Realizacje

Domy aktywne i pasywne: przyszłość budownictwa?

Nowoczesne budownictwo korzysta z najnowszych zdobyczy techniki. Buduje się dziś przy zastosowaniu zupełnie innych materiałów i rozwiązań niż jeszcze 20-30 lat temu. Bardziej dba się o utrzymanie nie tylko wysokiego standardu życia domowników, ale i o względy ekologiczne oraz energooszczędne. Nowo powstające domy jednorodzinne coraz częściej spełniają wymagania ustalone dla domów pasywnych lub aktywnych.

Przede wszystkim energooszczędność

Budując dom, przy doborze materiałów budowlanych wielu inwestorów bierze pod uwagę nie tylko ich cenę, ale i wartość w kontekście energooszczędności. Jeśli już na etapie budowy domu uwzględni się przyszłe koszty eksploatacji budynku i zdecyduje się ponieść nieco wyższe wydatki na wzniesienie konstrukcji domu pasywnego, wówczas można ograniczyć rachunki za energię nawet o połowę. Przy rosnących cenach energii elektrycznej ma to niebagatelne znaczenie.

Wykorzystywanie przy budowie domów materiałów i instalacji o najwyższych standardach energetycznych pozwala na zwiększenie efektywności wykorzystania energii i zastosowania energii ze źródeł odnawialnych. W obliczu wprowadzania w 2010 roku unijnych regulacji energetycznych, domy aktywne i pasywne przedstawiają się jako przyszłość światowego budownictwa.

Jak budować energooszczędnie?

Nie tylko zastosowanie energooszczędnych materiałów pozwoli na wybudowanie domu pasywnego, minimalizującego zużycie i straty energii. Należy jeszcze odpowiednio zaplanować usytuowanie okien, kolektorów słonecznych czy kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu promienie słoneczne i świeże powietrze zostaną przetworzone w elektryczność, ciepło, wentylację i naturalne oświetlenie.

Jednym z rozwiązań stosowanych w domach aktywnych i pasywnych są energooszczędne okna oferowane między innymi przez firmę VELUX. Okna w nowoczesnych budynkach spełniają nie tylko funkcję użytkową, ale też przyczyniają się do redukcji zużycia energii. Doświetlają wnętrza i przyczyniają się do pasywnego uzyskiwania energii słonecznej pokrywającej straty ciepła. Przy doborze okien właściwych dla danego pomieszczenia w domach pasywnych, należy brać pod uwagę konieczność utrzymania niskiego zapotrzebowania na energię cieplną. Właściwości termoizolacyjne okien dostosowanych pod kątem nowoczesnego budownictwa aktywnego i pasywnego, muszą być więc wysokie, aby dom spełniał wymagania energooszczędności. Dodatkowo w domach pasywnych nie instaluje się grzejników, z tego względu okna i drwi muszą charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną – temperatura ich powierzchni nie powinna różnić się więcej niż 3 stopnie od temperatury w pomieszczeniu.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 21 stycznia, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły