Rynny plastikowe

KROP – innowacyjny system rynny kwadratowej z unikalnego PVC

Rynny o kwadratowym przekroju to trend, który dzięki wyrobom takim jak KROP zyskuje na popularności. Do nabywców i użytkowników przemawia ich minimalistyczna elegancja, stylistyczny uniwersalizm – pasują do każdego domu – oraz łatwość montażu. Jednak w przypadku systemu stworzonego przez inżynierów spółki Blachotrapez do głosu dochodzi jeszcze sporo innych argumentów, w tym i tych związanych z dbałością o środowisko naturalne.

Czym jest System Rynny Kwadratowej KROP i w czym przejawiają się jego ekologiczne aspekty?

System rynien KROP o kwadratowym, i zarazem symetrycznym przekroju, został zaprojektowany z myślą o nowoczesnym wzornictwie, maksymalnej prostocie montażu i minimalnym zużyciu materiałów. Można go stosować zarówno w klasycznych domach z okapem, jak też w nowoczesnych konstrukcjach domów bezokapowych. Tworząc ten system, projektanci KROP współpracowali ściśle z doświadczonymi Mistrzami Dekarstwa, dlatego postawili na lekką konstrukcję z całkowicie recyklingowalnego PVC o wysokiej jakości, maksymalną szczelność i wydajność oraz uniwersalizm zastosowania możliwie dużej liczby elementów systemu. Ta ostatnia cecha wynika z symetryczności konstrukcji kluczowych elementów (rynna, rura), dzięki czemu większość kształtek jest uniwersalna, jak choćby narożnik wewnętrzny, który może pełnić funkcję narożnika zewnętrznego.
Ekologiczne aspekty rynien KROP pojawiają się już na etapie przygotowania surowca do produkcji, ponieważ specjalnie zaprojektowana dla nich mieszanka PVC pochodzi z recyklingu. Jest ona przy tym wszystkim tak skomponowana, by zapewnić podwyższoną odporność na promieniowanie UV i mniejszą podatność na odkształcenia.

Kolejną kwestią jest wspomniana minimalizacja ilości kształtek potrzebnych do zmontowania systemu oraz uniwersalizm ich zastosowania. Elementy, takie jak wspomniany już narożnik, czy też denko, lej oraz łącznik, są dzięki swej symetryczności przystosowane do montażu na różne sposoby w obrębie jednego i tego samego systemu. Efektem takich zabiegów jest realne gospodarowanie materiałem w duchu „less waste”. Nie można pominąć też milczeniem wpisanego w system KROP rozwiązania służącego odzyskiwaniu wody deszczowej (łapacz deszczówki), oraz systemu pakowania kształtek w biodegradowalne kartony z papierowymi przekładkami, przy niemal całkowitym wyeliminowaniu folii – to już nie tylko „less waste”, ale „no waste” i czysta ekologia. Co więcej, KROP idzie w swojej polityce jeszcze dalej i odmawia zakupu komponentów, których nie można ponownie wykorzystać, recyklinguje większość produkcyjnych odpadów, a raz wykorzystaną w produkcji wodę wykorzystuje ponownie, dzięki systemowi zamkniętemu.

KROP – innowacyjny system rynny kwadratowej z unikalnego PVC

Elementy składowe systemu i jego montaż

Na system rynnowy KROP składa się dwanaście podstawowych elementów oraz kilka dodatkowych, pozwalających na poszerzenie możliwości. Wszystkie są dostępne w dwóch kolorach – czarnym lub grafitowym – przez co instalację można jeszcze lepiej dopasować do domu. Pierwsze trzy to symetryczne składniki instalacji: kwadratowa rynna, denko i łącznik – wszystkie są uniwersalne i nie ma znaczenia czy obrócimy je o 180° czy też nie: zawsze pasują. Kolejna grupa trzech podstawowych elementów to łączniki: hak doczołowy z PVC, hak doczołowy z płaskownika oraz hak dokrokwiowy wykonany ze stali. Pozwalają na dopasowanie instalacji do bardzo różnie skonstruowanych dachów. Kolejne elementy to uniwersalny narożnik (może służyć jako narożnik wewnętrzny lub zewnętrzny), kolanko 45°, oraz lej spustowy i powiązana z nim kwadratowa rura, jej złączka, stalowa obejma i jej dybel (mocowanie w ścianie) bądź specjalne mocowanie do płyt warstwowych.
Wśród elementów systemowych poszerzających standardowy zestaw SRK na szczególną uwagę zasługują trzy: łapacz deszczówki, trójnik oraz rewizja. Ten pierwszy służy skutecznemu odzyskiwaniu wody deszczowej, drugi umożliwia łatwe połączenie orynnowania dwóch połaci w jednym pionie spustowym, zaś ostatni to przemyślana konstrukcja zapewniająca utrzymywanie drożności systemu poprzez dostęp do sitka rury spustowej, zbierającego zanieczyszczenia. System uzupełnia ponadto tzw. osadnik oraz korek i gumowa redukcja.

KROP – innowacyjny system rynny kwadratowej z unikalnego PVC

Cechy wyróżniające system rynny kwadratowej KROP

Oprócz minimalistycznego wzornictwa i eleganckiej prostoty, o czym świadczy zaledwie 12 podstawowych elementów składających się na system KROP, rynny te wyróżnia łatwość i intuicyjność montażu instalacji na każdym domu. I nie chodzi tu tylko o ograniczenie liczby elementów do minimum czy ich idealne spasowanie wsparte specjalnie dobraną uszczelką dla perfekcyjnej szczelności w kluczowych punktach, ale też o kompletną bibliotekę rysunków CAD, którą producent udostępnił architektom i instalatorom.

Jak podkreśla Jarosław Ściegienka, Z-ca Dyrektora Sprzedaży KROP:
– Niebagatelną zaletą SRK jest wysoka wydajność systemu, ponieważ dzięki kwadratowej geometrii rynna KROP jest w stanie odebrać znacznie więcej wody niż półokrągła, o czym świadczą konkretne liczby: rynna KROP o przekroju 135 mm odpowiada pod tym względem rynnie półokrągłej w rozmiarze 150 mm, a więc jest o około 15% wydajniejsza. To doskonały atut dla Inwestora, który w cenie mniejszego systemu, który lepiej prezentuje się na budynku otrzymuje wydajną instalację.

Logicznym jest też to, że większa pojemność rynny kwadratowej to zarazem większa masa podczas odbioru wody deszczowej, dlatego inżynierowie zaprojektowali odpowiednio mocne elementy nośne systemu, wykonywane ze stali.
Jedną z najistotniejszych cech wyróżniających system rynnowy KROP jest najdłuższa dostępna na rynku gwarancja w zakresie trwałości mechanicznej, jaka na nie została udzielona. Jest to rekordowy okres 30 lat, który może być argumentem decydującym dla wielu kolejnych nabywców tych rynien.

Podsumowanie

Elegancki i zarazem minimalistyczny System Rynny Kwadratowej KROP to propozycja dla każdego, ale szczególnie dla tych klientów, którym dbałość o środowisko i odpowiedzialne zarządzanie procesami produkcyjnymi – w tym gospodarka materiałami – jest bliskie. Projektanci i inżynierowie producenta systemu nie chcieli pójść na skróty, lecz zagwarantować autentyczną realizację idei „less waste”, która znajduje swoje odzwierciedlenie w materiałach, zarządzaniu jakością i ilością surowca oraz w odpowiedzialnej polityce recyklingu i odzysku wszystkiego co istotne, nie wyłączając z tego nawet wody deszczowej. Marka KROP szczyci się od początku swoją filozofią projektowania KROP SMART DESIGN – ich produkty to tradycyjne rzemiosło w nowoczesnej formie. Czerpie najlepsze praktyki z rzemiosła i dostosowuje je do najnowszych rozwiązań i trendów w budownictwie, dbając przy tym by wytwarzane produkty były jak najbardziej neutralne ekologicznie i proste w produkcji.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 30 września, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły