Pokrycia dachowe

Geometria dachu – którym elementom należy przyjrzeć się przed ułożeniem pokrycia?

Montaż blachodachówek nie jest ani skomplikowany ani czasochłonny. Przed jego rozpoczęciem warto jednak sprawdzić geometrię dachu. Tego zadania możemy podjąć się sami albo zaufać w tej kwestii dekarzowi, który będzie zajmował się układaniem pokrycia. Dzięki temu rezultat pracy będzie trwały i w wyglądzie przyjemny dla oka.

Więźba dachowa, czyli szkielet dachu zazwyczaj konstruowana jest na placu budowy. Dobranie jej elementów, które nie są wycięte na wymiar w tartaku, może się okazać wyzwaniem. Od zdolności i doświadczenia cieśli zależy bardzo wiele. Zwichrowanie, niepożądana krzywizna połaci dachowych to przykładowe konsekwencje niedokładnego wykończenia prac albo niedopasowania elementów więźby, które są przeszkodą w poprawnym zamontowaniu blachodachówki.

geometria dachu

Zanim zaczniemy montaż blachodachówki

Na ostateczny wynik prac dekarskich składają się różne elementy, w tym przygotowanie płaszczyzn dachu. Poprawne wymierzenie połaci oraz sprawdzenie geometrii dachu to czynności kluczowe dla zapewnienia trwałego i przyjemnego dla oka wyglądu pokrycia blaszanego. Jeśli tego dopilnujemy, również montaż blachodachówek przebiegnie sprawnie i bez komplikacji. W przypadku dachów kopertowych najważniejszym jest upewnienie się czy szerokość i wysokość połaci dachowej są odpowiednie. Za to dachy dwuspadowe wymagają nieco więcej uwagi – szczególnie górne powierzchnie krokwi, które muszą być ułożone w jednej płaszczyźnie. Przekątne połaci muszą być równe tak samo, jak długości boków równoległych. Niezbędnym jest również zachowanie kątów pomiędzy wszystkimi elementami konstrukcji. Jeżeli w konstrukcji pojawią się nieduże odchylenia od poziomu lub pionu, nie musimy się bardzo martwić, ale tymi większym trzeba zająć się jeszcze przed montażem blachodachówki. Dołożenie np. podkładek dystansowych powinno zniwelować nieregularności. Jeżeli jednak usterki w budowie więźby są znaczące, musimy mieć na względzie to, że dekarze mogą wstrzymać wykonanie prac, dopóki cieśle nie skorygują nieprawidłowości.

blachodachówka płaska

Mierzenie połaci dachowych

Aby określić wymiary połaci dachowych najłatwiej jest posłużyć się taśmą mierniczą. Możemy też zmierzyć je za pomocą żyłki, którą możemy rozpiąć na gwoździach wbitych w skrajnych punktach połaci. Ten sposób jest też przydatny przy sprawdzaniu jakości płaszczyzny dachu, ponieważ tam, gdzie żyłka zaczepia się o elementy konstrukcji lub odstaje, prace ciesielskie zostały wykonane niestarannie. Wykonanie tych pomiarów zmusza nas do wejścia i poruszania się po dachu, dlatego należy przy tej czynności bardzo uważać. Jeśli użyjemy jednak dalmierza laserowego, czyli laserowego miernika odległości, możemy otrzymać potrzebne wymiary bez chodzenia po więźbie dachowej.

Blachodachówka LOARA Blachy Pruszyński

Właściwa kolejność prac – jak prawidłowo zamontować blachodachówki?

Zwykle pierwszym krokiem jest ułożenie na krokwiach membrany wstępnego krycia albo skonstruowanie sztywnego poszycia z desek. Później z łat i kontrłat wykonuje się konstrukcję nośną. Zanim jednak zakończymy krycie dachu, należy zamontować takie elementy, jak kominy, okna dachowe czy okapy, ponieważ potrzebują one obróbek blacharskich, chociaż na przykład okna dachowe są czasem instalowane już po ułożeniu pokrycia. Sam montaż blachodachówki powinno zaczynać się od okapów, czyli od dołu połaci. Na koniec instalujemy dodatkowe, ale równie istotne elementy, takie jak piorunochron, bariery przeciwśnieżne, stopnie kominiarskie lub zewnętrzne obróbki blacharskie.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 3 lutego, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły