obiektywny
  piątek, 28 grudnia, 2018

  Myślę, że najpewniejszym sposobem na znalezienie dobrego dekarza jest poszukanie rekomendacji wśród przyjaciół i znajomych. Wówczas możemy liczyć na rzetelną opinię o danej firmie w oparciu o wykonane u nich prace. I jedna uwaga nie kierujmy się jedynie ceną, choć ta jest na pewno jednym z kluczowych aspektów.

 3. waski7612
  niedziela, 30 grudnia, 2018

  ciekawy artykuł.najlepszy dekarz to z polecenia,wazna role odgrywa tez cena.

 4. pkbk65
  poniedziałek, 31 grudnia, 2018

  nie ma to jak poczta pantoflowa…

Podobne artykuły