Budownictwo tradycyjne

Dlaczego warto inwestować w loftowe domy?

W ostatnich latach polskie budownictwo przeżywa kluczowe zmiany, które być może za kilkadziesiąt lat będą architektoniczną klasyką. Spowodowane jest to chęcią skrócenia czasu budowy wymarzonego domu i obniżenia kosztów takowego przedsięwzięcia. Wiele osób dostrzegło zatem alternatywne rozwiązanie, które łączy w sobie te cechy. Są nim loftowe domy https://loftowedomy.pl/, które zachwycają nowoczesnym designem i mobilnością. Jak to możliwe, że ich budowa jest szybsza i tańsza? I czym różnią się od tradycyjnych, murowanych domów? Sprawdzamy!

Loftowe domy – co to takiego?

Loftowe domy to w ostatnim czasie coraz chętniej wybierane rozwiązanie architektoniczne, które pozwala znacznie obniżyć koszty budowy domu, a przy okazji przyspieszyć całą budowę. Spowodowane jest to nieco innym rodzajem konstrukcji, który w przeciwieństwie do domów murowanych nie wykorzystuje cegieł czy długo schnącej zaprawy.

Domy modułowe – bo tak też mówi się na loftowe domy – to nowoczesne obiekty powstające w dostosowanych do tego fabrykach. Na linii produkcyjnej tworzone są tzw. prefabrykaty, czyli poszczególne elementy takie jak ściany, czy dach. Co ciekawe, powstające ściany wyposażone zostają w drzwi oraz okna, a przy tym zostają doprowadzone do niemal ostatecznego stanu.

Zamówiony dom przyjeżdża na wyznaczone przez Ciebie miejsce w kawałkach, po czym zostaje niczym elementy układanki złożony w całość. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że loftowy dom jest wykończony pod klucz – oznacza to, że jedyne co Ci pozostanie w nim do zrobienia to pomalowanie lub wytapetowanie ścian i wstawienie mebli.

Jak długo czeka się na budowę modułowego domu?

Tworzenie gotowych prefabrykatów na dostosowanej do tego linii produkcyjnej znacząco skraca czas oczekiwania na ukończenie obiektu. Wpływ ma na to nie tylko rodzaj użytych materiałów, czy brak konieczności schnięcia zaprawy, ale również niezależność od warunków atmosferycznych. Loftowy dom jest tylko składany na zewnątrz, a proces ten nie jest uzależniony od pory roku. Taki dom może zatem stanąć na posesji przez cały rok. W przypadku budownictwa tradycyjnego nie jest to możliwe, ponieważ mrozy, czy intensywne deszcze utrudniają wykonanie prac i uniemożliwiają wiązanie zaprawy murarskiej.

Sama produkcja poszczególnych prefabrykatów trwa z reguły około kilku tygodni, a ich złożenie wcale nie wymaga więcej czasu. Loftowy dom może zatem stanąć już po kilku tygodniach od złożenia na niego zamówienia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób woli postawić modułowy dom, niż czekać kilka lat na wybudowanie murowanego budynku.

Warto przy tym wspomnieć, że różnica w budowie loftowego domu wcale nie umniejsza jego odporności na warunki klimatu umiarkowanego. Obiekty równie skutecznie chronią mieszkańców przed silnym wiatrem, deszczem, gradobiciem, czy mrozem.

Loftowy dom a pozwolenie na budowę

W styczniu 2022 roku w ramach Polskiego Ładu w życie weszło prawo, które pozwala postawić dom bez pozwolenia na budowę o określonej powierzchni. Przed wejściem przepisu w życie było to 35 m2 – obecnie zostało to jednak zwiększone aż do 70 m2. Dzięki temu formalności związane z budową małego, całorocznego domu lub letniskowego domku na działce zostają skrócone. Jest to niewątpliwą zachętą dla osób, które chcą już niedługo zrealizować marzenie o szybkim wybudowaniu własnego domu.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 25 grudnia, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły