Budownictwo tradycyjne

Do czego służą i jak działają igłofiltry?

Odwadnianie terenu to często poważne wyzwanie, które pociąga za sobą konieczność używania specjalistycznych sprzętów i technologii, pozwalających na usuwanie nadmiaru wody z gruntu. Takie działanie jest konieczne przede wszystkim w przypadku prowadzenia prac budowlanych. Jednym ze sposobów na usunięcie wody jest korzystanie z igłofiltrów. Poznaj bliżej to rozwiązanie i dowiedz się, w jaki sposób działa.

Do czego służą igłofiltry?

Jak już zdążyliśmy pokrótce wspomnieć we wstępie, igłofiltry służą do osuszania terenu. W przeciwieństwie do takich sprzętów jak na przykład pompy głębinowe, igłofiltry działają bezpośrednio w gruncie, nie pod powierzchnią wody. Są tak przygotowane, aby umożliwiały osuszanie gleby na różnych głębokościach, pozwalających na swobodne prowadzenie prac budowlanych.

Jak pracują igłofiltry?

Zasada pracy igłofiltrów jest bardzo prosta. Opiera się na wykorzystaniu podciśnienia, wytwarzanego przez pompę ssącą. To do niej podłączony jest przewód zbiorczy, który łączy ze sobą poszczególne igłofiltry. One z kolei umieszczone są w wyznaczonych odległościach od siebie na osuszanym obszarze. W układzie znajdują się też dodatkowe elementy i urządzenia, takie jak zawory, adaptery, kolanka, łączniki itp.

Włączona pompa powoduje powstanie podciśnienia, które wtłacza wodę przez igłofiltry do kolektora zbiorczego. Ze względu na prostotę działania, metoda ta jest bardzo rozpowszechniona, a jednocześnie cechuje się wysoką efektywnością działania. Konkretne parametry pracy zależą w niej bowiem od kilku prostych czynników, takich jak rodzaj igłofiltrów, podłoża czy też samej pompy ssącej.

Budowa igłofiltrów. Skąd wzięła się ta nazwa?

Igłofiltry mają postać cienkiej rury, przez którą zasysana jest woda (zawierająca w sobie liczne zanieczyszczenia). Rura ta może być wykonana z różnych materiałów. W jej wnętrzu umieszczony jest filtr, który oddziela wodę od zawieszonych w niej cząstek. Dzięki temu resztki piasku, drobny żwir czy inne zabrudzenia są oddzielane od strumienia wody i nie wpływają do kolektora zbiorczego ani do pompy. Dzięki temu nie powodują zablokowania tych elementów pracujących.

Podział igłofiltrów ze względu na materiał, z którego zostały wykonane

Igłofiltry mogą być zbudowane z wielu różnych rodzajów materiałów. Ich odpowiednie dopasowanie do rodzaju gleby, głębokości odwiertu czy też oczekiwanych rezultatów odwadniania prowadzi do uzyskania optymalnych rozwiązań. Możemy zatem wyodrębnić następujące ich typy ze względu na to, z czego jego wykonano:

  • igłofiltry polietylenowe, które odznaczają się lekko elastycznym materiałem. Posiadają filtry siatkowe i mogą mieć długo do nawet 7 m. Współpracują z różnymi średnimi wewnętrznego przekroju;
  • igłofiltry stalowe o bardzo długiej budowie (nawet 3-6 metrów) i adekwatnej średnicy (32 lub 55 mm). Zazwyczaj posiadają na końcu ostrze, które ułatwia ich montaż w glebie. Cechuje je też większa wydajność w przeciwieństwie do urządzeń z polietylenu.
  • z innych rodzajów plastiku, które również mają długość około 4-5 metrów. Mają średnicę o szerokości 42 mm i filtr syntetyczny, który oddziela zawieszone cząstki stałe. Cechuje je wysoka wydajność, często dorównująca igłofiltrom stalowym.
5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 1 lutego, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły