Pokrycia dachowe

Kolory dachówek w barwach jesieni nadal zachwycają

Choć czerń i jej odcienie zagwarantowały sobie silną pozycję na polskich dachach, to warto zwrócić uwagę na szlachetne, tradycyjne odcienie dachówek w kolorach jesieni. Kasztanowy, miedziany i brązowy to kolory natury z naszej strefy klimatycznej, które doskonale wyglądają w otoczeniu lasu, parku, sadu czy ogrodu. Oto przegląd wybranych modeli dachówek ceramicznych i betonowych w kolorach jesieni z oferty marki BMI Braas, których kształt czy powłoka spełniają różne oczekiwania inwestorów poszukujących czegoś więcej niż tradycyjnego pokrycia dachowego.

Dach z misją specjalną

Jeżeli wykonujemy remont dachu lub konstrukcja więźby nie pozwala na zbytnie obciążenia, nowym i ciekawym rozwiązaniem od marki BMI Braas jest „odchudzona” dachówka betonowa Romańska Aerlox, która waży zaledwie 3,80 kg/szt. Ten model dzięki swojej filigranowości sprawia, że dach wygląda lekko i nowocześnie. Co więcej, ta elegancka dachówka wykonana została w dwóch wariantach:

 • kolory ceglany i kasztanowy znajdziemy w innowacyjnej technologii CISAR, która daje dachówce większą wytrzymałość (na niesprzyjające warunki atmosferyczne), gładkość (uodparnia dachówkę na mróz, nasiąkanie i zabrudzenia) oraz szlachetny wygląd (większy połysk oraz intensywny, trwalszy kolor) 
 • kolor ceglany i brązowy dachówki Romańskiej Aerlox dostępny jest również w powłoce uszlachetniającej LUMINO, której zadaniem jest wzmocnienie koloru, połysku oraz uodpornienie na zabrudzenia i skrajne warunki atmosferyczne.

Wśród tradycyjnych kształtów dachówek betonowych, do których należy model dachówki Celtyckiej, znajdziemy nie tylko wspomniany wyżej kolor ceglany i brązowy oraz piękny ciemnoczerwony w powłoce LUMINO, ale również kolor ceglany i brązowy dachówek wykonanych w technologii CISAR. Symetryczność jej profilu w połączeniu z paletą lubianych przez Polaków odcieni jesieni już od lat zapewniają temu modelowi wiodącą pozycję w ofercie dachówek betonowych BMI Braas.

Kolory dachówek w barwach jesieni nadal zachwycają

Ciepłe odcienie dachówek płaskich

Inwestorzy, którzy poszukują na swój dach nowocześnie wyglądającej dachówki płaskiej, mogą liczyć nie tylko na wyjście poza modną w tym segmencie czerń. Oryginalnym rozwiązaniem jest dachówka płaska Tegalit w kolorze ceglanym oraz brąz kolonialny. Obraz niemal jednolitego rysunku dachu w połączeniu z ciepłym kolorem sprawia, że nawet dom zbudowany według modernistycznych trendów, nabiera przytulnego charakteru.

Tu warto zwrócić uwagę na kolejną innowację, jaką jest technologia PROTEGON. Dzięki pigmentom chroniącym przed promieniowaniem podczerwonym temperatura na spodzie dachówki jest niższa nawet o 10 stopni, a zatem komfort mieszkania na poddaszu znacznie podnosi się w czasie upałów. To model polecany tym, którzy zdecydowali się na nowoczesny minimalizm.

Pozostając w rodzinie dachówek o prostej geometrii nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowym modelu dachówki ceramicznej Smaragd. Nietypowy kształt rombu z zaokrąglonymi bokami i ażurowy efekt pokrycia są rzadko widywane na dachach ze względu na ich ekskluzywną formę. Obok modnego antracytu, to właśnie kolor kasztanowy i tekowy w wykończeniu glazurą pozwalają na osiągnięcie efektu „wow”. To odpowiednik biżuterii dachowej – propozycja dla klientów wymagających nie tylko najwyższej jakości, ale także pragnących zachować indywidualny styl i nieprzemijającą elegancję.

Kolory dachówek w barwach jesieni nadal zachwycają

Nowoczesny „look” tradycyjnego pokrycia

Dekarze zrzeszeni w programie branżowym SUPERDEKARZ potwierdzają, że ostatnie lata obfitują w budowy dachów w ciemnych kolorach, ale nadal największy wybór pod względem kształtu, odcieni i dostępnych technologii dają dachówki w tradycyjnych, ciepłych barwach.

Być może pora odwrócić myślenie o kolorystyce dachowej. W czasach, gdy antracyty, czernie i szarości stają się normą, głębokie odcienie czerwieni, miedzi i brązu, które nazywamy potocznie kolorami jesieni, stają się wyborem szczególnym? – zastanawia się Certyfikowany Dekarz BMI Braas i uczestnik programu SUPERDEKARZ Tomasz Siepa, Mistrz Dekarstwa i Blacharstwa. – Z całą pewnością rynek oferuje bardzo ciekawe propozycje dachówek w tej gamie kolorystycznej, zarówno pod kątem kształtów, efektów na dachu, jak i rozbudowanej funkcjonalności, które zapewniają nowoczesne technologie i powłoki. Sugeruję, aby inwestor rozważający wybór pomiędzy dachówkami ceramicznymi lub betonowymi w naturalnych kolorach jesieni zasięgnął opinii doświadczonego dekarza co do jakości i dodatkowych korzyści z wyboru takich, a nie innych modeli. Na pewno weźmie pod uwagę ich dopasowanie do warunków usytuowania przyszłego domu, jak i wytycznych z planów zagospodarowaniem przestrzennym w okolicy dodaje Superdekarz, który prowadzi swoją firmę DACHY SIEPA w Czapurach, k. Poznania.

Dobrą praktyką jest konsultacja wybranego modelu dachówki z architektem, który doradzi kolory elewacji i elementów wykończenia, a także okien i drzwi, a nawet stylu ogrodzenia. Takie kompleksowe spojrzenie profesjonalisty pomoże wymagającym klientom wybudować piękny dom pasujący do charakteru jego mieszkańców oraz otoczenia.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 12 października, 2021

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Jan
  wtorek, 12 października, 2021

  Rzeczywiście kolor dachówek w barwach jesieni to ponadczasowy standard. Kilkanaście lat temu pierwszy dach był w kolorze “jesienny liść”. Dziś gont bitumiczny na dachu aktualnego domu to też jesienny brąz. Ta kolorystyka doskonale komponuje się z różnymi rodzajami domów, choć coraz częściej pojawiają się projekty bardzo nowoczesne oszczędne w swojej kolorystyce (grafit, antracyt itp.) Nie mniej jednak ja wolę barwy jesieni.

 2. Piotr
  wtorek, 12 października, 2021

  Kolor dachówki to kwestia gustu. Brązowe, kasztanowe, ceglane to jedne z najbardziej popularnych wybieranych kolorów. Taka kolorystyka dachu może przypominać jesienną porę i ładnie komponować się z otoczeniem jeżeli w okolicy są jakieś drzewa liściaste.

Podobne artykuły