Na skalistym zboczu

Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu
Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu 

W zachodniej części tureckiego półwyspu Bodrum, w miejscu antycznego, niegdyś okazałego, portu wyrosła wypoczynkowa miejscowość Gümüşlük. Na jednym ze wzgórz stanęły nawiązujące do tego dziedzictwa wille Gumus Su.

Za projekt willi odpowiada ekipa z Cirakoglu Architects. Pięć niezależnych od siebie kamiennych domów zaprojektowano na planie kwadratu. Ich lokalizacja uzależniona została od stromego wzgórza, na którym się znajdują oraz… okolicznych drzew. Lokalna architektura łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców, głównie drewna i kamienia, czy imitujących dach bambusowych trzcin, budynki wtapiają się w naturę. We wnętrzach użyto również białego marmuru do wykonania między innymi łazienek.

W tak upalnym klimacie najważniejsze było zapewnienie przyjemnej ucieczki przed ciepłem. Do poszczególnych pomieszczeń prowadzą łączące je korytarze, które przypominają zacienione uliczki, odgrodzone tu przesuwnymi szklanymi połaciami. Wnętrza zaprojektowali twórcy z Demirden Design, działający w tej dziedzinie już ponad 20 lat. Gumus Su to pierwsze tak ekskluzywne zlecenie założonego przez rodzeństwo: Mehtapę, Demira i Semę Obuz, studia.

Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu Na skalistym zboczu. Fot. Cemal Emden, Demirden Cirakoglu

Więcej na: www.cirakoglu.com, www.demirden.com, www.gumussuvillalari.com

Źródło: Design Alive
Tekst: Angelika Ogrocka
Zdjęcia: Cemal Emden, Demirden Cirakoglu

Data utworzenia: 18.01.2016


Komentarze

  • Alek napisał(a):

    Przepiękny projekt w cudownej okolicy. Od zawsze marzyłem o domu z kamienia wśród drzew na wzgórzu w jakimś ciepłym i przytulnym miejscu. I to wszystko tutaj jest - wzgórza, drzewa, kamień, drewno, marmur. Dodatkowo basen, czyste niebo ponad i cudny widok na okolicę - jestem gotów zamieszkać tam od zaraz.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły