Litewski dom myśliwski

Litewski dom myśliwski
Litewski dom myśliwski 

Na niewielkim wzgórzu w głębokich litewskich lasach powstał dom dla myśliwego i jego rodziny. Wybrane miejsce jest nieco ukryte, otoczone drzewami, co daje szansę usłyszeć prawdziwy dźwięk natury.

Inspiracją projektu i jego główną osią stało się hobby właściciela. Nie chodziło w nim jednak jedynie o nawiązanie do myślistwa, lecz o to, aby sposób życia rodziny w tym domu nawiązywał do archaicznej koncepcji korzystania z darów otaczającej przyrody, a także wymiany własnych produktów na te z sąsiednich gospodarstw.

Litewski dom myśliwski

Niezwykle istotne dla twórców projektu było korzystanie zarówno z lokalnych materiałów jak i umiejętności lokalnych mieszkańców. Jako materiał budowlany posłużyło drewno z okolicznych lasów, a wszystkie prace budowlane wykonali mieszkańcy okolicznych wsi.

Dom myśliwski

Założeniem architektonicznym była maksymalna prostota konstrukcji, nie wymagająca ingerencji zaawansowanej wiedzy inżynierskiej. Elementy wystroju wnętrza ozdobione zostały tradycyjnymi elementami sztuki litewskiej – motywami zwierząt, ptaków i słońca, symbolizujących harmonię i spójność.

Litewski dom myśliwski Litewski dom myśliwski Litewski dom myśliwski Litewski dom myśliwski Litewski dom myśliwski

Źródło: Devyni architektai, www.devyniarchitektai.lt
Zdjęcia: Jurgita Liubartaite, Arunas Skrolis, Augis Narmontas

Data utworzenia: 03.09.2017


Komentarze

  • Jarek M. napisał(a):

    Taki domek w lesie to jedno z moich marzeń. Prosta bryła z drewna, szkła, blachy, natura dookoła na wyciągnięcie ręki. Miałem okazję mieszkać przez pewien czas w takich warunkach w Finlandii - rewelacja. Nieskażona zieleń, zwierzęta podchodzące pod sam domek, jezioro i błękit nieba - polecam każdemu.

  • Paweł napisał(a):

    konstrukcja domu wygląda na bardzo prostą i za razem nowoczesną. tylko drewno, szkło i blacha odpowiednio połączone i robi wrażenie. taki domek spodobał by się osobą które chciałby mieszkać w lesie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły