Cenniki

Koszty budowy dachu: jaki rodzaj jest najtańszy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów, warunkujących całościowe koszty budowy domu. W domach jednorodzinnych najczęściej budowane są dachy dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe. Każdy z wymienionych rodzajów różni się konstrukcją i kosztami budowy. Który z nich jest najtańszy? Zobacz w poniższym porównaniu.

Gdy chodzi o koszty budowy dachu, niemal zawsze aktualna jest zasada „im prościej, tym taniej”. Dowodem na to mogą być kolekcje projektów domów tanich w budowie – czyli do 300 tys. zł w stanie deweloperskim, gdzie większość z propozycji to domy o prostej bryle i z klasycznym dachem dwuspadowym. Jak zatem konstrukcja dachu ma się do rzeczywistych kosztów? Na ile może wpływać na sumę inwestycji w budowę domu? Poniżej przedstawiamy szacunkowe koszty budowy z uwzględnieniem zakupu materiałów i wykonawstwem. Ceny są jedynie orientacyjne, powstałe na podstawie średnich stawek robocizny i cen materiałów w pierwszym kwartale 2018 roku. W porównaniu wzięto pod uwagę materiały standardowe, ze średniej półki cenowej.

Koszty budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2

Najekonomiczniejszym sposobem jest wybór prostego, dwuspadowego dachu, który nie posiada okien dachowych czy lukarn. Zakładamy, że konstrukcja takiego dachu będzie mieć 150 m2. Niezależnie od wyboru rodzaju dachu, pierwszą najważniejszą inwestycją jest zakup i budowa więźby. Koszt więźby z drewna impregnowanego ciśnieniowo będzie w takim przypadku około 12 000 zł. Kolejny krok to wybór poszycia. Warto wybrać nowoczesną membranę, która jest zarówno dobra jakościowa, ale i niedroga. Co więcej, montaż membrany na dachu prostym dwuspadowym, nie będzie trudny, co z kolei wpłynie na niższe koszty robocizny. Za materiał i wykonanie tego etapu zapłacimy ok. 1 500 zł. Najważniejszym wydatkiem podczas budowy dachu, będzie wykonanie pokrycia głównego. I tutaj na cenę złożą się takie elementy, jak:

 • zakup dachówki,
 • zakup wiatrownic górnych i bocznych,
 • zakup pasa podrynnowego i nadrynnowego (po 15 sztuk),
 • zakup rynien i rur spustowych,
 • zakup 8 gąsiorów.

Łączny koszt tego etapu z robocizną nie powinien przekroczyć 10 000 zł. Podsumowując wszystkie etapy i wykonawstwo, koszty wykonania dachu dwuspadowego wyniosą ok. 23 500 zł.

Koszty budowy dachu czterospadowego o powierzchni 150 m2

Koszt wykonania takiego dachu będzie nieco wyższy. Konstrukcja dachu czterospadowego jest bowiem trudniejsza w budowie, niż w przypadku dachu jedno- czy dwuspadowego. Tym samym przełoży się to na wyższe koszty wykonawstwa. Zakładamy więc, że za wykonanie konstrukcji i zakup materiałów zapłacimy ok. 16 000 zł.

Większą kwotę będziemy musieli przeznaczyć także na poszycie dachowe. Membranę można tutaj łatwo ułożyć, jednak dach czterospadowy wiąże się z większymi stratami materiału. Zatem za zakup i robociznę na tym etapie zapłacimy ok. 2000 zł. Jednak największe różnice w całościowych kosztach budowy dachu widoczne są w przypadku pokrycia głównego. Musimy tutaj bowiem kupić większą ilość blachodachówki (ok 30% więcej), podwójną liczbę kalenic baryłkowych, po 20 sztuk pasów nad- i podrynnowych, więcej rynien i gąsiorów. Jedynie długość rur spustowych pozostanie taka sama. Za ten etap z robocizną wydamy więc ok. 15 000 zł. Podsumowując wszystkie koszty, budowa dachu czterospadowego o powierzchni 150 m2, to wydatek rzędu 33 000 zł.

Koszty budowy dachu wielospadowego o powierzchni 150 m2

To, ile będzie kosztować dach wielospadowy, jest uzależnione od wielu czynników. Należą do nich rozmiary i kształt więźby, liczba połaci czy też występowanie lukarn. Zasada jest tutaj jedna: im więcej załamań, tym budowa jest trudniejsza, a zużycie materiałów wyższe. Dlatego nie możemy jednoznacznie określić, ile będzie kosztować budowa takiego dachu. Można natomiast przyjąć, że zwykle jest to o min. 30% wyższa inwestycja od kosztów budowy dachu czterospadowego o tej samej powierzchni. Przyjmując takie założenie, koszty budowy dachu wielospadowego wyniosą ok. 43 000 zł.

Który dach najbardziej opłaca się zbudować?

Z powyższego wyliczenia wynika, że najbardziej opłacalny jest wybór prostego dachu dwuspadowego bez okien dachowych czy lukarn. Jednak nie zawsze taki dach jest korzystny dla bryły budynku czy jego funkcjonalności. Dach wielospadowy nie będzie prezentował się efektownie w przypadku mniejszych domów. Taka sama zasada ma miejsce także w przypadku dachów dwu- i czterospadowych, które nie będą dobrze wyglądać na domach o mniejszym metrażu.

Musimy pomyśleć także o funkcjonalności. Dach wielospadowy z pewnością da więcej możliwości aranżacyjnych i przestrzennych wnętrz, jednak z drugiej strony, większa liczba załamań wiąże się z ryzykiem powstania mostków cieplnych – a przez nie podwyższą się koszty ogrzewania budynku. Dlatego mimo wszystko uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest budowa dachu dwuspadowego. Jest to bowiem połączenie dobrego wyglądu z niskimi kosztami wykonania i funkcjonalnością. Jeżeli bryła domu ma szerokość nie większą niż 11 m, wówczas możliwe jest zagospodarowanie wygodnego poddasza. W przypadku dachu czterospadowego na takiej samej powierzchni, stracilibyśmy wiele powierzchni użytkowej.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na konkretny dach, sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się w nim warunki regulujące kształt dachu i jego nachylenia.

4.4/5 - (48 głosów)

Data publikacji: 7 lutego, 2017

Autor:

4.4/5 - (48 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Antoni K.
  piątek, 1 lutego, 2019

  Dach jest ozdobą domu widoczną z daleka, zatem decyzja o jego kształcie jest bardzo istotna. Warto więc zgodnie z informacjami podanymi w artykule starannie wybrać właściwy projekt. W mojej ocenie warto mieć dach wielospadowy, z lukarnami, oknami dachowymi dzięki czemu uzyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Praca z projektantem to ważny etap, który pozwoli nam na właściwy wybór typu dachu.

 2. Leszek
  piątek, 1 lutego, 2019

  Cena zaczyna się u projektanta lub u wykonawcy, jednak jak zawsze o wyborze decyduje klient. Dobrze jednak wiedzieć jakie konstrukcje będą droższe czy tańsze, gdzie są koszty stałe, a można je ewentualnie zmienić. Faktycznie proste konstrukcje są najtańsze, ale nie zawsze możliwe do zastosowania.

 3. Henryk
  czwartek, 25 lipca, 2019

  Przy wymianie lub budowie dachu warto skorzystać z usług firmy Veldach. Robią naprawdę przyzwoicie i niedrogo. U mnie wykonali kawał dobrej roboty. Doświadczeni fachowcy.

 4. tedy
  wtorek, 12 listopada, 2019

  Przyzwoicie dach wykona firma z Ryk Dach-Styl. Pracowali u mnie i bardzo sobie chwalę współpracę z nimi. Terminowi, dokładni i profesjonalni. Materiały i wykonanie solidne.

 5. Kryspin
  niedziela, 5 kwietnia, 2020

  Niezłym pomysłem na dobry i solidny dach jest mgdachy.pl/prefabrykacja/ Te prefabrykowane dachy to świetny pomysł na zyskanie, czasu i oszczędności. Wycena jest darmowa a dach wykonuje firma, która go projektuje. Ma to ręce i nogi. Miałem przyjemność skorzystać z usług firmy i nie mam zastrzeżeń. Niegłupia alternatywa dla oszczędnych i wymagających..

Podobne artykuły