Budownictwo tradycyjne

Dach w domu tanio i dobrze? 3 sposoby na sfinansowanie inwestycji

Dach jest jednym z kluczowych elementów budynku. Chroni go przed warunkami atmosferycznymi, a cała konstrukcja pełni też funkcje związane z izolacją termiczną oraz walorami estetycznymi. Szukając oszczędności, inwestorzy często zastanawiają się, jak zrobić dach po kosztach. Czy to się opłaca? Sprawdź, jak budować się rozsądnie i jak sfinansować taką inwestycję.

Dach w domu — jakie pełni funkcje?

Dach w domu odpowiada przede wszystkim za:

  • ochronę budynku przed warunkami atmosferycznymi — w tym m.in. deszczem, opadami śniegu, wiatrem czy nadmiernym nagrzewaniem;
  • izolację termiczną i akustyczną — chroni budynek przed utratą ciepła i nagrzewaniem się, a także hałasami generowanymi m.in. przez opady czy wiatr;
  • funkcję estetyczną — dobrze zrobiony dach tworzy spójną całość ze stolarką okienną, drzwiami czy elewacją;
  • utrzymanie ciężaru pokrycia dachowego — poszczególne elementy dachu przenoszą obciążenia na ściany budynku, chroniąc całą konstrukcję przed uszkodzeniami.

Funkcje fachu sprawiają, że jest on jednym z najważniejszych elementów budowy — zarówno w przypadku domów mieszkalnych, jak i budynków przemysłowych czy gospodarczych.

Jakie pokrycia dachowe inwestorzy najczęściej wybierają?

W kontekście dachu duże znaczenie ma więźba. Inwestorzy z reguły wybierają tradycyjną więźbę lub wiązary prefabrykowane.

Ważne są również pokrycia dachowe. Obecnie modne, a jednocześnie cenione ze względu na walory użytkowe, są m.in.:

  • dachówki cementowe;
  • dachówki ceramiczne;
  • blachy dachowe (np. z blach płaskich, trapezowe, falistych).

Wybór konkretnej opcji należy dopasować do założeń wynikających z projektu architektoniczno-budowlanego. Są w nim zawarte informacje związane m.in. z możliwym obciążeniem konstrukcji nośnej dachu, które jest powodowane przez dachówkę czy blachodachówkę.

Warto także zwrócić uwagę na specyfikację techniczną konkretnych opcji, w tym na żywotność wybranej dachówki bądź blachy, a także formy zabezpieczenia danej opcji przed korozją biologiczną.

Jeśli nie masz pewności, jaki materiał wybrać i co sprawdzi się w Twojej sytuacji, skontaktuj się z dekarzem. Skorzystaj z jego doświadczenia i upewnij się, co będzie najlepszym wyborem.

Tani i ekonomiczny dach czy przemyślane rozwiązania dobrej jakości?

Dach, podobnie jak inne elementy w budynku, można zrobić na wiele różnych sposobów. Warto się jednak zastanowić, czy chcesz wykonać go zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, czy tanio i ekonomicznie.

Jeżeli zależy Ci na pewności, że konstrukcja będzie odpowiednio trwała, przemyślana i zgodna z wymogami techniczno-prawnymi, zadbaj o dobry projekt. Dobierz też wysokiej jakości, atestowane materiały, a także wybierz sprawdzoną ekipę do zrobienia dachu.

Jak sfinansować konstrukcję dachu i pokrycie dachowe? 3 sposoby

Wielu inwestorów staje przed pytaniem, jak sfinansować dach od konstrukcji po pokrycie. Z reguły jest to koszt kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. Warto rozważyć poniższe opcje podczas płacenia za materiały i pracę, aby wybrać tę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

  1. Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to popularna forma finansowania inwestycji związanych z nieruchomościami. Pozwala rozłożyć raty zobowiązania nawet na kilka lat, a także pożyczyć stosunkowo dużą kwotę.

Wybierając konkretną ofertę, porównaj ze sobą propozycje kilku banków. Ich zestawienie znajdziesz na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. To pozwoli Ci zorientować się w sytuacji rynkowej, a także zestawić realne możliwości z własnymi oczekiwaniami.

  1. Kredyt gotówkowy

Niektórzy inwestorzy decydują się również sfinansować budowę dachu ze środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Czy to opłacalna opcja? W tym wypadku koszty z reguły są wyższe niż przy kredycie hipotecznym. Maksymalna kwota finansowania jest z kolei niższa, a okres spłaty krótszy.

Całość wymaga jednak mniejszej ilości formalności, co dla wielu inwestorów może być zaletą. Uzyskanie tego rodzaju finansowania z reguły zajmuje także mniej czasu, co doceniają osoby, zmuszone jak najszybciej wykonać dany etap.

  1. Oszczędności

Dach możesz sfinansować również z oszczędności. Wbrew pozorom nie jest to oczywista myśl. Wykorzystując w ten sposób środki, możesz stracić poduszkę finansową, która stanowi swego rodzaju zabezpieczenie. Jeśli nie musisz, a przede wszystkim nie chcesz tego robić, rozważ sfinansowanie budowy dachu ze środków pochodzących z innego źródła i zachowaj spokój oraz poczucie stabilności finansowej.

Sposób sfinansowania inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji i możliwości konkretnej osoby. Wybierając daną opcję, przeanalizuj swoje potrzeby i oczekiwania. Zorientuj się również w tym, co oferują poszczególne banki. Dzięki temu podejmiesz w pełni świadomą decyzję.

Czy przy konstrukcji i pokryciu dachowym warto szukać oszczędności? Tak, ale nie w przypadku materiałów i ekipy. Możesz zaoszczędzić np. na tanim kredycie, ale nie na bezpieczeństwie całego budynku, a także jego mieszkańców, gości czy użytkowników.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 16 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły