Pokrycia dachowe

Nowy system dachówek

Prezentujemy nowatorskie, wyjątkowo stabilne zabezpieczenie burzowe – dachówkę firmy Bogen Innovo 12 z zintegrowaną klamrą systemową “Sturmfix”.

Prezentujemy nowatorskie, wyjątkowo stabilne zabezpieczenie burzowe – dachówkę firmy Bogen Innovo 12 z zintegrowaną klamrą systemową “Sturmfix”.

W sytuacji, gdy przechodzą gwałtowne wichury lub wręcz orkany, pokrycie dachowe musi stawić czoła dużym obciążeniom. Nie każdy dach przetrzyma bez uszczerbku tego rodzaju obciążenia spowodowane ssaniem wiatru. W następstwie zmian klimatycznych wichury są coraz częstsze, co zostało również stwierdzone w naszych szerokościach geograficznych. Dlatego też eksperci już od dawna zwracają uwagę na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa burzowego dachów, gdyż wraz z coraz większą częstotliwością występowania wichur rośnie również rozmiar szkód, co potwierdzają statystyki o szkodach towarzystw ubezpieczeniowych. Tak więc, ilość szkód w skutek działania wichur od 1950 roku jest przeszło dwukrotnie wyższa.

Mniej oznacza często więcej

Przy dzisiejszych, coraz większych i lżejszych modelach dachówek, istnieją rozmaite możliwości zastosowania klamrowania burzowego. Różnorodność dostępnych klamer jest duża, a niebezpieczeństwo zastosowania niewłaściwej klamry wzrasta. Typowe klamry składają się z drutu lub blachy wysokiej jakości, wchodzą w rąbki i są owijane wokół łaty dachowej lub wbijane w łatę dachową. Podczas prób laboratoryjnych klamry te prawie zawsze zawodzą w wyniku mechanicznego przeciążenia – ulegają wygięciu lub wręcz łamią się.

Nowy system dachówek

“Sturmfix” – system dopracowany

U podstaw opracowania systemu “Sturmfix” leży całkowicie inne założenie: klamry i dachówki łączą się w jeden, dopasowany do siebie system. Klamra osadzona jest całkiem z przodu, w rąbku szczytowym dachówki i wchodzi w specjalnie do tego celu zaprojektowany rowek ceramiczny o dużej wytrzymałości, umieszczony w dachówce. “Sturmfix” cechuje bardzo mała i kompaktowa budowa. Mająca grubość jednego milimetra, specjalnie w tym celu kompaktowo pozaginana blacha ze stali szlachetnej mierzy tylko 20 x 20 x 20 mm. Promienie gięcia są niewielkie, z kolei ramiona dźwigni, które powodują zagięcie lub rozgięcie klamer, zredukowano do minimum. W żadnym z testów nie udało się zniszczyć klamer. Nawet po przeprowadzeniu 1000 cykli testowych nie rozpoznano na klamrach oraz dachówkach jakichkolwiek oznak zmęczeniowych. Wchodząca w zagłębienie klamra zahacza i blokuje się w rowku dachówki na tyle trwale, że wraz ze wzrostem obciążenia następuje dalsze, jeszcze mocniejsze zablokowanie klamry.

Innovo 12 – potwierdzone testami bezpieczeństwo burzowe

Cieszącą się szczególnie dużą popularnością przy pracach renowacyjnych dachówkę płaską Innovo 12 firmy Bogen dostosowano do nowego systemu zabezpieczającego “Sturmfix”. Model dachówki płaskiej o wielostronnym zastosowaniu uzyskał w testach, przy obciążeniu wynoszącym ok. 3000 N/m², również najlepsze w swojej klasie wyniki w kategorii zabezpieczeń burzowych. Tak, jak w przypadku innych dachówek zabezpieczonych systemem “Sturmfix”, tak i tutaj testy zostały przerwane z powodu przeciążenia urządzenia testującego. Dostępne urządzenia testujące nie są w stanie docelowo tak obciążyć powierzchni dachu, zabezpieczonej systemem “Sturmfix”, aby spowodować, że klamrowanie systemowe zawiedzie. Aktualnie dopuszcza się obciążenie powierzchni próbnej, składającej się z 16 dachówek, wynoszące maksymalnie 3600 N na ciąg. Próby należy następnie przerwać na możliwie najwyższym poziomie, aby zapobiec zniszczeniu urządzenia testującego. Tym samym, wartości ciągu są obecnie wartościami maksymalnymi, dającymi się określić i w rzeczywistości leżą z dużym prawdopodobieństwem powyżej określonych wartości.

Ekonomia i estetyka

Poza tym, liczne i przekonujące pod względem technicznym zalety sprawiają, że dachówka Innovo 12 staje się idealną „dachówką renowacyjną”. Innovo 12 dysponuje elastyczną długością krycia dla łat dachowych o szerokości od 33,0 do 36,0 cm, która zapewnia 30 mm zakres przesunięcia. Również aspekty czysto ekonomiczne przemawiają za dachówką Innovo 12 firmy Bogen: jej idealna waga jednostkowa, wynosząca 3,7 kg, oraz potrzeba użycia tylko ok. 12 sztuk/m² ułatwia układanie.

Bogen


Data publikacji: 11 lipca, 2012

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły