Dachy łukowe świadectwem indywidualności

Dachy łukowe świadectwem indywidualności
Dachy łukowe świadectwem indywidualności 

Wybór eleganckiej dachówki Tempest jest rezultatem strategii przyjętej przez biuro projektowe Hoenders Dekkers Zinsmeister. Została ona zastosowana do pokrycia imponującego, łukowatego dachu, wspaniale kontrastującego z ascetycznym wyglądem 215 jednorodzinnych domów w holenderskiej miejscowości Leidschenveen niedaleko Hagi.

Stonowany wygląd, który z czasem nabiera swoistej elegancji, stanowi nieodłączną część wizji architektów z Hoenders Dekkers Zinsmeister, których projekty nie podporządkowują się chwilowej modzie na dany styl. Widać to między innymi na zaprojektowanym przez nich osiedlu Leidschenveen VINEX. Wszystkie domy – a jest ich aż 215 – są niemal identyczne. Różnią się wysokością szczytu i położeniem tylnej fasady. Niektórym osiedle może się wydawać trochę nudne, ale widać tam pedantyczną dbałość o najdrobniejsze szczegóły.

Działka w kształcie soczewki

Dachy łukowe świadectwem indywidualności

Projektant Allard de Goeij podzielił osiedle na dwie części, które – choć odległe od siebie o kilkaset metrów – zostały wykonane według tego samego projektu. Różnica pomiędzy nimi polega na doborze materiałów. W części pierwszej czerwone, cegły ręcznie formowane kontrastują z ciemną dachówką, w drugiej jest na odwrót. Plan opiera się na dwóch długich ulicach otaczających działkę w kształcie soczewki. Osiedle składa się z 34 przecznic po 4–5 domów, przez co nie sprawia ono tak przytłaczającego wrażenia. Ciekawa perspektywa została osiągnięta dzięki umieszczeniu budynków równolegle względem siebie, na linii krzywizny głównej działki. W zależności od miejsca, z którego się patrzy, widać znikającą linię drogi lub pojawiające się szczyty domów.

Wysoka jakość dachówki Tempest

Dachy łukowe świadectwem indywidualności

„Chciałem w swoim projekcie zachować maksymalną prostotę, dlatego w centrum uwagi umieściłem dachy. Łukowate, ze spiczastymi kalenicami nie tylko stanowią cechę wyróżniającą osiedla, ale też zwiększają powierzchnię użytkową domów.” – mówi architekt. Pierwotnie dachy miały być kryte dachówką innego producenta, ale ostatecznie przeważyła wysoka jakość i trwałość dachówek Pottelberg Tempest 44. Intrygują umieszczone nisko rynny, które również zaznaczają rozmiary parteru. Domy, z przodu i z tyłu, mają duże na całe piętro okna mansardowe potęgujące wrażenie tworzone przez dach i rytmicznie przecinające linię drogi. Projekt: 215 domów jednorodzinnych w Leidschenveen, okolice Hagi (Holandia) Klienci: AM Wonen, Zoetermeer i Heijmans Trebbe Vastgoed, Nieuwegein Biuro projektowe: Hoenders Dekkers Zinsmeister Architekten, Delft Projektant: Allard de Goeij Główni wykonawcy: Variant Bouwonderneming, Alphen aan den Rijn i Trebbe Bouw West, Nieuwegein Wykonawcy dachów: Dapan Dakspecialist, Molenhoek i Pekadak Dakdekkers- i Timmerbedrijf, Groesbeek Dachówka ceramiczna: Koramic Pottelberg Tempest 44, czerwona i antracytowa

Data utworzenia: 17.04.2013


Komentarze

  • Jagna napisał(a):

    Styl, który nigdy nie wychodzi z mody. Niby wszystkie te domy są takie same, ale jednak się od siebie różnią. Prostota projektu zawsze się sprawdza.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły