Dom letniskowy w Szwecji

 

Malowniczo położony na jednej z wysp Archipelagu Sztokholmskiego dom letniskowy wzniesiono z betonu wylewanego na miejscu budowy. Projekt powstał w pracowni Tham & Videgård Arkitekter.

Dom letniskowy w Lagnö
Autorzy: Tham & Videgĺrd Arkitekter
Zespół projektowy: Bolle Tham, Martin Videgĺrd, Anna Jacobson
Architektura wnętrz: Tham & Videgĺrd Arkitekter
Architektura krajobrazu: Tham & Videgĺrd Arkitekter
Inwestor: prywatny
Projekt: 2010
Data realizacji: 2012

Dom został wzniesiony na częściowo zadrzewionym terenie opadającym w kierunku morza. Zamiast typowego dla szwedzkich domków letniskowych drewna architekci w odpowiedzi na oczekiwanie inwestora, by budynek był łatwy w utrzymaniu, zaproponowali wykorzystanie betonu. Elewacje, taras oraz podłogi wewnątrz wykonano z betonu wylewanego na miejscu budowy, a dzięki pozostawieniu widocznych szalunków, powierzchnie uzyskały surowy charakter. Wygląd zewnętrzny domu charakteryzuje sekwencja spadzistych dachów o różnych wysokościach. Dwie bryły rozdziela taras przekryty szklanym zadaszeniem. Od strony południowej znajdują się duże otwarcia w kierunku wody, od strony północnej natomiast monolityczna ściana, niemal pozbawiona otworów okiennych.

dom-letniskowy-w-szwecji_3 dom-letniskowy-w-szwecji_4 dom-letniskowy-w-szwecji_5 dom-letniskowy-w-szwecji_6 dom-letniskowy-w-szwecji_7 dom-letniskowy-w-szwecji_8 dom-letniskowy-w-szwecji_9 dom-letniskowy-w-szwecji_10 dom-letniskowy-w-szwecji_11 dom-letniskowy-w-szwecji_12 dom-letniskowy-w-szwecji_13 dom-letniskowy-w-szwecji_14 dom-letniskowy-w-szwecji_15 dom-letniskowy-w-szwecji_16 dom-letniskowy-w-szwecji_17 dom-letniskowy-w-szwecji_1 dom-letniskowy-w-szwecji_2

 

Data utworzenia: 27.10.2015


Komentarze

  • Kamil napisał(a):

    Bardzo ciekawa realizacja, której nie spodziewałem się w Skandynawii. Dominuje tutaj drewno, a tutaj niespodzianka - beton. Rzeczywiście taka wersja surowa ze śladami szalunku ma swój sznyt i na tle dziewiczej natury dobrze wypada. Chętnie pomieszkałbym w takim domu w tak atrakcyjnym miejscu.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły