Budownictwo tradycyjne

Zaplanowany remont – nieplanowane wydatki

Zmiany, przeróbki i odnawianie domu, czy mieszkania to dla jednych wymarzony i długo oczekiwany moment, dla innych koszmar spędzający sen z powiek. Od planów do ostatecznego rezultatu jest długa i często nieznana droga. Wszystkim jednak zależy na jednym, mianowicie magiczne zdanie ,,Będzie pani zadowolona”, miało swoje potwierdzenie w praktyce.

Logistyka to podstawa udanego remontu, która jednak nie daje pełnej gwarancji powodzenia. Z wyborem i zakupem niezbędnych materiałów i akcesoriów jest chyba najmniejszy problem biorąc pod uwagę szeroką ofertę producentów i sprzedawców. Problemy zaczynają się znacznie później. Mniejsze lub większe, ale się pojawiają. 

Zważywszy na dostępność materiałów budowlanych i wykończeniowych akcja ,,remont’ powinna być sprawna ja sterowniki elektryczne. Wszystko łatwo, skutecznie i przyjemnie.

Niespodzianki podczas remontu.

Kiedy chcemy wymienić meble, odświeżyć ściany czy odnowić łazienkę, zazwyczaj ograniczamy się do oszacowania przewidzianego kosztu materiału i robocizny. Zakładamy, że przedsięwzięcie było konsultowane z fachowcem. Właśnie, fachowiec. To obecnie chyba największy problem przy remontach. Większość specjalistów kalendarz zleceń ma zapełnionych na wiele miesięcy, a czasem na wiele lat w przód. Poza tym ważne jest, żeby zanim poprosimy kogoś o wykonanie precyzyjnych prac, zorientować się co do potencjału fachowca. Dobry wywiad środowiskowy na pewno zaoszczędzi nam stresu i niepotrzebnych wydatków.

Jakie niespodziewane prace pojawiają się najczęściej.

Najwięcej nieprzewidzianych wydatków generuje remont łazienki i odnawianie ścian w pomieszczeniach. Kupujemy kafelki, nową armaturę, kleje i zaprawy i jesteśmy przekonani, że skoro mamy już dobrego, sprawdzonego wykonawcę, wszystko potoczy się gładko. Nic bardziej mylnego. Żaden odpowiedzialny fachowiec nie podejmie się remontu bez dokładnego sprawdzenia wszelkich instalacji, a w szczególności instalacji elektrycznej. Z tym, niestety łączy się nieco większa ingerencja w strukturę ścian i elewacji. Warto jednak wykorzystać tę sytuację do upewnienia się, czy nasze mieszkanie jest bezpieczne dla nas i wszystkich domowników. Oszczędzanie na materiałach i uciążliwość przedłużających się prac musi w tym przypadku ustąpić przed zdrowym rozsądkiem.

Skoro ingerencja w nasz ład i porządek zaszła tak daleko, zastanówmy się, czy nie należałoby dokonać pewnych zmian i udogodnień. Stare instalacje elektryczne montowane były zgodnie z aktualnymi wówczas technologiami, w oparciu o dostępne materiały. Zastosowane surowce mogły nie utrzymać swojej sprawności i bezpieczeństwa do dziś. Tę sytuację można również wykorzystać do zmiany rozmieszczenia gniazdek i kontaktów. 

Wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Podczas montażu instalacji elektrycznych co raz częściej stosuje się sterowniki elektryczne. Wykorzystuje się je zarówno w montażu oświetlenia, jak i ogrzewania. Większość czasu spędzamy poza domem, w pracy, na zakupach, na rozrywce. Miło wrócić do ciepłego mieszkania. Zastosowanie sterowników zastępuje nas w kotłowni, znacząco obniżając zużycie  energii. Sterowniki sprawdzają się również w ogrzewaniu podłogowym.

Najbardziej niespodziewane trudności przy remontach.

Wielkie zdziwienie ogarnia nas często podczas wymiany mebli lub sprzętu AGD. Nierzadko okazuje się, że za szafą stojącą w pokoju od zawsze, czy za pralką, która służyła nam długie lata powłoki są zniszczone przez wilgoć, grzyb albo pęknięcia. Taka niespodzianka wiąże się z dodatkowymi kosztami bo nie dość, że trzeba zakupić dodatkowe materiały, to przedłużający się remont zwiększy koszty wynagrodzenia wykonawcy.

Przy remoncie łazienki może okazać się, że instalacja nie jest już tak drożna jak na początku, a do tego dokupienie identycznych części jest już niemożliwe. Jest to kłopot porównywalny z wymianą instalacji elektrycznej. Może mniej niebezpieczny, ale równie inwazyjny. 

Jeżeli przeprowadzaliśmy już wcześniej remonty, to wiemy, że tak czas, jak i koszty lepiej policzyć podwójnie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym ZPrądem.pl.


Data publikacji: 1 grudnia, 2021

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły