Pokrycia dachowe

Popularne rodzaje pokryć dachowych

Wybór określonego rodzaju pokrycia dachowego zależy od wielu czynników tj. koszt robocizny, cena materiałów budowlanych, estetyka, typ dachu, konstrukcja budynku, izolacja dachu itp. Czynnikiem decydującym bardzo często jest sama cena, choć istnieją również obiektywne przesłanki (m.in. wspomniana konstrukcja budynku) sugerujące wykonanie określonego typu pokrycia dachowego w odniesieniu do konkretnego rodzaju obiektu. W ten sposób charakterystyczne spadziste dachy obłożone dachówką ceramiczną lub blachodachówką zwykle zarezerwowane są dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych, a płaskie dachy zabezpieczone papą lub innego typu pokryciami bitumicznymi, dla obiektów przemysłowych czy bloków.

Najpopularniejsze pokrycia dachowe gwarantujące właściwą izolację dachu, a przez to także całego budynku to dachówki ceramiczne i betonowe, pokrycia bitumiczne oraz blachy i balchodachówki. Istnieje także odrębna grupa pokryć dachowych, które możemy określić terminem naturalnych. Są to wykorzystywane już z rzadka pokrycia wykonane ze słomy lub drewna – ze względu na charakterystykę i właściwości tego typu materiałów, izolacja dachu, jaką zapewniają, jest zwykle niewystarczająca w stosunku do obowiązujących obecnie w budownictwie standardów, choć naturalnie w przypadku niektórych obiektów takie pokrycia są wciąż stosowane. Na przykład w obiektach zabytkowych, czy stylizowanych na wiejskie.

Najbardziej tradycyjny typ pokrycia dachowego to dachówka ceramiczna lub cementowa. Szczególnie ta pierwsza wyróżnia się niezwykłą wręcz trwałością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne (jest mrozoodporna) oraz wysoką estetyką. Wybierając dachówki ceramiczne mamy pewność, że izolacja dachu, przynajmniej jeśli chodzi o jego wodoszczelność, będzie znakomita przez wiele lat użytkowania budynku – oczywiście pod warunkiem, że dach został wykonany w sposób prawidłowy. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci foli przeciwwiatrowych czy podbita pod łaty wata mineralna, jako forma izolacji cieplnej, jeszcze bardziej podnoszą wartość tego typu konstrukcji.

Do dachówek ceramicznych podobne są balchodachówki, które od tych pierwszych są zdecydowanie lżejsze i co warte podkreślenia, również tańsze. Oczywiście kwestie estetyki to rzecz gustu i trudno aby zawsze był to czynnik decydujący i przesądzający o wyborze konkretnego rozwiązania.

Warto wspomnieć także o pokryciach bitumicznych, które zwykle stosuje się tam, gdzie estetyka odgrywa rolę drugorzędną, a także tam, gdzie występują dachy płaskie. Pokrycia bitumiczne to funkcjonalne rozwiązanie zapewniające dobrą izolację dachu, jednak ze względu na swoją ograniczoną trwałość, dachy zabezpieczone tego typu pokryciami muszą być często odnawiane i remontowane.

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 9 czerwca, 2014

Autor:

5/5 - (2 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    wtorek, 22 września, 2020

    Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego na konkretny budynek nie jest łatwy ponieważ na rynku jest bardzo duża różnorodność pokryć dachowych.Warto jednak przy wyborze pokrycia dachowego trzymać się projektu ,a także konsultować się z wykonawcą dachu jeśli chcemy dokonać zmiany pokrycia.Ostatnio coraz bardziej popularne są dachówki ceramiczne,warto zainwestować w takie trwałe i efektowne pokrycie.

Podobne artykuły