Budownictwo tradycyjne

Projekt domu z poddaszem użytkowym – dla kogo i dlaczego to dobre rozwiązanie?

Własny, nawet niewielki dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Jeśli i Ty chcesz mieć własny domek, przed rozpoczęciem budowy musisz podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest rodzaj i wielkość obiektu. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego dom z poddaszem użytkowym to dobre rozwiązanie.

Dom z poddaszem użytkowym to budynek dwukondygnacyjny. Zamiast pełnego piętra (takiego jak np. w mieszkaniach) ma poddasze użytkowe, czyli przestrzeń „ze skosami”. Jest ona w pełni funkcjonalna – możesz w niej zaaranżować sypialnie, łazienkę, garderobę lub dowolny inny pokój.

Dla kogo jest projekt domu z poddaszem użytkowym?

Nowoczesny projekt domu z poddaszem użytkowym, taki jak dostępny na stronie Autorskiego Studia Architektury Krajobrazy https://studiokrajobrazy.pl/projekty-domow/z-poddaszem-uzytkowym, to polecane rozwiązanie dla wszystkich inwestorów poszukujących funkcjonalnych, eleganckich w formie i często niedrogich domów jednorodzinnych. W zależności od wielkości i rozkładu pomieszczeń, dom ten sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku singli czy par, jak i rodzin z dziećmi.

Zalety projektów domów z poddaszem użytkowym

Wybór domu z poddaszem użytkowym to rozwiązanie gwarantujące wiele korzyści inwestorom. Przede wszystkim zapewnia mniejszą powierzchnię fundamentów w porównaniu do podobnej wielkości domów parterowych. To pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń na działce i wykorzystać ją np. do stworzenia ogródka czy placu zabaw dla dzieci. Z tej przyczyny dom z poddaszem użytkowym sprawdzi się zwłaszcza w przypadku terenów o mniejszej powierzchni, na których postawienie domu nawet o niewielkim metrażu byłoby bardzo trudne. 

To praktyczne rozwiązanie pozwala także wygodnie rozdzielić strefę dzienną od prywatnej. W projektach tego rodzaju na parterze zazwyczaj znajduje się bowiem salon, kuchnia, toaleta, a na piętrze mieści się strefa nocna obejmująca sypialnie, drugą łazienkę i garderobę.

Dobrze zaprojektowane pomieszczenia w domu zapewniają doskonałe naświetlenie wnętrz w sytuacji, gdy dom jest korzystnie usytuowany względem słońca. Zarówno na parterze, jak i na poddaszu pomieszczenia wyposażone są w duże przeszklenia, dzięki czemu wszyscy domownicy mają dogodny dostęp do światła naturalnego.

Ważną zaletą domów z poddaszem użytkowym jest ich cena. W porównaniu z domami parterowymi o takiej samej powierzchni użytkowej domy z poddaszem są zazwyczaj tańsze w budowie. Stanowią zatem świetny wybór dla osób, które poszukują funkcjonalności i optymalnego metrażu przy jednoczesnych oszczędnościach finansowych.

Przemyślane wykorzystanie skosów na poddaszu pozwala uczynić dom jeszcze użyteczniejszym. Skosy można bowiem praktycznie zabudować szafami, schowkami czy garderobą.

Zaletą tego rozwiązania jest również energooszczędność. Domy ze strychem użytkowym są uważane za bardziej ekonomiczne pod względem energetycznym niż domy jednokondygnacyjne. Dzieje się tak dlatego, że powietrze ogrzewające parter unosi się do góry oraz pozwala szybciej i skuteczniej ogrzać pomieszczenia na drugiej kondygnacji.


Data publikacji: 18 listopada, 2021Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły