Budownictwo tradycyjne

Czy żaluzje aluminiowe są trudne do czyszczenia? Sprawdzamy!

Obecnie w modzie wnętrzarskiej obserwujemy powrót żaluzji okiennych. Powoli zastępują one rolety, które lata świetności mają już za sobą. Dziś wiele osób decyduje się na montaż żaluzji, czy to klasycznych aluminiowych, czy też bardziej designerskich – drewnianych. Jak utrzymać je w czystości, by cieszyć się nimi jak najdłużej? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zamontować żaluzje aluminiowe na wymiar?

Współczesne żaluzje aluminiowe w niczym nie przypominają swoich nieestetycznych i tandetnych odpowiedników sprzed trzydziestu lat. Te produkowane dzisiaj są trwałe, łatwe w czyszczeniu i świetnie chronią przed nagrzewaniem pomieszczenia. Dodatkowo, co jest ich niezwykłą zaletą, zapobiegają przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów i przechodniów. Zamówienie żaluzji aluminiowych na wymiar pozwala na zamontowanie ich w oknach o nietypowych rozmiarach.

Czyszczenie żaluzji aluminiowych

Panuje przekonanie, że żaluzje są trudne do utrzymania w czystości. Nic bardziej mylnego – istnieje mnóstwo sposobów, które w szybki i prosty sposób pozwalają na umycie ich, niezależnie od modelu. Aby jednak móc cieszyć się nienagannym wyglądem, należy zawsze stosować się do wskazówek producenta.

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Choć opcja, w której wkładamy żaluzje do wanny i urządzamy im prawdziwą kąpiel, wydaje się naprawdę kusząca, to jednak może być zgubna – zbyt duża wilgoć może sprawić, że plisy zmatowieją. Najlepiej jest przetrzeć żaluzje suchą ściereczką z mikrofibry, bez użycia wody. Wtedy pozbędziemy się kurzu z lameli, jednocześnie nie niszcząc ich powierzchni.

żaluzje aluminiowe
żaluzje aluminiowe

Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe dwukierunkowe?

Żaluzje aluminiowe dwukierunkowe najlepiej jest wyczyścić za pomocą wcześniej wspomnianej ściereczki z mikrofibry. Można posłużyć się również miotełką do kurzu lub gąbką do mycia naczyń. Istnieją również specjalne szczotki i wałki, które łatwo jest wsunąć pomiędzy poszczególne lamele. Jeżeli decydujemy się na wyczyszczenie żaluzji aluminiowych szmatką, należy wcześniej sprawdzić, czy jej powierzchnia nie jest zbyt chropowata. W przeciwnym razie możemy porysować żaluzje. Jeżeli kurz nadal będzie utrzymywał się na plisach, można spróbować pozbyć się go przy pomocy odkurzacza na najmniejszej mocy.

Jak wyczyścić żaluzje aluminiowe czarne?

Żaluzje aluminiowe czarne mają to do siebie, że widać na nich wszelki brud. Szczególnie różnego rodzaju plamy i zacieki mogą przysporzyć kłopotów przy czyszczeniu. Z takim wyjątkowo opornym brudem powinny sobie poradzić lekko nasączone ściereczki antystatyczne. Jeżeli jednak ta metoda zawiedzie, można pokusić się o przetarcie żaluzji szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń o łagodnym odczynie. Pamiętaj jednak, by ściereczka nie była zbyt mokra, gdyż może to doprowadzić do zmatowienia żaluzji. Na czas schnięcia najlepiej jest pozostawić żaluzje opuszczone i rozchylone, aby umożliwić przepływ powietrza.

aluminiowe żaluzje
Żaluzja aluminiowa i białe ściany. Zjęcie pochodzi ze strony: Clicky.pl – żaluzje aluminiowe.

Żaluzje aluminiowe na taras – czyszczenie wodą z octem

Już nasze babcie miały swoje sposoby na czyszczenie aluminiowych żaluzji. Używały w tym celu wody z octem. Taka metoda świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu żaluzji na tarasie, gdyż zapach octu nie będzie wtedy roznosił się po mieszkaniu. Ta metoda sprawdzi się w przypadku jasnych lameli, gdyż na ciemniejszych mogą pojawić się nieestetyczne odbarwienia. Aby wyczyścić żaluzje, należy przygotować roztwór wody z octem i delikatnie przetrzeć każdą plisę. Ten naturalny sposób zastąpi używanie środków chemicznych, które mogą spowodować odpryskiwanie farby na żaluzjach.

Podsumowanie

Czyszczenie żaluzji aluminiowych nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie znać odpowiednie sposoby, by móc cieszyć się czystymi i nieuszkodzonymi w trakcie czyszczenia żaluzjami. Zawsze jednak stosujmy się do zaleceń producenta – wówczas będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata.


Data publikacji: 5 maja, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły