Zewnętrzne żaluzje lamelowe – zalety i wady rozwiązania
Zewnętrzne żaluzje lamelowe stanowią dobry sposób na zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego docierającego do naszych wnętrz. Dajką także gwarancję zachowania prywatności. Rozwiązanie to zyskuje na popularności w ostatnich latach, a dostępność wzorów i kolorów lameli jest coraz większa. W tym tekście omówimy zarówno zalety, jak i wady żaluzji lamelowych.
Zalety żaluzji lamelowych
Wśród najczęściej wskazywanych zalet zewnętrznych żaluzji lamelowych, ich użytkownicy wskazują na możliwość ciekawej i nietuzinkowej aranżacji domu lub mieszkania z zewnątrz, a także lepszą niż w przypadku rolet funkcjonalność.
Interesujący wygląd okna
Zewnętrzne żaluzje lamelowe nadają budynkowi nowoczesny i elegancki wygląd. Poziome lamele tworzą interesujący wzór, który może stać się charakterystycznym elementem architektonicznym budynku. Możliwość wyboru różnych kolorów żaluzji pozwala na dostosowanie osłon do stylu obiektu. Warto nadmienić, że lamele prezentują się ciekawie również z wnętrza – nawet ustawione poziomo dają wrażenie odgrodzenia od świata zewnętrznego, a jednocześnie pozwalają na podziwianie pięknych widoków, jeśli te oczywiście rozciągają się za oknem.
Skuteczna ochrona przed słońcem
Jedną z głównych zalet zewnętrznych żaluzji lamelowych jest ich skuteczność w ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń. Lamele można obracać niemal o 180 stopni i w ten sposób regulować ilość światła wpadającego do wnętrza budynku. Pozwala to cieszyć się naturalnym światłem, jednocześnie chroniąc się przed promieniami UV i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia.
Prywatność
Zewnętrzne żaluzje lamelowe zapewniają po zamknięciu taką samą prywatność jak rolety. Lamele można ustawić w takim położeniu, że pomieszczenia będą niewidoczne od zewnątrz, niezależnie od tego, czy żaluzje znajdują się w oknach mieszkania na parterze, czy na wyższych piętrach.
Oszczędność energii
Dzięki regulacji, zewnętrzne żaluzje lamelowe mogą pomóc w oszczędności energii. W ciepłe dni pozwalają zminimalizować nagrzewanie pomieszczeń, co pozytywnie wpływa na obniżenie temperatury wewnątrz i niższe koszty klimatyzacji. W okresie zimowym osłony działają jako dodatkowa izolacja termiczna, co przekłada się z kolei na niższe koszty ogrzewania.
Wady żaluzji lamelowych
Jedną z wad żaluzji lamelowych jest półmrok panujący w pomieszczeniach zlokalizowanych od północy i mocno zacienionych. Warto zaznaczyć jednak, że w takich wnętrzach problematyczne są wszystkie przesłony okienne. Żeby poradzić sobie z mrokiem wystawy północnej, który bywa szczególnie dokuczliwy podczas zimowych dni, kup lampy LED w odpowiedniej liczbie. Ten rodzaj oświetlenia nie pobiera wiele energii elektrycznej, a daje jasne i ładne światło. Problem półmroku podczas dnia nie występuje oczywiście w dobrze doświetlonych wnętrzach.
Kolejną, dość często wskazywaną przez użytkowników wadą rozwiązania jest jego cena. Niestety, wysokiej jakości żaluzje lamelowe mogą być dość kosztowne, szczególnie jeśli chcemy zastosować je do wielu okien. Warto jednak zaznaczyć, że podobnie jak rolety, takie żaluzje są inwestycją na lata, co może zrekompensować ich początkowy spory koszt. Następną wadą żaluzji lamelowych jest konieczność regularnego czyszczenia i konserwacji. Żeby prezentowały się ładnie i rzeczywiście stanowiły ozdobę okien, muszą być czyste i sprawne. Ponieważ na zewnątrz narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, konieczność stałego utrzymywania żaluzji w dobrym stanie może być uciążliwa.
Komentarze